Bu hapsedilme zamanlarında, birçok insan bir aile olarak pratik yapmak için yeni aktiviteler keşfetme fırsatını yakalıyor. Bunların arasında bahçecilik. Arsa sahibi olanlar için bu, ilk tohumları Nisan ayında ekmek için ideal bir fırsattır. Bir apartman dairesinde yaşayan herkes için plastik kaplar kullanarak kendi mini seranızı yaratmanın mümkün olduğunu bilin. İşte tüm bahçe tutkunlarını memnun edecek bir ipucu!

Genelde hepimizin evinde bir yerlerde plastik kutular vardır.  Salata   veya paket yemek için tasarlanmış olsalar da   , bu küçük kaplar çok kullanışlı olabilir.

Tohumları çimlendirmeyi ve kendi sebzelerinizi yetiştirmeyi hayal ediyorsunuz ama bir bahçeniz yok mu? Bu oldukça mümkündür ve çözüm elinizin altındadır. Plastik kutular ile çevre dostu mini sebze bahçenizi oluşturabilirsiniz. Ekolojik ve yenilenebilir bir mini sera yapmak için tüm ipuçlarımız burada!

Bitki yetiştirmek için plastik kutuları mini seralara nasıl dönüştüreceğiniz aşağıda açıklanmıştır

Mini sera yapmak için gerekenler

  • Kapaklı şeffaf plastik bir kap
  • saksı toprağı
  • tohumlar
  • İsteğe bağlı olarak tekli veya fincanlı tohumlama kapları kullanabilirsiniz (örn. yumurta  kartonu altları )

Hazır mısın? Git!

  1. Plastik kabı yıkayın ve kurulayın
  2. Mini seranızın içinde tohum kapları kullanıyorsanız, her kapta ¾ olacak şekilde temiz saksı toprağı ile doldurun. Sadece plastik kabı kullanırsanız, temiz toprakla doldurun ve yine kabın ¾’ü kadar olması gerekir.
tohumlar

  1. Tohumları paketteki talimatlara göre ekin ve onları nemlendirmeye yetecek kadar sulayın. Bir buharlaştırıcı hile yapacak. Daha sonra plastik kutunuzun kapağını kapatabilirsiniz.
  2. Mini serayı hava durumuna göre iç veya dış mekanlarda kullanma seçeneğine sahipsiniz. Hava ılımanlaştığında, mini serayı gün içinde dışarıya, güneş ışığına iyi maruz kalan bir alana yerleştirildiğinden emin olarak yerleştirin. Mini serayı iç mekanlarda kullanıyorsanız, bol miktarda doğal ışık alan bir alana yerleştirilecek şekilde konumlandırın. Ayrıca, sera tam güneş altındayken toprağın kurup kurumadığını görmek için arada bir kontrol ettiğinizden emin olun. Bu durumda yapmanız gereken tek şey biraz su serpmek ve toprağı nemli tutmaktır. Bu nedenle prensip, mini seranızı geceleri içeride tutmak ve  gündüzleri   güneşte bırakmak olacaktır.

Yapmanız gereken tek şey fidelerinizin şekerlemenizden çıkmasını beklemek ve sonuç kısa sürede gerçekleşecek. Fideleriniz büyüdüğünde ve kaplanan alanı aştığında, tek yapmanız gereken kapağı bir dondurma çubuğu veya başka bir aletle açmaktır (çünkü kolayca çekebilirsiniz). Sıcaklık donma seviyesini aştığı sürece, geceleri içeri getirmeyi hatırladığınız sürece serayı bir örtü altında tutmanıza gerek kalmayacaktır.

bitkiler

Bardaklarınızı etiketlemenizi öneririz. Bu, bitkiyi ve çeşidini tanımanıza ve özellikle ekim tarihini hatırlamanıza olanak sağlayacaktır. %100 yenilenebilir mini seralar için etiketlerinizi satın almak yerine geri dönüştürebilirsiniz. Bunu yapmak için, bunları yoğurt kaplarından ve atılacak diğer kaplardan kesin ve bardaklarınıza yapıştırın.

ev