Bira mayası mutfakta çok faydalı bir üründür. Sadece fırına konulan ürünler için değil, aynı zamanda hem bira hem de fermente şarap üretimi için de gereklidir.

Bitkiler için bira mayası

Çeşitli tariflerde mutfakta en çok kullanılan malzemelerden biri olmasının yanı sıra takviye olarak kullanımı da unutulmamalıdır.

Bira mayasının özellikleri

Bira mayası, birçok sağlıklı etkisi kabul edilen, küçük, patojenik olmayan bir mantardır. Aslında sadece beslenmedeki özellikleri değil, aynı zamanda belirli patolojilerin önlenmesi veya güzellik ürünleri dünyasındaki özellikleri de bilinmektedir .

Taze, kuru bira mayası

Besleyici özellikleri nedeniyle bira mayasının temel avantajı, çeşitli preparatları kolayca zenginleştirme ve ayrıca özellikle vegan veya vejetaryen diyetlerde besin eksikliklerini önlemeye yardımcı olma potansiyelidir.

Su ve bira mayası ile su

Bu nedenle bira mayası, insan beslenmesi için daha kaliteli bir diyete ulaşmaya yardımcı olabilecek mükemmel bir besin kaynağıdır .

Ayrıca, bu mayalama maddesi, nöromüsküler sistemin işleyişini destekleyen mineraller ve sporda çeşitli besin enerjilerinin metabolizmasına müdahale etmek için yüksek değere sahip B kompleks vitaminleri içerdiğinden , sporcunun diyetinin mükemmel bir müttefiki de olabilir .

Bira mayası kasede

B12 vitamini eksikliği sağlık açısından bir dizi zararlı sonuca yol açar ve buna bir dizi işaret de eşlik eder. Bunlara örneğin duygusal bozukluklar ve fiziksel rahatsızlıklar dahildir.

Aslında B12 vitamini, kan sağlığının yanı sıra beyin ve sinir sisteminin doğru gelişimi için de önemli bir unsurdur.

Günde 2 ila 3 yemek kaşığı miktarlarda, mayalama maddesi, çeşitli besin maddelerinin tavsiye edilen günlük kotasına ulaşmak ve özellikle hayvansal kökenli gıdalar içermeyen diyetler gibi özellikle diyetlerde bunların eksikliğine bağlı patolojileri önlemek için çok faydalı olabilir.

Bitkiler için gübre

Bitkilerimiz de mayalama maddesinin kullanımından, son kullanma tarihinden sonra bile faydalanabilir!

Aslında bitkilerimize canlılık kazandırmak istiyorsak, son kullanma tarihi geçmiş olsa bile bir küp bira mayasının suda “çözünmesini” teşvik etmek için biraz sıcak suda eritilmesiyle iyi bir doğal gübre elde edilir.

Saksılarda çiçekli bitkiler

Su soğuduktan sonra bitkilerimize tüm doğal besinleri verecek şekilde sulayabiliriz. Ayrıca, bu mayalayıcı maddenin besin içeriği onların çiçeklenmesini tamamen doğal bir şekilde uyardığından, çiçekli bitkiler de bundan faydalanacaktır .

Bu doğal gübre, çay, yumurta kabuğu, meyve ve sebze kabukları ve sirke gibi mutfaklarımızda bulunan diğer bileşenlerle birlikte yeni tomurcukların büyümesinde uyarıcı görevi görebilir.

ev