Biberiye dayanıklı ve büyümesi kolay bir bitkidir. Ve yine de, onu daha bol ve bereketli hale getirmenin bir hilesi var. Aşağıda öğrenin.

Biberiye bitkisi

Bahçıvanların benimsediği kurallara uyarak biberiyeniz pencere pervazınızda her zaman kullanıma hazır olabilir.

Biberiye: ne için?

Biberiyenin birden çok kullanım alanı ve faydası vardır, bu nedenle balkonlarımızda, denizliklerimizde ve teraslarımızda en çok sakladığımız aromatik bitkilerden biridir. Bitki, çok çeşitli sağlık yararları ve hoş bir aroma sunan, hem mutfak hem de terapötik kullanım konusunda uzun bir geçmişe sahiptir.

Biberiye, kendine özgü aroması ve tadı nedeniyle yemeklerde yaygın olarak kullanılır .   Aromatik yaprakları, rosto et, kümes hayvanları, patates, sebze ,  ekmek ve soslar gibi çeşitli yemekleri tatlandırmak için taze veya kurutulmuş olarak kullanılabilir . Birçok tarife tazelik ve derinlik katar.

Ayrıca biberiye esansiyel yağı, uyarıcı ve canlandırıcı etkileri nedeniyle aromaterapide kullanılmaktadır. Konsantrasyonu artıran, stresi azaltan, zihinsel yorgunluğu azaltan ve zihinsel berraklığı destekleyen özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır.

Biberiyenin keskin kokusu doğal bir böcek kovucu görevi görebilir . Biberiye yapraklarını cildinize sürtebilir veya istenmeyen böcekleri uzak tutmak için biraz yakabilirsiniz.

Yetiştirilmesi oldukça basit bir aromatik bitki olmasına rağmen, bahçıvanlar aşağıda size açıklayacağımız bazı önemli püf noktaları kullanır.

Biberiye

nasıl büyütülür

Bahçıvanların her zaman sağlıklı ve bereketli bir biberiye bitkisine sahip olmasının ilk sırrı, toprak seçiminde yatmaktadır . Nitekim fidan alınır alınmaz dikilmeli ve uygun toprakla birlikte daha büyük bir saksıya konulmalıdır. Biberiye, pH’ı 6 ile 8 arasında olan, iyi drene edilmiş, kumlu toprakta gelişir. Su basmasını önlemek için toprağın iyi drenaj kapasitesine sahip olduğundan emin olun.

Bu adım tamamlandıktan sonra, sağlıklı büyümesi için günde en az 6-8 saat doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duyan aromatik bir bitki olduğundan saksı tam güneşe yerleştirilmelidir .

Eşit derecede önemli bir faktör sulamadır. Kuraklığa dayanıklı bir bitkidir ve hafif kuru toprakları tercih eder. Bitkiyi yalnızca yüzeyde toprak kuruduğunda orta derecede sulayın. Aşırı sulama kök çürümesine neden olabileceğinden toprağı aşırı sulamaktan kaçının.

Kompakt bir şekli korumak ve büyümeyi desteklemek için budama da önemlidir. İlkbaharda budama, özellikle kıştan sonra ölü veya zarar görmüş kısımlardan kurtulmak için önemlidir.

yemyeşil biberiye

Fazla gübreleme gerektirmez . Büyüme mevsimi boyunca hafif beslenme sağlamak için erken ilkbaharda yavaş salınan bir gübre uygulayabilirsiniz.