Güneşlenmek ve terasın keyfini çıkarmak için koltuklar ve bahçe sandalyeleri çok pratik. Ahşap veya ferforje mobilyaların yanında plastik mobilyalar hala popüler. Ancak zamanla, özellikle beyaz renkte olduğunda, ikincisi yaşlanır, sararır ve çirkin hale gelir.

Plastik sandalyenizi eski ihtişamına kavuşturmak, beyazlığına kavuşturmak istiyorsunuz ve nasıl ilerleyeceğinizi bilmiyorsunuz! İşte oraya ulaşmak için ipuçlarının bir listesi.

Sandalye zamanla sarardı.

Bu Durdurulamaz Hilelerle Plastik Sandalyeleri Temizlemek Mümkün

Toz ve kir birikimi, kötü hava koşulları ve hatta malzemeyi karartan ve sarartan güneş ışınları nedeniyle genellikle bahçe mobilyalarından daha iyi olur. Beyaz plastik sandalyelerinize ikinci bir hayat vermek için bu  malzemeler müttefikleriniz olabilir.

–           Plastik sandalyeleri temizlemek için bulaşık deterjanı, kabartma tozu ve aseton karışımı

 Üç bileşen birlikte, plastik bahçe mobilyalarınıza orijinal beyazlığı geri kazandırmayı mümkün kılar  . Bunu yapmak için şunlara sahip olmalısınız:

– 100 ml bulaşık deterjanı

– 1 yemek kaşığı kabartma tozu

– 100 ml aseton

Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın ve karışımı bir sprey şişesine dökün. Ardından sandalyelerin üzerine püskürtün ve mobilyaları çizmemek için yumuşak bir süngerle ovalayın. Fazla deterjanı çıkarmak için suyla durulayın veya nemli bir bezle silin. Çıkarılması zor lekeler varsa,  durulamadan önce ürünü 15 dakika bekletin . İnatçı lekeler için saf aseton kullanabilir   ve mobilyayı ovup durulamadan önce etki etmesini sağlayabilirsiniz. Sandalyeleriniz doğal beyazlığına kavuşur.

–           Plastik sandalyeleri beyazlatmak için beyaz sirke, kabartma tozu ve Marsilya sabunu karışımı

Asetonunuz yoksa,  mükemmel bir temizleyici ve dezenfektan olan beyaz sirkeyi kullanabilirsiniz . Bunun için ihtiyacınız olacak:

– 100 ml beyaz sirke

– 100 ml sıvı Marsilya sabunu

– 1 yemek kaşığı kabartma tozu

100 ml su ile dolu bir sprey şişesinde tüm malzemeleri karıştırın. Karışımı plastik sandalyeye püskürtün ve bir süngerle ovalayın. Lekeler devam ederse, istediğiniz sonucu elde edene kadar işlemi tekrarlayın. Sandalyeniz yeni gibi olacak.

Beyaz bir sandalye

–           Köpüklü sandalyeler için hidrojen peroksit, kabartma tozu ve sabunlu su karışımı

Bu yöntemin kullanımı, yukarıda belirtilen diğer ipuçları gibi kolaydır. Bunun için ihtiyacınız olacak:

– 100 ml hidrojen peroksit

– 1 yemek kaşığı kabartma tozu

– Sabunlu su

Her şeyi bir sprey şişesinde karıştırın ve tedavi edilecek sandalyelere püskürtün. Fırçalamadan önce yarım saat bekletin. Sonuca hayran kalın.

–           Bahçe sandalyelerini cilalamak için ev alkolü

Bu numara için tek yapmanız gereken temiz bir bezi ovma alkolüne batırmak ve mobilyayı hoş olmayan lekeler kaybolana kadar ovalamak. Durulayın ve ardından kurutun.

–           Bahçe sandalyelerini ağartmak için soda kristalleri

Sarı lekeler veya kir, soda kristallerinin etkinliğine direnemez. Bunu yapmak için, bu ürünün bir fincanını sıcak suda seyreltin ve bir süngeri bu sıvıya batırın. Yüzeyleri ovun, etki etmesi için bırakın, durulayın ve kurulayın.

–           Plastik sandalyelere parlaklık kazandırmak için kil taşı

Mobilyanızda inatçı lekeler varsa, kil taşına nemli bir sünger sürün ve uygulama yapılacak yüzeye uygulayın. Yumuşak kıllı bir fırça veya mikrofiber bir bezle ovalayın. Etkiye bırakın, durulayın ve kurulayın.

–          Plastik sandalyeleri beyazlatmak için kabartma tozu

Diğer bir ipucu ise  veranda mobilyalarını beyazlatmak için kabartma tozu kullanmaktır . Kabartma tozunu biraz suyla karıştırın ve bu macunu sandalyeye, özellikle de sarı lekelere uygulayın. Hafifçe ovalamadan önce birkaç dakika bekletin. Temiz su ile durulayın.

Beyaz plastik bahçe mobilyaları

sArtık elinizdeki ürünlerle plastik sandalyelerinize orijinal beyazlığını geri kazandırmak için silahlandınız. Ayrıca, süngerin sert tarafını ovalamak için asla kullanmayın ve PVC üzerinde damla izi bırakma riskine karşın havayla kurumasına izin vermeyin.

ev