Domates sosunun asitliği nasıl azaltılır? Sorunlarınızı çözecek olan kabartma tozu değil. Domatesinizi daha da tatlı hale getirebilecek başka bir şey olduğunu bilin.

Siz de domates sosundaki asitliği kesin olarak gidermek için doğal bir çözüm arıyorsanız , bu makaleyi okumaya devam edin: Sosunuzu kurtaracak olan kabartma tozu değildir.

Domates ve asitlik: problem nasıl çözülür

Domatesin mutfakta kullanılabilecek olağanüstü bir malzeme olduğunu kesinlikle inkar edemeyiz . Çok yönlü, ucuz ve lezzetli , çok sayıda tarifin oluşturulmasına gerçekten uygundur.

Domates

Bununla birlikte, örneğin soslar veya soslar yaptığımızda her zaman ortaya çıkan küçük bir sorun vardır: bazen yemeklerimizin lezzetini bozan asitlik . Domatesler çok ekşi meyvelerdir , ancak özellikle kötü pişirilirse veya doğru noktada olgunlaşmazlarsa daha da ekşi hale gelebilirler .

Domatesler neden bu ekşi tadı alabilir? Hemen anlatıyoruz. Narenciye ailesine ait olduğu için , kendi içinde oldukça asidik bir sebzedir ve onu ayıran asitlik, örneğin greyfurt, portakal veya limonda bulduğumuz gibi yüksek sitrik asit varlığına bağlıdır .

Domates sosumuzun alabileceği ekşi tadın ana sorumlusu sadece sitrik asittir . Domates sosunun asitliği nasıl giderilir diye merak ediyorsanız hemen ve şimdiden tahmin edelim: Bikarbonattan değil, yemeklerinizi kurtaracak başka bir malzemeden bahsediyoruz.

Domates sosundaki asitliği gidermek için mükemmel bileşen

Buraya kadar geldiyseniz, domates sosundaki asiditeyi ortadan kaldıran mükemmel malzemenin hangisi olduğunu siz de merak ettiğiniz için. Ve hayır, hemen söyleyeceğiz, kabartma tozu hakkında konuşmuyoruz.

Doğası gereği alkali olduğundan ve pH’ı 7’nin üzerinde olduğundan, bu süper çok yönlü bileşenin domatesleri tatlandırmak için mükemmel olduğu doğrudur . Aslında kabartma tozu, sadece bir tutam kullanıldığı sürece domates sosunun asitliğini nötralize eder, aksi takdirde fazla kullanılırsa sosun lezzetini olumsuz yönde değiştirir .

Her 250 ml domates için bir çay kaşığı ucu kadar ekleyin ve sosun gerekli süre kadar pişmesine izin verin. Bununla birlikte, domates sosunun asitliğini lezzetli lezzetini etkilemeden kalıcı olarak azaltmak için kabartma tozundan daha iyi bir bileşen arıyorsanız, o zaman şeker kullanmanız gerekir .

Domates sosunun asitliğini gidermek için şeker

Evet, bu çeşni, olağanüstü bir tada sahip bir domates sosu yapmak için mükemmel bir çeşnidir. Şeker, kabartma tozu gibi davranır ve bu nedenle sitrik asitten kaynaklanan asitliği nötralize ederek domatese daha hafif ve dengeli bir tat verir.

Ne kadara ihtiyacın var? Her fincan domates için sadece bir çay kaşığı şeker eklemeniz gerekecek . Bu numarayı deneyin ve yemeklerinizin gerçekten lezzetli olacağını göreceksiniz: domatesin ekşi notalarını unutabilirsiniz! Yapacağınız sos çok lezzetli olacaktır.

Diğer süper faydalı tüyolar

Domatesin asitliğini azaltan başka yöntemler de olduğunu biliyor muydunuz? Belki kimse size bunu söylemedi ama zeytinyağı mutfakta da size yardımcı olabilir . Bildiğiniz gibi, yağ, domatesle birleştiğinde sitrik asidin ekşi notalarını azaltarak onu tatlandıran yağlı bir bileşendir ve bu nedenle, tatıldığında sos tatlı ama çok fazla olmayan bir tat alacaktır.

Zeytinyağı numarasını kullanmak istiyorsanız, her fincan domates sosuna iki yemek kaşığı ekleyin . Diğerlerine göre daha az sitrik asit içeren domateslerin de olduğunu biliyor muydunuz? Kiraz çeşidinden bahsediyoruz .

Kiraz

İkincisi daha az ekşidir ve daha tatlı, daha taze bir tada sahiptir . Bu çeşitle bir sos yapacaksanız, örneğin asitliği nötralize etmek için şeker veya kabartma tozu eklemekten kaçınabilirsiniz.

Ayrıca lezzetli bir domates sosu yapmak için diğer ipuçlarını da takip edin. Örneğin, her zaman iyi olgunlaşmış domatesleri aldığınızdan ve onları mükemmel bir şekilde pişirdiğinizden emin olun çünkü olgunlaşmamış veya az pişmiş domatesler , sosunuzu bazen yenmez kılan ekşi notaya katkıda bulunur .