Press ESC to close

Beyaz sirke ile ot öldürücü nasıl yapılır?

Yeşil, rengarenk ve yemyeşil bir bahçeye sahip olmayı kim hayal etmez ki? Büyük sabır ve çok fazla bakım gerektirir. Ve yabani otlar bahçenizin zeminini, patikalarını ve terasını istila etmeye karar verdiğinde, görev daha karmaşık hale gelir. Ancak bunun üstesinden gelmek için bir sürü doğal ot öldürücü hazırlamanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Bir şişe beyaz sirke çıkarın, nasıl ilerleyeceğinizi açıklıyoruz.

Beyaz sirke yabani otlara nasıl etki eder?

Nihai beyaz sirke şişesi

Beyaz sirkenin sayısız özelliğini herkes bilir . Bu çok amaçlı ürün aynı zamanda mükemmel bir yabani ot öldürücüdür. İçerdiği asetik asit sayesinde bu yabani bitkilerle temas ettiği anda yapraklarını ve gövdelerini etkili bir şekilde yakar. Ancak iyi sonuç almak için %20-%30 asetik asit içeriğine sahip ürünler tercih edilmelidir. Martha Stewart web sitesinde Eva Reutinger yaptığı açıklamada,bahçecilik danışmanı, beyaz sirkeyi doğal ve seçici olmayan bir herbisit olarak sunar. Güneşli günleri tercih ederken dikkatli davranmanızı tavsiye ediyor. Yanlış kullanıldığında, ikincisi yakındaki bitkileri ayrım gözetmeksizin öldürme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle bahçe bitkileri ve çim alanlardan kaçınılmalıdır.

 Beyaz sirke ile doğal yöntemlerle nasıl ot temizlenir? Evde yapabileceğiniz organik ve çevre dostu tarifler

Yabani otlar gerçek bir kabusa dönüşebilir! Sağlığa ve çevreye zararlı kimyasalların kullanılmasına gerek yoktur. Beyaz sirke bazlı doğal karışımları tercih edin. Bahçenin olmazsa olmazı …

1. Beyaz sirke, tuz ve bulaşık deterjanından oluşan bir karışım hazırlayın

Beyaz sirke, bulaşık deterjanı ve son tuz

Sirke, doğal bir yabani ot öldürücü yapmanın ana maddesidir. Tuz ve bulaşık deterjanı gibi diğer ürünlerle birleştiğinde yabani otları daha kolay öldürür. İşte takip edilecek dozaj:

 • 1 su bardağı tuz
 • 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı
 • 4 buçuk litre beyaz sirke

Bu iyi ? Tüm malzemeleri topladınız mı? Adımları takip et:

 1. İlk olarak, karışımı yabani otların üzerine püskürtmek için güneşli bir gün seçin.
 2. Malzemeleri bir sprey şişesinde karıştırın.
 3. Ellerinizi eldivenlerle koruyun.
 4. Ardından, tercihen sabahları, gövdeleri ve yaprakları çok yakından hedefleyerek çözeltiyi doğrudan bitki örtüsüne püskürtün.

Aslında nasıl çalışır? Martha Stewart sitesinin röportaj yaptığı bir peyzaj tasarımı şirketi olan Tilly’nin kurucu ortağı Blythe Yost, sirke ve tuzun yabani otların hücre duvarlarını çözmek için birlikte çalıştığını açıklıyor. Bulaşık deterjanı, karışımın yapraklara daha kolay yapışmasını sağlar.

2. Beyaz sirke, siyah sabun ve epsom tuzu ile güçlü ve doğal bir yabani ot öldürücü yapın

Anlayacağınız gibi sirke tek başına yabani otlara karşı etkili bir ot öldürücüdür. Aynı şey, yaprakları ve kökleri kurutan tuz için de geçerlidir. Homesandgardens.com’un röportaj yaptığı bir çim bakım hizmeti olan Lawn Love’ın CEO’suna göre , “bu iki bileşen birleştiğinde yabani otların hiç şansı yok.” Ancak, yarardan çok zarar verebilecek yanlış kullanımı konusunda uyarır. Bahçedeki diğer bitkilerin yanında kullanmaktan kaçının. İzlenecek adımlar şunlardır:

 1. 2 litre beyaz sirke, 30 ml siyah sabun ve 350 gr Epsom tuzu veya magnezyum sülfatı karıştırın.
 2. Solüsyonu yok etmek istediğiniz bitki örtüsüne püskürtün.

Siyah sabun sirkenin yabani otlara yapışmasını sağlar. Çözüm olarak radikal, değil mi?

3. Sirke ve uçucu yağlarla iyi bir yabani ot öldürücü yapın

Nihai karanfil esansiyel yağı

Beyaz sirkeyi birleştirmenin başka bir yolunu bilmek ister misiniz? Karanfil ve portakal esansiyel yağı karışımını test etmeye ne dersiniz? İlke basittir:

 1. Tek yapmanız gereken yarım litre beyaz sirkeye bir yemek kaşığı karanfil, portakal veya fesleğen esansiyel yağını karıştırmak.
 2. Daha sonra yabani ot öldürücüyü bir sprey şişesi kullanarak yabani otlara uygulayın. İşte, parke taşlarınız taze!

