Çok zengin bir biber mahsulünün nasıl elde edileceğini öğrenmek ister misiniz? Bu özel konuyla ilgili tavsiyemizi okumanız yeterli. İşte bununla ilgili tüm detaylar.

Biber dikmek

Biber bitkisinin çiçeğinden yetişir. Bu nedenle gerçek meyveler olarak kabul edilebilirler çünkü içlerinde tohumlar vardır. Bununla birlikte, tüm insanlar biberleri bu makro kategori altında sınıflandırmaz. Biberler aslında domates ve patlıcan gibi sebze olarak kabul edilir.

Biberlerin sınıflandırılmasıyla ilgili bu teknik yönlerden bağımsız olarak, mutfakta lezzetli tarifler yapmak için kullanılırlar . Mezeler veya garnitürler olarak tadına varmak için mükemmeller, ama aynı zamanda muhteşem birinci veya ikinci yemeklerin hazırlanmasında bir bileşen olarak.

Biberlerin faydalı özellikleri çoktur . Yeterli miktarda biber tüketimi aslında kardiyovasküler sistemi iyileştirir ve vücudun kendini arındırmasına yardımcı olur. Biberlerin olağanüstü antiinflamatuar ve antioksidan özellikleri vardır ve ayrıca C vitamini ve A vitamini açısından zengindirler. Biberde bulunan lifler bağırsak için de fayda sağlar.

Toprağın pH’ı 5,5 ile 7 arasında olduğu ve besin açısından zengin olduğu sürece biberler bahçenizde de güvenle yetiştirilebilir .

Bahçenizde her zaman müreffeh bir biber mahsulünün nasıl elde edileceğini öğrenmek ister misiniz ? İşte bu özel konu hakkında bilmeniz gereken her şey.

Bol biber hasadı: ideal yöntem budur

Biberler ” korumalı ” bir alanda yetiştirilmelidir . Bir seradan veya bahçenizdeki belirli bir yerden bahsediyoruz. Biber bitkisinin sağlıklı ve güvenli büyümesini sağlamak için iklim koşullarının optimal ve sık kontrol edilmesi esastır .

Biberler

Bir sebze bahçesiyle ilgilenen herkes, bitkinin sulanması ve beslenmesinden parazitlerin ve diğer yabani otların varlığının kontrolüne kadar her açıdan dikkat edilmesinin ne kadar önemli olduğunu bilir .

Yapılacak ilk şey elbette biber bitkilerinin ekileceği toprağı en iyi şekilde hazırlamaktır . Bu elementlerin yetiştirilmesi için doğru gübre seçimi uygun olacaktır . Gübre veya humus, şüphesiz bu bitkileri yetiştirmek için seçilecek en iyi doğal gübredir .

Biber potasyum ve kalsiyumu sever . Bu nedenle, gübrenin bulunmadığı durumlarda, bu maddelerle dolu bir toprağın seçilmesi tavsiye edilir. Ancak biberlerin bol miktarda organik maddeye ihtiyacı vardır.

Tüm organik maddelerin toprağa eşit şekilde karıştırılması gerekecektir. Ancak bu şekilde, aslında kökler en iyi şekilde ve herhangi bir engel olmaksızın gelişecektir . Biber bitkilerinin ideal şekilde yetiştirilmesi için diğer yararlı ipuçlarını bulalım. İşte onunla ilgili tüm bilgiler.

Biber yetiştiriciliği: İşte hedeflenen bazı ipuçları

Birden fazla biber fidesi yetiştirmek istiyorsanız, her biri arasında yeterli boşluk bırakmak önemlidir . Çiçek tarhları çok yüksek yapılmamalıdır çünkü ekim anında su bitki ile temas halinde ve mümkün olduğunca yüzeyde olmalıdır.

biber yetiştiriciliği

Bahçenizi ve dolayısıyla biber bitkilerini en iyi şekilde sulamak için damla sulama sistemi kurmak çok önemli olacaktır .

Biber bitkilerinizi daha iyi korumak için malçlama işlemini yapmanız tavsiye edilir . Neyle ilgili? Çeşitli bitkilerin etrafındaki boşluklardaki serbest toprağı plastik malzeme kullanarak örtmede. Işık yere daha az kuvvetle ulaşacak ve kültür bitkilerinizin etrafında yabani otlar büyümeyecektir.

Tüm ekili bitkilerinizi mümkün olduğunca korumanıza izin veren doğal bir sistemik mantar ilacı püskürtmeniz de tavsiye edilir . Aslında, parazitlerin ve yabani otların saldırısı, yapraklara zarar verme ve bahçedeki işinizi tehlikeye atma riski taşır.

Fideler doğar doğmaz parazitlerin saldırısına uğramamak ve kolay kolay hastalanmamak için daha fazla özen ve ilgiye ihtiyaç duyarlar. O halde, her zaman biberlerin özellikle gelişme döneminde bol sulama gerektirdiğini unutmayın . Belirtildiği gibi, ekimden önce gübreleme çok yoğun olmalıdır .

Tüm bu ipuçlarını uygulamaya koyarsanız, zengin ve bol miktarda biber ürününüz olur . Bu yazıda size verdiğimiz değerli tavsiyeleri hafife almayın.