Orkideyi evde hızlı ve kolay bir şekilde nasıl çoğaltabilirim? Basitçe bir muz kabuğuyla. İzlenecek prosedür aşağıdadır.

orkideler ve muzlar

Estetik açıdan çok güzel, zarif ve sofistike orkideler muhtemelen en sofistike iç mekan bitkileridir. Minimalist bitkiler olmalarına rağmen çiçekleri her ortamı gerçekten renklendirip güzelleştirme yeteneğine sahiptir. Bakımı biraz dikkat gerektirir ancak özellikle zor değildir. Aslında birkaç basit adımla ve birkaç doğal malzemeyle bu fikri evde yaymak mümkün. Nasıl yapılacağını görelim.

Evde bir orkide nasıl yayılır?

Orkideyi iç mekanlarda çoğaltmak zor bir iş gibi görünebilir. Gerçekte ihtiyacınız olan tek şey, neredeyse ölü gibi görünen solmuş bir orkide dalı, küçük bir muz, biraz tarçın, bir diş sarımsak, biraz yosun, bir mum, bir plastik şişe ve biraz su.  İşlem basittir ve orkidenin kök salması için yalnızca biraz zaman ve sabır gerektirir .

Bir orkide çoğaltın

Öncelikle kesilecek dalı belirlemelisiniz. Çiçekleri veya tomurcukları olmayan bir dal seçmek en iyisidir   . Bitkinin geri kalanından kesin ve içindeki parlak yeşil rengi görene kadar uçlarını tekrar kesin. Yeni orkide bitkimiz bu daldan başlayacak. Bu noktada bir diş sarımsağı soyup  onu dalın uçlarını içeriye sokmak için kullanmak gerekir  . Dalın iki yeşil tarafına iyice masaj yapmak için bir diş sarımsak kullanmanız gerekecek. Bu, küf veya küf oluşumunun önlenmesine ve dalın çürümesinin önlenmesine yardımcı olacaktır.

Şimdi bir mum alın ve yakın. Balmumu akmaya başladığında dalın uçlarını kapatmak için kullanın  . Bitkinin nefes almasını veya filizlenmesini engelleyen bir uygulama gibi görünebilir ancak gerçekte bu teknik dalımızın su kaybetmesini engellemeye yardımcı olacaktır. Artık dalı yayılma için hazırladığınıza göre geriye kalan tek şey prosedüre geçmek.

Yayılma süreci

Küçük muzunu alın, soyun ve hem meyveyi hem de kabuklarını bir karıştırıcıya koyun. Daha sonra bir litre su ekleyin ve  her şeyi iyice karıştırın  . Sıvı bir karışım elde ettiğinizde  kendinize bir süzgeç takın ve elde edilen maddeyi bir kavanoza süzün  .

Orkidelerin çoğalması için muz.

Bu sıvı, hava geçirmez şekilde kapatılmış bir kapta en az 20 dakika boyunca tamamen suya batırılmış kalacak olan dal için bir aktivatör görevi görecek  . Bu arada  başka bir kaba bir çay kaşığı tarçın ve bir litre kaynar su dökün  . Bu karışımı iyice karıştırıp soğumaya bırakın.

Oda sıcaklığına ulaştığında,  bu durumda da her şeyi iyice süzerek ilerleyin  . Su ve tarçın karışımı, gelecekteki orkidemizi yerleştireceğimiz yosun için dezenfektan görevi görecek. Daha sonra yosunu karışıma batırın ve 20 dakika bekletin  . Süre geçtikten sonra iyice sıkın ve kağıt havlu üzerinde kurumasını bekleyin.

Artık tek yapmanız gereken  orkide dalını yerleştirebileceğiniz minyatür seranızı oluşturmak  . Büyük bir su şişesini alın ve tabandan üçte bir oranında kesin, bir kısmını bir arada bırakın, böylece açıp kapatabilirsiniz.

Mini sera için şişe

Suyun durgunlaşmasını önlemek için şişenin dibine  drenaj görevi görecek birkaç çakıl taşı yerleştirin.  Daha sonra üstüne yosun ekleyin  ve orkide dalını yatay olarak üstüne yerleştirin ve batırdığınız suyla ıslatın.

Biraz su ile tamamen püskürtün ve nemi korumak için şişeyi kapatın. Periyodik olarak buğulamaya devam edin ve  birkaç hafta sonra ilk filizleri görebileceksiniz  . Tavsiye,  dalı en az birkaç ay DIY serasında tutmaya devam etmenizdir  , ardından kabuğa gömülmeye hazır köklü bir bitkiye sahip olacaksınız.

ev