Çiçekler ! İç mekanınızı süsleyen ve oturma odanıza ya da bir merkez parçası olarak enerji veren bu canlı… Bunları kullanmanın pek çok yolu ve tek bir amaç: dünyanıza hayat getirmek. Çiçeklerinizi canlı tutmak için çiçekçilerden 6 ipucu keşfedin.

Kim hiç   çiçek almamış veya   almamış ve sadece birkaç gün sonra onları ölüme terk etmiştir? Çiçekler canlı varlıklardır ve özel dikkat gerektirir. Onları su dolu bir vazoya koyup yaşatmak yetmez. En önemli şey onların hayatta kalmasıdır.

Çiçeklerinizi Canlı Tutmak için 6 Çiçekçi İpucu

1-Çiçeklerinizi suya koymadan önce mutlaka saplarını kesin.

Sapları kes

İyi bilinir.  Bir buket çiçek   satın aldığınızda , çiçekçinin hayatta kalmasından endişe eden çiçekçi, temiz su içeren bir vazoya koymadan önce sapları çapraz olarak kesmenizi tavsiye eder. Bu, suyun gövdeye sorunsuz bir şekilde nüfuz etmesine izin verecektir. Bununla birlikte, suyu düzenli olarak değiştirmeyi hatırlayacaktır.

Ortalama olarak her 3 günde bir, her bir sapın altını 45 derecelik bir açıyla kesmek gerekecektir. Böylece, gövde daha fazla miktarda su emebilecektir.

2- Çiçeklerinizin suyunu iki günde bir değiştirin

Her şeyden önce vazodaki su muhafaza edilmemelidir. Çiçeklerin mümkün olduğunca uzun süre yaşayabilmesi için 2 günde bir yenilenmesi önemlidir.  Çiçeklerin güçlenmesine ve canlılıklarını ve renklerini korumalarına   yardımcı olacak “sebze yemi” eklemeyi düşünün .

3- Çiçeklerinizden her zaman fazla yaprakları çıkarın

Çiçekleri aldıktan veya satın aldıktan sonra ilk yapmak istediğiniz şeyin onları bir vazoya koyup sonsuz güzelliklerine hayran olmak olduğu açıktır. Ancak bundan önce, sapın tabanındaki fazla yaprakları çıkararak buketinizi temizlemeyi unutmayın. Bu sıyırma işlemi, sudaki bakteri yoğunluğunun azaltılmasına ve suyun temiz ve kokusuz kalmasına yardımcı olacaktır.

4- Çiçeklerinizi sergilemek için her zaman doğru boyutta bir kap seçin

vazo 1

Çiçeklerinizin rahatlığı söz konusu olduğunda vazonun boyutu çok önemlidir. Vazonun üst kısmının şekli, sapların açıklığa sığıp sığmayacağını belirleyecektir. Çok dar olursa çiçekler ezilebilir ve hayatta kalamayabilir. Öte yandan, çok geniş bir açıklık, baştan sona uyum eksikliğine yol açacaktır.

5- Çiçeklerinizi her zaman en iyi yere koyun

Ev bitkilerinde olduğu gibi, çiçeklerinizi yerleştirdiğiniz yer, yeni çevrelerinde hayatta kalıp kalamayacaklarını belirleyecektir. Buketlerin oldukça serin bir odaya ve çok az doğrudan ışık alan, düşük sıcaklıkların çiçeklerin korunmasına izin vermesi önemlidir. Ayrıca çiçekleri meyve sepetlerinden mümkün olduğunca uzağa taşımak önemlidir. Gerçekten de, ikincisi yaşlanmalarını hızlandıran etilen yayar.

6- Çiçekleri taze tutmak için aspirin

Bu hile ne kadar zararsız olsa da çiçeklerinizi daha uzun süre saklamanıza ve beslemenize olanak tanır. Vazoya bir tablet aspirin koyun ve buketinizin ömrünü uzatın. Onun sırrı? Aspirinin içerdiği salisilik asit, kötü bakterilerin çamurlu su yoluyla yayılmasını engeller.

Anlayacağınız üzere bu ipuçları, çiçek buketlerinizi daha uzun süre saklamanıza ve yaşam alanınızı güzelleştirmenize olanak sağlayacaktır.