Çamaşır makinesi işinizi kolaylaştırırken, size zaman kazandırmaya devam etmesi için uygun bakıma ihtiyacı vardır. Ve haklı olarak, bazı çamaşır yıkama alışkanlıkları çamaşır makinenize zarar verebilir ve verimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bundan kaçınmak için hatırlamanız gerekenler.

Çamaşır makinesini nasıl kullandığınız, dayanıklılığını, verimliliğini ve yıkandıktan sonraki çamaşırların durumunu belirler. Ve haklı olarak, yanlış kullanılırlarsa makinelerimiz hızla arızalanabilir. Bunları korumak için hatırlamanız gereken bazı ipuçları.

Keten 4

Çamaşır makinenizi mahvetmeyi durdurmak için 7 kural

  1. Küçük nesnelere dikkat ederek makinenizi koruyun

Cepleri boşaltmadan kıyafetlerimizi tamburun içine koymak nadir değildir. Ve yine de, asla yapılmaması gereken şeydir. Söz konusu küçük nesneler madeni paralar, anahtarlar ve yüksek yıkama hızıyla tahliye hortumuna, pompaya ve harici yıkama teknesine sıkışabilecek diğer metal nesneler olabilir. Bu durumda, bu yerlere nasıl erişileceğini ve küçük nesneleri nasıl çıkaracağınızı bilmek için makinenin kılavuzuna başvurmak gerekecektir. Uzun vadede, bu, tambura ve cihazın diğer alanlarına zarar verebilir ve bu da size onarım için oldukça pahalıya mal olabilir.

  1. Hafif yükleri tercih ederek makinenizi koruyun

çamaşır yükü

Yükü maksimum düzeyde çamaşırla doldurmak cazip   geliyorsa , bu, ters etki yapan ve çamaşır makinenize zarar verebilecek bir harekettir. Gerçekten de, aşırı doldurulmuş bir tamburun bozulması ve ardından yıkama döngüleri sırasında sızıntı kaynağı olması muhtemeldir . Alınması gereken doğru önlemler, yüksek oranda ağır yüklerden kaçınmak, tekstillerin birbiri içine sarılmamasını sağlamak ve dengeli bir yıkama döngüsü gerçekleştirmektir.

  1. Yıkamadan önce tüyleri çıkararak makinenizi koruyun

Çamaşırları çamaşır makinenize yerleştirmeden önce tüyleri temizlemeniz önerilir. Bu, diğer öğelere transferini önleyecek ve böylece gereksiz birikimleri önleyecektir. Bunu yapmanın iyi bir yolu , çamaşır makinenizin veya kurutma makinenizin kurutma aşamaları sırasında tiftik kalıntısını yumuşatmak için bir tiftik silindiri kullanmaktır .

  1. Yumuşatıcı kullanımını sınırlayarak makinenizi koruyun

Tişörtlerimiz, kazaklarımız, yünlü kotlarımız, hatta havlu ve çarşaflarımız olsun, hepimiz kıyafetlerimizi yumuşatmayı severiz. Duygu en hoştur. Ancak, hiçbir koşulda yumuşatıcı çamaşır yıkama sırasında kötüye kullanılmamalıdır. Sık kullanım sadece kumaşı, özellikle havluları bozar ve emici özelliklerinden yoksun bırakır.

En iyi şey, yumuşatıcıyı , yumuşatıcı rolünü çok iyi yerine getirebilen beyaz sirke ile değiştirmektir.    Bu nedenle kimyasal ürünlere mükemmel bir alternatiftir. Ayrıca ticari yumuşatıcı hissini de bulmak istiyorsanız, her zaman birkaç damla lavanta esansiyel yağı veya tercih ettiğiniz başka bir yağ ekleyebilirsiniz.

Havlulara gelince , renkleri korumak ve orijinal şeklini korumak için düzenli olarak düşük sıcaklıklarda yıkamak en iyisidir . Ayrıca, esnekliklerini kaybetme riskiyle aşırıya kaçmamaya dikkat edin. İstediğiniz son şey sert havlular.

  1. Makul miktarda deterjan kullanarak makinenizi koruyun

deterjan 3

Çok fazla deterjan daha iyi yıkama anlamına gelmez. Ve haklı olarak, çok fazla deterjan düzgün durulamaz, bu da çamaşır makinesini bileşenlerini tıkayan kalıntılara maruz bırakabilir . Eğer makinenizde de ön yıkama ayarı varsa bunu kullanmaktan çekinmeyin.

  1. Çamaşır sepetinizi inceleyerek makinenizi koruyun

Giysileri kontrol etmeden tambura yerleştirmek, düzensiz ve kötü yürütülen bir yıkamaya neden olabilir. Bunun yerine, pantolonun kollarının ve alt kısmının açılmadığından veya birbirine dolanmadığından emin olun .

  1. Islak çamaşırları içeride bırakmayarak makinenizi koruyun

Makinenizi korumak istiyorsanız yıkanan çamaşırlarınızı içeride bırakmaktan ve neme maruz bırakmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Küflenme riskinin yanı sıra makinenizden ve dolayısıyla çamaşırlarınızdan kötü kokular gelebilir. Bunu önlemek için telefonunuzun zamanlayıcısını veya alarmını kıyafetleri zamanında çıkaracak şekilde ayarlayın.

Bu 7 kurala ek olarak tabi ki makineyi iyice temizlemeyi de unutmamalıyız.

ev