Bir yıl boyunca taze ve sağlıklı fesleğen: işte bu sonucu elde etmek için yapmanız gerekenler. Ayrım yapmadan hepinizin bilmesi gereken sır. Kesin göstergeler ve değerli tavsiyeler.

Çeşitli türlerde bitki yetiştirmeyi sevenler genellikle kendilerini fesleğenle ilgili evde bakıma adamayı tercih ederler. Ancak herkes her zaman taze olmasını bilmiyor. Evinizde fesleğen var mı ve onu tüm yıl boyunca güçlü ve taze tutmanın sırrına ilişkin geçerli göstergelere sahip olmak ister misiniz? Sonra öğrenmek için okumaya devam edin. Kesinlikle bazı iyi olanları keşfedeceksiniz.

Taze ve sağlıklı fesleğen: fesleğen önemi ve işlevselliği

Hepiniz kesinlikle fesleğeni birkaç kez duymuşsunuzdur . Kesinlikle faydaları arasında çok yönlülüğe sahip bir bitkidir. Tariflerinizi tatlandırmak için ideal bir bitki olduğundan bahsetmiyorum bile .

fesleğen bitkisi

Fesleğenin vücudumuzda bulunan sıvı miktarını düzenlemek için çok yararlı olan potasyum varlığıyla zenginleştiğinin altını çizmek de önemlidir .

Fesleğen , mükemmel sindirim özelliklerine sahip olduğu düşünüldüğünde, uygun sindirim işlevine ihtiyaç duyanlar için de çok etkilidir .

Fesleğenin pek çok özelliği arasında, hem soğuk algınlığını hem de ciltle ilgili hastalıkları hafifletmeyi başardığı için iltihaplı türde olanları da buluyoruz . Fesleğen bitkisinin önemli bir yönü de artritin neden olduğu sorunlara karşı koymasıdır . Aslında bu aromatik bitki, eklemlerin bu patolojisinin neden olduğu ağrıları etkili bir şekilde hafifletmenizi sağlar.

Fesleğen, kaygı ve sinirliliğin neden olduğu durumlara etkili bir şekilde karşı koyar .

Bütün bunlardan, bu bitkinin önemini mükemmel bir şekilde anlıyoruz. Bu nedenle evde en iyi şekilde, yılın her döneminde ve istediğiniz zaman kullanımının faydalarından yararlanabilecek şekilde yetiştirmek önemlidir.

Fesleğen , örneğin uykuyu uzlaştırmak ve baş ağrılarıyla etkili bir şekilde mücadele etmek için çok terapötik kabul edilen bir baharattır .

Ek olarak, fesleğen kansızlığı önleyebilir , demir eksikliklerini önleyebilir ve oksijenin kan dolaşımında iyi bir şekilde dolaşmasına yardımcı olabilir.

Bu bitkinin avantajları aynı zamanda kardiyovasküler sistem , kasları ve kan damarlarını gevşetmek için yararlı olan mükemmel bir magnezyum kaynağı olduğu düşünüldüğünde.

Son olarak, olası bir düzensiz kalp atışı tehlikesi etkili bir şekilde azaltılır.

Taze ve sağlıklı fesleğen: tüm yıl boyunca fesleğen yetiştirmenin sırrı

Daha önce bildirilenler göz önüne alındığında, birden fazla özelliğe sahip bu aromatik bitkilerden biri her zaman el altında bulundurulmalıdır. İtalya’da çok sevilen bir bitki.

Her şeyden önce, bu cinsin en ünlü bitkilerinden biridir ve birçok İtalyan ailesi tarafından kullanılır.

Fesleğenden yılın herhangi bir zamanında faydalanabilmek için en doğru şekilde yetiştirilmesi şarttır .

Reyhan

Bu bitkinin yetiştirilmesi, sektörde az deneyimli olanlar için bile oldukça kolaydır.

Önemli olan aşağıda verilen tüm tavsiyelere uymak, yılın 365 günü kuvvetli ve taze bir fesleğen bitkisi elde etmektir .

Akılda tutulması gereken ilk adım, fesleğenin ilkbaharda ekilmesi gerektiğidir. Kesin olarak Mayıs ve Haziran ayları arasında ekim yapılması önerilir .

Ayrıca fesleğenin sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyümesi için yapılması gereken ve yapılması gereken bazı unsurlar vardır.

Şimdi bir fesleğen bitkisinin en iyi nasıl yetiştirileceğini ve kış mevsiminde solmasını önlemek için nereye yerleştirileceğini bilmenin yanı sıra göreceğiz .

Fesleğen ne zaman sulanmalı?

Saygı duymanın ilk adımı fesleğeni evin aydınlık bir yerine yerleştirmektir çünkü çok fazla ışığa ihtiyaç duyar.

Ayrıca sıcaklık derecesi ılık, toprağı ise sürekli nemli olmalıdır.

Bunu elde etmek için aromatik bitkiyi her gün , özellikle yaz dönemi gibi daha sıcak aylarda sulamak önemlidir .

Öte yandan, iklim daha sert olduğunda, uyulması gereken en iyi tavsiye fesleğeni evinizde bulundurmaktır .

evde fesleğen

Muhtemelen bir pencere pervazının yanında.

Yapılmaması önerilen bir diğer adım ise yaprakların tek tek koparılmamasıdır .

Aslında, bitkiyi daha da güçlü hale getirmek için bütün bir dalı ayırmak tercih edilir.

Fesleğen kokusunun yaz aylarında rahatsız edici sivrisinekleri ve fesleğenin aromasına tahammülü olmayan diğer böcek türlerini uzak tutmak için de çok faydalı olduğunu unutmayın.

Fesleğen bitkisinin bereketli büyümesi nasıl sağlanır?

Fesleğenin işlevselliğine dair tüm açıklamaları gördüğünüz gibi, bu aromatik bitkiyi evde yetiştirmeyi tercih etmeniz için pek çok neden var.

İlgili husus, fesleğen yetiştiriciliği ile ilgili en iyi sonuçları elde etmek için çok sabırlı olmanız gerektiğidir .

Taze ve sağlıklı fesleğen

Aslında, her tür bitkinin iyi büyümesi için uygun bakıma ihtiyacı olduğu gibi, bu bitkinin tam olarak gelişmesine izin verecek kadar dikkat gösterilmesi gerekir.

Aslında bu yazımızda bunu yapmaya, yani bu bitkinin en iyi şekilde yetiştirilmesi için önemli ipuçları vermeye çalıştık . Bahsedildiği gibi, iyi ve kalıcı bir sonuç elde etmek istiyorsanız uyulması gereken belirli adımlar vardır.

Yani ışık ihtiyacı olduğu için fesleğeni evinizin aydınlık bir alanına koymayı unutmayın . Toprak nemliyken sıcak olması gereken mevcut sıcaklık da önemlidir.

Diğer şeylerin yanı sıra, bitkinizi her gün, özellikle yaz aylarında sulamanız gerektiği söylendi . Diğer ipuçlarının yanı sıra, dalları bütün olarak almak tercih edildiğinden, yaprakları tek tek koparmaktan kaçınmanın altını çizdik.

Verilen her tavsiye faydalıdır ve bakım, sabır ve birçok önlem gerektiren bitkinizi daha güçlü hale getirmek için faydalı olacaktır . Ama buna gerçekten değecek ve bunu anlamak için fesleğenin tüm faydalarına bakmanız yeterli.