Tişörtlerdeki ve diğer tüm beyaz giysilerdeki lekeler özellikle inatçıdır. Ancak bunları çıkarmak için özel bir leke çıkarıcı kullanmak gerekli değildir. İşte kıyafetlerinizi yeni gibi bulmanızı sağlayacak 4 önemli adımda onları nasıl ortadan kaldıracağınız!

İnatçı lekeleri çıkarmak sıkıcı olabilir. Bu yağ, sos veya kahve izlerinin çözülmesi zordur. Sadece doğru uçlar ve biraz dirsek yağı ile temiz giysiler bulacaksınız. Sadece kullanmak için doğru malzemeleri bilmeniz gerekir.

4 önemli adımda beyaz giysilerdeki kahverengi lekeler nasıl çıkar?

İster sos, ister kahve, ister çikolata olsun, beyaz giysiler üzerine koyulan kahverengi lekeler inatçı olabilir. Bazen sabun ve su kullanmak bu çirkin izlerden kurtulmaz. Makinede yıkama da kalıntı bırakabilir . Ancak kumaşa zarar verebilecek ağartıcı kullanmak gerekli değildir. Çevre dostu malzemeler, onsuz yapamayacağınız izleri ortadan kaldırabilir.

beyaz elbise lekeleri

Nazik malzemelerle koyu lekeleri çıkarmak mümkün

Bunları hemen çıkarmazsanız, kahverengi lekeler inatçı hale gelebilir ve beyaz giysilerinizde kalabilir. Kahverengi, kıyafetlerinizle kontrast oluşturabilir ve düzgün bir şekilde temizlenmezse kirli ve eski görünmesine neden olabilir. Yağ, çikolata veya kahve lekesini çıkarmak için birkaç yıkama yaparak ısrar etmek işe yaramaz. Güçlü System D bileşenleri lekelerin derinliklerine inebilir.

çamaşır makinesi

1- İnatçı lekeleri çıkarmak için emici malzemeler kullanın

Yağ lekeleri, yağlı kıvamı nedeniyle elyafa nüfuz ettikleri için en zor olanlardır. Beyaz giysilerinize zarar verebilecek soslar, soslar veya çikolatalar için durum böyledir  . Başlangıç ​​olarak, hasar meydana gelir gelmez, onları absorbe etmek esastır. Bunun için tuz,   kabartma tozu, zorlu bir ev malzemesi   , talk veya mısır nişastası gibi malzemeler idealdir. Bu inatçı izleri açmak için doğal leke çıkarıcı görevi görürler. Etkilerini hızlı bir şekilde görmek için, seçtiğiniz malzemeyi lekeli bölgelere serpin ve ovmadan önce 15 dakika kadar bekletin.

Beyaz tişört

2- Asidik bileşenler kullanmak inatçı sıvı lekeleri çıkarır.

Bu leke çıkarma hilesini benimsedikten sonra sıra onları temizlemeye geldi.  Açık renkli giysiler için limon suyu veya beyaz sirke gibi asidik sıvıların kullanılması idealdir.    Bu, özellikle dayanıklı olan çay veya kahve lekeleri üzerinde çok etkilidir. Bunlardan kurtulmak  için kumaşı bu ilaçla ıslatın  veya üzerine seçtiğiniz bir malzemeyi döktüğünüz bir bezle hafifçe ovalayın.

beyaz çamaşır sirkesi

3- Beyaz sirke koyu lekeler için idealdir

İnatçı kahverengi lekeler için beyaz sirkeyi başka bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu temel ev bileşeni, beyaz giysilerinizi beyazlatma gücüne sahiptir. Bu üçüncü adımda kullanmak için izi nemli bir bezle silin. Ardından, bir bardak beyaz sirke eklediğiniz sıcak su ile bir leğeni doldurun. Beyaz giysiyi bu kapta bir saat bekletin. Tek yapmanız gereken alıştığınız gibi yıkamak!

Kahve lekesi

4- Hidrojen peroksit inatçı lekeleri çıkarabilir

Bu son çare adımı beyaz giysilerdeki en inatçı lekeler içindir.  İzi içeren doku alanına   hidrojen peroksit sürmekten oluşur .   Ardından pamuklu bir bezle ovalayın . Tek yapmanız gereken giysiyi çamaşır makinesine koymak veya elde yıkamak. Bu malzemeyi kullanırken eldiven giyilmesi tavsiye edilir.

Beyaz giysilerinizde inatçı kahverengi lekeler varsa, çamaşır suyuna acele etmenize gerek yoktur. Çevre dostu çözümler, lekelerden kolayca kurtulmanıza yardımcı olacak!

ev