Press ESC to close

Bir kuruş harcamadan bir saptan sonsuz sayıda sardunya elde etmenin püf noktası

Sardunyaları sever misiniz ve bol miktarda olmasını ister misiniz? Çok basit, kes onları! Bu işlemle, bu bitkiyi ana bitkiden alınan bir bitki parçasından çoğaltabilirsiniz. Sardunyalar söz konusu olduğunda, onu bir saptan yapabilirsiniz! Bu makalede nasıl olduğunu öğrenin.

bahçe sardunyaları

Sardunya kesimleri ne zaman alınır?

Yazın tadını çıkarıyor musun? Sardunya da! Sardunya veya balkon sardunyası kesimleri yapmak için en iyi zaman yaz aylarında, Temmuz veya Ağustos ayının sonundadır. Bu dönemde toprağın sıcaklığı, alınan çeliklerden yeni köklerin büyümesine elverişlidir. Gerçekten de yaz güneşi, bu çiçekli bitkinin çeliklerinin köklenmesini kolaylaştırır. Ayrıca sardunya, Güney Afrika’ya özgü çok yıllık bir bitkidir . Bu otsu bitki, güneş ışığına maruz kalmayı sever ve yalnızca 13°C’nin üzerindeki sıcaklıklarda gelişir. Kesimlerinizi ilkbaharda, bitki örtüsü yeniden başladığında da yapabilirsiniz.

 Pelargonium kesimleri yapmak için nereden kesilir?

Kesimler yapmak için önce sağlam, zarar görmemiş bir sardunya seçin;

Ardından, bir budayıcı ile 10 ila 20 cm uzunluğunda bir dal kesin. Makaslarınız elbette dezenfekte edilmeli ve kesim bir budak üzerinden yapılmalıdır. İkincisi, bir gövde üzerindeki bir yaprağın bağlantı noktası veya kesişme noktası anlamına gelir;

Alınan ve çelik olarak kullanılacak gövde en fazla 5 yaprak taşımalıdır. Tabana doğru olan büyük yaprakları tutmayın ve gelecekteki bitkiyi zayıflatabilecekleri için tomurcukları da çıkarın. Düğme, bir çiçeğe, bir gövdeye veya bir yaprağa dönüşmek üzere evrimleşen küçük bir gövdedir.

sardunyalar

Bir saptan çok yıllık sardunya kesimleri nasıl alınır?

Sapı aldıktan sonra, yeni bir sardunya bitkisi elde etmek için gereken adımlar şunlardır. 

 • Gövdeye köklendirme hormonu uygulayın. Bunu yapmak için, köklendirme hormonunu içeren poşete batırmadan önce sapın ucunu suya batırın. Su, tozun kesime kolayca yapışmasını sağlar. Fazlalığı gidermek için gövdeye hafifçe vurun. Köklendirme hormonu, ister kimyasal ister doğal olsun, kesimler için etkilidir. Bu için kullanılır:
 • kesiklerin iyileşmesini teşvik etmek
 • yeni köklerin gelişimini teşvik edin ve köklenmeyi hızlandırın
 • hastalıkların gelişimini önlemek
köklendirme hormonu

 • Köklendirme hormonu uyguladıktan sonra bir kova alıp içini özel köklendirme toprağı ile doldurun veya turba ile kumu karıştırarak kendi toprağınızı hazırlayın. Saksıyı dikim sırasında doğrudan toprağa koyabilmeniz için plastik kova kullanmaktan kaçının. Biyolojik olarak parçalanabilen bir kap daha sonra tercih edilir.
 • Sonra toprağı sulayın;
 • Toprağın suyu iyice emmesini bekleyin, ardından ortasına bir delik açın;
 • Sapı dikin ve toprağı sıkıştırın;
 • Tek yapmanız gereken saksınızı kısmi gölgeye yerleştirmek. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmak bitkinizi kurutabilir. Bitkinizi düzenli olarak sulamayı unutmayın .

Bol miktarda sardunya elde etmek için, büyük olması koşuluyla aynı saksıya 3 adede kadar çelik dikebileceğinizi unutmayın.

 Suda kokulu sardunya nasıl çoğaltılır?

Bitkinizi köklendirme hormonu kullanarak köklendirmek istemiyor musunuz? Endişelenme ! Suda sardunya kesimlerini deneyin.
Bu teknik ise çürümelerini önlemek için köklerin görünümüne dikkat etmenizi gerektirir. Yöntem basittir:

 • Sağlıklı, temizlenmiş gövdenizi suyla dolu bir bardağa koyun;
 • Bardağa veya kavanoza küçük bir parça kömür ekleyin. Bu, kökleri çürümeye karşı koruyacaktır;
 • Suyu düzenli olarak değiştirin.

Yavaş yavaş köklerin ortaya çıktığını göreceksiniz. En az 3 cm’ye ulaştıklarında, çeliklerinizi saksı toprağına nakledin.
Bir sap kullanarak sardunyanızı daha düşük bir maliyetle çoğaltabilecek ve yeşil bir baş parmağınız olmasa bile güzel kokulu ve renkli yaz çiçeklerinin tadını çıkarabileceksiniz !