Beyaz veya renkli, güzel ve zarif, uzun ömürlü çiçekler ve parlak yeşil yapraklar. Doğru bakım verildiği takdirde çok uzun süre dayanan en yetenekli bitkilerden biri olan orkidedir . Satın aldıktan veya hediye aldıktan sonra aydınlık bir ortama konulması, gerektiğinde ıslatılması ve tozunun alınması gerekecektir.

Bir noktada çiçeklerini kaybedecek ama orkidenin tekrar çiçek açacağını bilmek önemlidir. Çiçeklenmesi yılda iki kez gerçekleşir: ilkbahar ve sonbaharda Bu nedenle bitki canlı kalır ve çiçek açarken olduğu gibi bakıma ihtiyaç duyar.

Bununla nasıl ilgilenilir ? Onu besleyecek, güçlü ve dinç tutacak 4 mükemmel ve kendin yap yöntemini açıklıyoruz .

1. Şeker ve bal

Birkaç yemek kaşığı şeker ve bir balı bir kasede birleştirin ve malzemeleri eritmek için kaynar su ekleyin. Son olarak yarım limonun suyunu sıkın. Karışıma bir peçete veya temiz eski bir bez batırın ve yaprakların üzerine sürün – orkide için mükemmel bir besleyici şurup yapacaktır.

2. Su ve süt

Bir bardak alın, bir kaşık su, bir süt koyun ve karıştırın. Her zaman eski temiz bir bezle, sıvıyla ıslatın ve yaprakları temizlemek ve olası mantarlardan uzak tutmak için üzerine gezdirin.

3. Muz kabuğu

Muz, hemen hemen her evde bulunan, kolayca bulunabilen bir meyvedir ve bir süper besindir. Son derece besleyicidir ve özelliklerinin çoğu kabuğunda bulunur. Bu nedenle, atmadan önce orkide yapraklarının içini ovalayarak lekeleri çıkararak tekrar parlak hale getirin ve içindeki tüm iyi maddeleri serbest bırakın.

4. İnfüzyon atığı

Bir infüzyonun atığını bir kaseye koyun ve kaynar su ekleyin. Sıvıyı soğumaya bırakın ve ardından yarım limonun suyunu ekleyin. Sıvıyı bir süzgeçle süzün ve sıvıyı, vazoyu orkide ile ıslatmak için büyük bir kaseye aktarın. Sıvı ayrıca yapraklara da geçebilir ve bitkiye güç kazandırmaya hizmet eder.

Bir orkide aktarın

Bir orkideyi nakletmek için şeffaf bir vazo alın çünkü güneşin kökleri de aydınlatması gerekir. Şimdi orkideyi bulunduğu saksıdan yavaşça çıkarın ve toprağı köklerden suyla yıkayın. O çürüklerin kesilmesi gerekecek.

Yeni şeffaf kapta kil ve orkide toprağı karışımı hazırlayın. Her zaman son derece dikkatli bir şekilde, bitkiyi köklerin içine de yerleştirilmesi gereken yeni toprağa yerleştiriyoruz. Su ve aydınlık bir yere koyun.