Bu bakıcının sırrı: aloe veraya bir gül sapı sokun. İşte ihtiyacınız olan şey ve bunu nasıl yapmanız gerektiği, kısa sürede tonlarca gülünüz olacak.

gül

Gül, Rosaceae familyasına ait bir bitkidir. 250 kadar farklı tür içerir ve daha küçük dallara dönüşebilmesine rağmen genellikle dik bir çalıdır. Bugün çok özel bir nedenle gül sapını aloe veranın içine sokan bakıcıların sırrını göreceğiz.

Gül bitkisinin bakımı her zaman kolay değildir ancak bahçeye harika bir katkı sağlarlar . Dilerseniz bu yöntemle ekebilir ve kesinlikle yeni bir gül bitkisi satın almamış olursunuz. Aslında bir bitkiye sahip olup bir tane daha çoğaltmak ya da gül bitkisi olan birinden fide almak yeterlidir.

Gül çalısı

Bu nedenle yapılacak ilk şey, bir kesimi yeniden üretmektir. Ancak nasıl yapacağınızı görmeden önce doğru dönemi belirlemeniz gerekir çünkü bu, operasyonun başarısı için temel bir adımdır. Bunu yapmak için doğru ay Ağustos , ama belli ki bunu Temmuz veya Eylül civarında da yapabilirsiniz. Şimdi nasıl yapılacağına bakalım.

Bir gül sapı ve bir aloe vera yaprağı

Gül bitkisini çoğaltmak, bitkiden bir dal alıp verimli toprağa dikmek demektir . Ama şimdi aloe vera yaprağına önce gül sapını sokarak bu süreci hızlandıran fidancıların gizli yöntemini göreceğiz, işte nasıl yapılır, tüm adımlar.

İlk önce bir kesim almanız ve onu elde etmek için doğru dalı seçmeniz gerekir . Çapı en az 5 mm olan sağlıklı ve güçlü bir dal seçmek önemlidir. Bunun hiçbir kusuru olmadığından, tamamen yeşil olduğundan ve yaprakların filizlendiği düğümlere sahip olduğundan emin olun. Son bir yılda yetişmiş genç bir dal olmalıdır.

gül dalı kesmek

Dalı tanımladıktan sonra yaklaşık 20 cm keserek gül kesimini elde edebilirsiniz. Kesim dala dik ve yaprak boğumunun 1 cm altında olmalıdır. Şimdi aloe vera yaprağını kullanma zamanı geldi, yaklaşık 4 veya 5 santimetreye ihtiyaç duyulacak.

Gülün sapını aloe veranın nemli kısmına sokmadan önce , bunun kesilen kısmı içerecek kadar yoğun olduğundan emin olun. Şimdi tek yapmanız gereken gülü biraz toprakla birlikte bir saksıya dikmek . Tek yapmanız gereken tencereyi altta genişletilmiş kil ve toprakla doldurmak.

aloe vera içinde gül sapı

Ardından aloe vera yaprağının içine yerleştirilmiş gül sapını yerleştireceğiniz bir delik açmanız gerekecek. Toprak ve su ile örtün. İlk birkaç kez az miktarda su kullanarak günde en az iki kez yapmalısınız. Toprak çok kuru veya çok ıslak olmamalıdır.

Biraz sabırla gövde güzel bir gül fidanına dönüşecek. Saksı çok küçük gelirse, daha büyük bir tane alın veya bitkiyi bahçenize dikin. Gölgeli yerlere konulmaya uygun olmayan bir bitki olduğunu unutmayın.

ev