Şeker ve sos hatası gibi mutfakta yapılması kolay ve çoğu zaman farkına varmadığımız birçok hata vardır. Bakalım neyle ilgili?

domates sosu

GÜNÜN EN ÇOK OKUNAN MAKALELERİ:

  • Eti en iyi şekilde pişirmenin püf noktası: Şef bunu ortaya koyuyor!
  • Şekere alternatif: Kesin, sağlıklı ve ekonomik çözüm
  • Domatesleri kış boyu muhafaza etmek, kolay ve rahat bir işlem

Soslu makarna geleneğimizin tipik bir yemeğidir ve bu nedenle nesilden nesile aktarılır. Lezzetli ve eşsiz soslu makarna yetişkinler ve çocuklar tarafından sevilir ancak herkes onu aynı şekilde hazırlamaz.

Sonra mutfakta, hazırlık sırasında ortaya çıkabilecek, şeker ve sosun varlığıyla ilgili bir hata var ve bu geleneğin taraftarlarını bir tarafa, karşıtlarını ise diğer tarafa yerleştiriyor. Gelin hep birlikte bunun ne olduğuna ve bu hatayı nasıl düzeltebileceğimize bakalım.

Mutfakta asla yapmamanız gereken hata: sosta şeker evet mi hayır mı?

soslar

Güney İtalya’nın tipik bir geleneği olan ev yapımı sos, tüm yıl boyunca bize eşlik eden bir zorunluluktur, ancak özellikle kışın, dışarısı soğuk olduğunda ısınmanın en iyi yolu, güzel bir tabak soslu makarna yemektir. Bu gelenek daha sonra ülke geneline yayıldı ve zaman ve mekana göre değişerek Kuzey’e de ulaştı.

Tarif aslında bir yerden bir yere tekrar tekrar gözden geçirildi, öyle ki pek çok kişi gerçekte yapılmaması gereken bu hataya düştü. Sosa şeker koymaktan bahsediyorum. Bu solüsyon özellikle sosun asidik kokusunun damak tadını değiştirmesi durumunda tadı tatlandırmak amacıyla uygulanır . Ancak artık yaygın olmasına rağmen bunun gerçekten yapılmaması gereken bir hata olması utanç verici.

Açıklama kimyasal bir faktörde bulunabilir: Sos için seçilen domateslerin pH’ı 3,9 ila 4,6 arasında değişiyorsa, şeker eklemek, asitliği değil, aromayı değiştirmek anlamına gelir. Peki tadı çok asitli olduğunda ne yapmalı? Başka bir malzeme eklemek faydalı olabilir ama bunun şekerle alakası yok. Kabartma tozundan bahsediyorum .

Görünüşe göre bu, büyükannelerimiz tarafından sosun pH’ını yükseltmek ve oluşan asitliği gidermek için kullanılan çok eski bir numara. Yani eğer gerçekten bu sorunla karşılaşırsanız bu şekilde çözebilirsiniz, ancak asla şeker eklemeyin. Beni dinle!