Kışın evi çiçeklendirmek için bir orkideden daha iyi ne olabilir? 1 fiyatına 2 tane alabilirsin, hadi nasıl olduğunu öğrenelim! Phalaenopsis bu kadar başarılıysa, iç mekanlarımızın sabit sıcaklığına (18 ile 20°C arası) uyum sağlama yeteneği sayesindedir.

evde orkide var

Aydınlık bir konumda , direkt güneş ışığı almayan, pencereden bir metreden daha az mesafeden memnundur. Ayrıca mevsim ne olursa olsun aynı oranda sulanmayı ve beslenmeyi sever! Ancak, biraz dikkatle, seçiminizi diğer cinslere genişletebilirsiniz: Zygopetalum, Oncidium, Miltoniopsis, Cattleya… Bu orkidelerin tabanında çıkıntılar veya yalancı ampuller bulunur. Bunlar yaprak üretir ve ilkbahardan sonbahara, kışın çiçeğe kadar rezerv biriktirir ve büyümelerini durdurur. Daha sonra, çiçeklerin bolluğu sizi tam tersini yapmaya teşvik edebileceğinde, sulamayı azaltmalı ve gübreyi ortadan kaldırmalısınız!

 Orkide ölümünün ana nedeni aşırı sudur . Kökleri, kurutma kağıdı gibi, onlar için çok fazla olsa bile sıvıyı emer! Onlara kurumaları için zaman vermeli ve kültür kabını tartarak dozlamayı öğrenmelisiniz: hafif görünüyorsa sulayın, ağır görünüyorsa bekleyin.

Orkidelerinizi beslemeyi unutmayın  : Phalaenopsis için tüm yıl boyunca ve diğerleri için ilkbahardan sonbahara kadar. Basit bir yöntem, büyüme için bir gübre ve çiçekler için bir gübre değiştirerek sulama suyuna her 15 günde bir gübre eklemekten ibarettir.

Bir bitkiden iki orkide nasıl elde edilir?

Orkidenizi çoğaltmak için yalnızca alkolle dezenfekte edilmiş temiz aletler kullanın (bahçe makası, keskin bıçak). Orkide köklerini iyice temizleyin. Köklerin alt kısmını keskin, steril bir aletle kesin.

Köklü bir orkide ve köksüz bir orkide kalacaksınız.

orkide kökü

Her iki tarafı   da yeni substrat ve taze yosun içeren ayrı  saksılara yerleştirin.

bitki orkide

Kesilen kısım, tenceredeki köklerle böyle görünüyor.   Suya  daldırma yöntemini kullanarak her iki orkideyi de sulayın.

kök orkide saksısı

Orkidelere  iyi bakın   !

orkide saksısı

Kısa sürede orkide ilk yaprağını çıkaracak ve eski orkide yeni kökler geliştirecektir.

orkide saksı1

Orkide bakımı için doğru hareketler

1- Alt  tabaka iyice aydınlandığında kültür kabını yaklaşık 10 dakika daldırın . kireçsiz suda, sonra süzülmesine izin verin.

2-  Odada sıcaklık 20°C’nin üzerindeyse bitkilerin çevresine su püskürtün . Yaprakların tabanında su durgun olmamalıdır.

3- Nem oranı %60’ın altındaysa  , kapları  yosun veya nemli kil çakıllarla kaplı hava geçirmez büyük bir tepsiye yerleştirin.