Buzdolabı bir mutfağın en önemli parçalarından biridir. Bununla birlikte, nem ve karanlıkla ilgili bazı yaygın rahatsızlıkları keşfetmek nadir değildir. Bu nedenle, buzdolabının içine bir sünger yerleştirerek bazı olumlu değişiklikler fark edebilirsiniz.

Evde karşılaşılan sorun ne olursa olsun, büyükanneler her zaman günlük hayatı basitleştirmek için en iyi ipuçlarını getirir. Bunlar, bazı yaygın depolama olaylarından kaçınmak için buzdolabına bir sünger yerleştirmenizi önerir. Bir temizleme aksesuarı olmasının yanı sıra, bu basit araç belirli bir yardımcı programı gizler gibi görünüyor.

Sünger buzdolabına konursa ne olur?

Basit bir sünger, yaygın bir mutfak sorununa nihai çözüm olacaktır. Açıkçası, beyaz sirke veya kabartma tozu gibi doğal ürünleri teşvik ederek bu hileye düzenli temizlik eşlik etmelidir.

–         Küf görünümünü sınırlamak için buzdolabına bir sünger koyun

buzdolabında sünger

Karanlık ve nem ile buzdolabının içinde küf oluşabilir.  Neyse ki, buzdolabının içine  çok kuru bir sünger   yerleştirerek bu rahatsızlıktan kaçınmanın bir yolu var  . İkincisi, yiyecekleri taze tutmak için buzdolabından fazla nemi emecektir. Küflenmelerini veya solmalarını önlemek için meyve ve sebze bölmesinin içine bir gece veya daha fazla koyabilirsiniz. Bu hile sadece yemeğin ömrünü uzatmakla kalmayacak, süngere birkaç damla beyaz sirke ekleyerek buzdolabında bulunan tüm kötü kokuları ortadan kaldıracaktır. Buzdolabında bakteri bulaşmaması için süngerin yeni, temiz ve kuru olması gerekmektedir.

Buzdolabından küfü çıkarmak için diğer pratik ipuçları

Tüm bakterileri yok etmek ve küf oluşumunu önlemek için buzdolabının iyi bir şekilde temizlenmesi gibisi yoktur. Yemeğinizin taze kalmasını istiyorsanız bu ipuçlarını takip ederek alışkanlıklarınızı değiştirin.

–           Buzdolabına nemi emen bir malzeme koyun

buzdolabında kabartma tozu

Sünger gibi mutfakta bulabileceğiniz diğer malzemeler  de buzdolabındaki nemi emebilir . Buzdolabına koymadan önce pirinç veya kabartma tozu gibi emici bir malzemeyi bir kaseye dökün.  Emici etkisi daha sonra aşırı nemi ortadan kaldıracak ve sonuç olarak buzdolabının içindeki bakteri ve  mantarların çoğalmasını sınırlayacaktır .

–         Buzdolabını düzenli olarak doğal ürünlerle temizleyin

Buzdolabındaki küf görünümünü sınırlamak için, ikincisinin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Bunu yapmak için beyaz sirke veya kabartma tozu gibi doğal ürünler kullanın. Bir sprey şişesine su ve beyaz sirke karışımını dökün ve ardından küf izlerinin üzerine püskürtün. Ardından ilgili yüzeyi temiz, nemli bir bezle silin, böylece cihazınızın içi temiz ve küften arınmış olur. Kabartma tozunu bir kap su içinde seyreltmek ve etkilenen bölgeleri bu ürünle emprenye edilmiş bir süngerle ovalamak mümkündür. Böylece buzdolabınızın içi lekesiz ve küflenmeye karşı korunmuş olur.

–         Uçucu yağlar kullanarak buzdolabı kalıbını ortadan kaldırın

Lavanta esansiyel yağı

Buzdolabının içine   yerleşen  ve kapı contalarına yapışan  küfü ortadan kaldırmak için,  bir leğene birkaç damla çay ağacı veya lavanta esansiyel yağı eklemeniz yeterlidir.  Bu solüsyona batırılmış bir sünger kullanarak küften etkilenen bölgeleri ovalayın.

–         Buzdolabını dezenfekte etmek için boraks kullanın

Boraks, çamaşır suyuna iyi bir alternatiftir. Buzdolabını temizlemek için kullanıldığında, ikincisi temizleme, dezenfekte etme ve koku giderme olmak üzere üçlü bir etkiye sahip olacaktır.  Tek ihtiyacınız olacak:

  • ½ su bardağı boraks
  • 2 su bardağı sıcak su

Buzdolabının duvarlarını temizlemek için bu solüsyona batırılmış bir sünger kullanın. Durulayın ve kurutun.

Kuru bir sünger, buzdolabının içinde küf oluşumunu engelleyebilir. Ancak, düzenli olarak doğru temizlik hareketlerini benimseyerek ekstra uyanık olmalısınız.

ev