4. Yabani otları ayıklamak için ev yapımı bir tarif olan beyaz sirke ve kabartma tozu ikilisini kullanın

Muhtemelen yabani otları öldürmek için beyaz sirkeyi birleştirmenin başka yolları olup olmadığını merak ediyorsunuz. Cevap Evet. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, beyaz sirke ve kabartma tozu şok ikilisi listeyi oluşturuyor. Çünkü bu iki bileşen sadece olağanüstü ev malzemeleri değildir. Bazı bahçıvanlık profesyonelleri, onu derin yabani ot kontrolü için kullanır. Ot öldürücü tarifiniz için ihtiyacınız olacak şeyler:

 • Bir kısım kabartma tozu
 • İki parça beyaz sirke
 • Limon suyu (isteğe bağlı)

Bu birleşik bileşenler böylece bitkileri yakacak ve köklerini kurutacaktır.
Çözümünüz hazır mı? Karışımı yok edilecek bitkilerin üzerine püskürtün ve işte! Genç sürgünlerde de işe yarayan ucuz bir çözümdür. Size kalmış…

5. Ot öldürücü yapmaya gerek yok, beyaz sirke tek başına işe yarayabilir

Birkaç yabani ot öldürücü tarif mevcuttur. En etkili yöntemlerden biri beyaz sirkeyi tek başına kullanmaktır. Tek koşul: Ürün sadece %10 oranında seyreltilmelidir. Bu, yabani otlara karşı daha fazla etkinlik sağlar.

Bahçede ve açık hava yollarında yabani otları temizlemek için başka hangi doğal malzemeleri seçmelisiniz?

Beyaz sirke, kabartma tozu ve esansiyel yağlar gibi ev ilaçları, etkili yabani ot alternatifleridir. Diğer ev yapımı ipuçları da aynı derecede faydalıdır. Hızlı bir eleme için nasıl ilerleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

1. Patates ve makarna pişirme suyu, güçlü bir yabani ot öldürücüdür!

Son bir tencerede patates haşlama suyu

Tek başına kaynar su mükemmel bir ev yapımı ot öldürücüdür. Lavaboya atmak yerine, örneğin patateslerin veya makarnanın pişirme suyunu, araba yolunuzun veya verandanızın önündeki yabani otları temizlemek için yeniden kullanabilirsiniz. Kaynar su, bitki örtüsünün tüm hücrelerini etkili bir şekilde yok eder. Gerekirse, daha iyi verim için bu işlemi birkaç kez tekrarlamaktan çekinmeyin.

2. Doğal malç

Yabani otları kontrol altında tutmak mı istiyorsunuz? Yabani otları bastırmanın diğer etkili yolu, doğal bir malç kullanmaktır. Fikir, tüm bu çirkin bitkileri boğmak için toprağı kalın bir ev yapımı kompost tabakasıyla kaplamaktır.

Yabani otları ortadan kaldırmak için ipuçlarımızı beğendiniz mi ? Artık onları dışınızdan nasıl yok edeceğinizi biliyorsunuz. Ancak, bunu yapmanın en iyi yolunun onları elle çıkarmak olduğunu unutmayın.

Bahçedeki yabani otları ne zaman temizlemelisin?

Son ayıklama

İyi bir yabani ot temizliği yapmak için yağmurlu bir günün sonunu veya bahçenizi suladıktan hemen sonra bekleyin. Toprak hala yumuşak ve nemli olduğu için inatçı köklerden kurtulmanız daha kolay olacaktır. Bunu yapmak için, kaldırım taşlarının derzlerini temizlemek için sıyırıcı gibi uygun bahçe aletleri kullanın ve tüm kalıntıları bir süpürgeyle çıkarmayı unutmayın.

Bahçeyi ayıklamak: Sıkça sorulan sorular

Bahçedeki yabani otları temizlemenin başka yolları var mı?

Evet, mekanik ve termal ayıklama gibi başka alternatifler de var.
Mekanik ayıklama, yabani ot makinesi, çapa ve ihtiyaçlarınıza uygun olabilecek diğer aletler kullanılarak manuel olarak yapılır. Termal ayıklama, yabani otları yok etmek için bitkinin hücrelerinde termal bir şok oluşturmaktan oluşur.

 

Nadasa bırakılan bir bahçe ne zaman otlanır?

Nadasa bırakılan bir bahçeyi otlamak için, ilkbahardan önce çalıları temizlemek ve toprağı hazırlamak için zamana sahip olmak amacıyla kış döneminde yapılması tavsiye edilir. İlkbahar mevsimi, yeni bitkiler dikmek için ideal olmaya devam ediyor.