Bir yatağı iyice temizlemek göz korkutucu bir iş gibi görünebilir. Ancak gerçekte, evde zaten sahip olduğunuz malzemelerle ve kısa sürede yatağa iyi bir temizlik sağlamak, akarları ve lekeleri yok etmek mümkündür. Böylece onu optimum durumda tutabilir ve dinlenmenizi ve sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bir yatağı temizlemek için elektrikli süpürge kullanmak gerekli değildir. Yılda en az iki kez kendin yap temizleyicileri kullanarak kapsamlı bir manuel temizlik yapabilirsiniz. Doğru yapmak için bu basit adımları izleyin.

Çarşafları ve şilte örtüsünü çıkarın ve yüzeyinde birikmiş kalıntıları gidermek için şilteyi iyice sallayın.

Bir çorba kaşığı çamaşır deterjanını bir litre soğuk suyla karıştırın ve bol köpük elde etmek için iyice karıştırın.

Köpüğü yatağa uygulayın ve lekeleri ovmak için yumuşak bir sünger kullanın.

Son olarak, mümkünse şilteyi güneşte veya iyi havalandırılan bir odada kurutun. İşlemi hızlandırmak için saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

Yatak Lekeleri Karbonat İle Nasıl Temizlenir
Çok yeni olmayan bir yatağınız varsa ve nemli veya kir lekeleri varsa, bunları çıkarmak için kabartma tozu kullanabilirsiniz.

1 ölçü karbonatı 2 ölçü soğuk suyla karıştırın. Yatak lekesine uygulayın ve 30 dakika bekletin.

Fazla solüsyonu nemli bir bezle şilteden çıkarın ve iyice kurumasını bekleyin (tercihen güneşte). Son olarak, kabartma tozu kalıntılarını temizlemek için bir elektrikli süpürge kullanın.

Sirke ile yatak nasıl dezenfekte edilir
İdrar lekelerini ve kötü kokuları gidermek için iki yöntem vardır: Birincisi yukarıda anlattığımız kabartma tozu yöntemi, ikincisi ise beyaz sirke yöntemidir.

Temiz bir bezi su ve sıvı sabunla nemlendirin. Bir kovaya 2 ölçü ılık su ve 1 ölçü beyaz sirke doldurun, ardından şiltenin lekeli kısımlarını bezle ovalayın. Yatağın iyice kurumasını sağlayın.

Sirke küf ve bakteri oluşumunu engellemeye yardımcı olur, kötü kokularla savaşır.

Bir yataktan toz akarları nasıl çıkarılır Toz akarlarını
temizlemek için temizlemek istiyorsanız, yatağın üzerine kabartma tozu serpin ve birkaç saat bekletin. Kabartma tozu kötü kokuları ve toz akarlarını yok eder.

Çarşafları haftada bir değiştirmeyi ve her sabah yatağı toplamayı unutmayın, ancak yatak örtüsü ile örtmeyin.

 

Toz akarlarının alerjiye, astıma ve diğer solunum yolu hastalıklarına neden olduğunu unutmayın. Bu küçük hayvanları yatağınızdan çıkarmak sağlığınız için çok önemlidir.

ev