Bardakları veya fincanları temizlerken, kuruduktan sonra hala hoş olmayan beyaz izlerin kaldığını fark edersiniz. Kireçtaşı nedeniyle, bu kireç lekeleri birkaç çok etkili ev ipucu ile kolayca çıkarılabilir.Tüm cam eşyalarınıza nasıl parlaklık ve parlaklık kazandıracağınızı çabucak keşfedin!

Bir cam üzerinde kireçtaşı izleri

Bardak ve bardaklardaki kireci nasıl temizlersiniz?

Gözlüklerinize gömülü olan kireç kalıntılarını gidermeyi düşünmeden önce, bu lekelerin nereden geldiğini belirlemek iyi olacaktır. Kural olarak, suda bulunan alkali ve mineral maddelerin kalsinasyonundan kaynaklanırlar. Bulaşık makinesinde durulama sıvısı veya tuzun olmaması, yıkama sırasında deterjanın kötüye kullanılması ve hatta suyun sertliği (yüksek kireçtaşı konsantrasyonu) genellikle bardaklarda bu hoş olmayan beyaz lekelerin görünümüne neden olur.

İlk bakışta, camların kireçten arındırılması göz korkutucu görünebilir, ancak işi kolaylaştırmak için çeşitli kolay yöntemler olduğunu görünce şaşıracaksınız. Sadece aşağıdaki ipuçlarına dikkat edin.

Gözlükleri basit , hızlı ve etkili bir şekilde nasıl temizleyeceğiniz  aşağıda  açıklanmıştır:

  • Yapılacak ilk şey: bulaşık makinenizi tamamen boşaltın ve kabartma tozu ve yarım limon kullanarak kısa bir yıkama programı çalıştırın. Hızlı program bittiğinde, kabartma tozu kalıntısı kalmadığını ve bulaşık makinesi filtrelerinin tamamen temiz olduğunu kontrol edin. Ardından vitrayları makineye koyun, biraz daha kabartma tozu ekleyin ve tekrar hızlı bir yıkama yapın.
  • Not  : kabartma tozu, inatçı kireç lekelerine karşı savaştığı ve çeşitli elementlerin kirecini çözdüğü bilinmektedir. Yağ alma ve beyazlatma özelliklerine sahip olduğundan bahsetmiyorum bile.
  • Sorun hala devam ediyorsa ve hala gözlüğünüzdeki kireç kalıntılarını tamamen temizleyemiyorsanız, yine de bu çok güvenilir çözümü deneyebilirsiniz. Bardaklarınızı makinede yıkadıktan sonra temizlemek için bir bezi limon ve beyaz sirkeye batırın. Bu çözüm güzel bir parlaklık getirecek: gözlükleriniz istediğiniz gibi şeffaf olacak!
  • Not  : Sirke, cam kaplara yapışan beyaz lekelerin hızla çıkarılmasına yardımcı olacak mükemmel temizleme ve leke çıkarma özelliklerine sahiptir.
  • Başka bir evde çare: Bardaklarınızın içindeki kalıcı tartarı yok etmek için büyük bir leğeni çok sıcak suyla doldurun. Beyaz sirkeyi dökün ve bardakları içine daldırın, yaklaşık 15 dakika bekletin. Bu süreden sonra kireçtaşı izlerinin tamamen kaybolduğunu göreceksiniz. Ancak, bardaklarınızda hala güçlü bir sirke kokusu var. İçiniz rahat olsun, limonlu sıcak su ile kaplarınızı tekrar temizleyerek kolayca nötralize edebilirsiniz. Bardaklarınız narin bir taze narenciye kokusuyla parlatılacak.
  • Son olarak, lekeli bulaşıklarınızı sıcak su ve beyaz sirke karışımına (eşit oranlarda) daldırmak da mümkündür. Birkaç dakika etki etmesine izin verin. Ardından bardakları yumuşak bir sabun kullanarak yıkayın. Bu temizlikten sonra her bir parçayı mikrofiber bir bezle dikkatlice kurulayın ve tüm kireç kalıntılarını başarıyla temizlediğinizden emin olun.
Vitrayları bulaşık makinesine koyun

Cam objelerinizde kireçtaşı birikmesi nasıl önlenir?

Züccaciyenizde kireç birikmesini önlemek için izlemeniz gereken 8 ipucu:

1. Bulaşık makinesi haznelerinin her zaman yeterli miktarda deterjanla doldurulduğundan emin olun.

2. Bulaşık makinesi filtrelerinin iyi durumda olduğunu düzenli olarak kontrol edin. Durum böyle değilse, onları değiştirmek gerekir!

3. Filtreleri temizlemek ve cihazın düzgün çalıştığından emin olmak için belirli kireç önleyici ürünlere bahis yapın.

4.  Kireç oluşumunu azaltmak ve kötü kokuların oluşmasını önlemek için  her yıkamada yarım limon kullanın .

5. Fincan ve bardakları cihaza yerleştirmek için bulaşık makinesi üreticisinin önerdiği bölmeleri usulüne uygun olarak kullanın.

6. Bardakları birbirine çok yakın yerleştirmekten kaçının. Çok fazla yakınlık genellikle çiziklere, cam kırılmasına ve hatta erken aşınmaya neden olur.

7. Daima önlem alın: bir programa başlamadan önce bardakların ve fincanların sağlam ve iyi yerleştiğini kontrol edin. İşlem sırasında hareket ederlerse çizilebilir veya kırılabilirler.

8. Son olarak bulaşık makinesinde daima cam kaplarınıza iyi bakacak hassas ürünleri tercih edin. Ve her zaman bölgenizdeki suyun sertliğini hesaba katın: ne kadar çok kireçtaşı ile doldurulursa, cama o kadar fazla zarar verme riski vardır.

 

ev