Güçlü bitki, çiçek ve köklere sahip olmak için özel bir gübre kullanmanın yeterli olduğunu biliyor muydunuz? İşte hangi gübreden bahsediyoruz, nasıl yapıldığını öğrenelim!

bileşen güçlü çiçekler ve kökler

Bitkilerde organik gübre kullanımı kesinlikle piyasada bulduğunuzdan daha iyidir, çünkü genellikle çevreye ciddi zarar verebilecek maddeler içerirler. Sonsuz bereketli bitkilere sahip olmak için, siyah fasulye , besin açısından zengin baklagiller ve faydalı özelliklerle hazırlayabilirsiniz . Gelin bu gübrenin nasıl hazırlanacağını ve nasıl kullanılacağını öğrenelim!

Yemyeşil bitkiler

Siyah fasulye: Hangi baklagil ailesine aittirler?

Baklagiller kategorisine ait olan siyah fasulye, Phaselous vulgaris bilimsel adına sahiptir ve oval şekli ve onlara hoş bir estetik etki veren parlak siyah kabuğu ile ayırt edilir.

Genellikle bu fasulyeler Meksika mutfağı ile ilişkilendirilir, ancak İtalya’da da çok yaygındır ve hızlı ve lezzetli tarifler hazırlamak için kullanılır .

Ancak pişirmeden önce, pişirmeyi hızlandırmak ve daha sindirilebilir hale getirmek için en az bir gece önceden ıslatılmalıdırlar. Bitkiler için mükemmel bir gübre hazırlamak için mutfakta olduğu gibi kullanılabileceğini çok az kişi bilir . Gelin siyah fasulyenin bitkiler üzerindeki faydalarını ve organik gübre nasıl hazırlanır öğrenelim!

Siyah fasulyenin bitkiler için tüm faydaları

Siyah fasulye, potasyum , kalsiyum, magnezyum, sodyum ve fosfor gibi yüksek miktarda besin ve aynı zamanda çinko ve selenyum gibi diğer mineralleri içerdiğinden mükemmel faydalı niteliklere sahiptir .

İçerdiği yüksek dozda besin maddesi göz önüne alındığında, siyah fasulyenin bitkiler üzerindeki avantajları muazzamdır, aslında büyümelerini ve çiçeklenmelerini olumlu yönde etkilerler.

Fasulye , havadaki azotu emerek etkili bir gübreye dönüştürerek toprağı daha iyi hale getirme ve mahsulü artırma özelliğine sahiptir .

Siyah fasulyenin antifungal ve antibakteriyel özellikleri, zararlıları bitkilerden uzak tutmaya ve böylece onları ölüme neden olabilecek tehlikeli hastalıklardan korumaya yardımcı olur.

Siyah fasulye gübreli toprak , nemli kalır ve bitkilerin bereketli kalması ve bol çiçeklenmeyi sağlaması için emebileceği faydalı maddeler açısından zengindir .

Fasulye

Güçlü çiçekler ve kökler için siyah fasulye gübresi nasıl yapılır?

Siyah fasulye bazlı etkili bir gübre hazırlama prosedürü basittir. Prosedüre geçmeden önce, siyah fasulye ile gübre hazırlanmasındaki bir merakın altını çizmekte fayda var: onları yerken ıslatmanız gerekir, gübreyi elde etmek için bu prosedür kullanılmadan kullanılmaları gerekir, bu nedenle doğrudan çiğ .

Bu sayede siyah fasulye tüm özelliklerini korur ve bitkiler üzerindeki faydalarını arttırır. Organik gübre hazırlamak için yapmanız gerekenler:

  • İki yemek kaşığı siyah fasulyeyi miksere koyun;
  • Düğmeyi çalıştırın ve her şeyi iyice doğrayın;
  • Toz haline geldiğinde plastik bir kaba aktarın;
  • Bir litre su ekleyin ve kürdan ile karıştırın;
  • Karışımı süzün ve başka bir kaba aktarın.

Kullanmanız gereken, kalıntılardan arındırılmış sıvıdır . Bu noktada elde edilen solüsyonu kullanmak için bir sprey şişesine aktarın ve son olarak bitkilerde kullanabilirsiniz. Bitkileri iyice beslemek ve uzun süre dinç kalmaları için yeterli besin maddelerine sahip olmalarını sağlamak için organik gübre püskürtün.

Gördüğümüz gibi, siyah fasulye gibi yaygın bir malzeme kullanarak organik gübre yapmak basit ve ucuzdur . Aslında, siyah fasulye ihmal edilebilir bir maliyete sahiptir ve aynı zamanda bulması kolaydır, ancak onları her zaman elde etmek için bahçemizde de yetiştirebiliriz.

Gübreyi dakikalar içinde hazırlayabilir ve pahalı ve çoğu zaman etkisiz olan bir gübre almak için mağazaya koşmanıza gerek kalmadan bitkilerinizi beslemek için kullanabilirsiniz. Organik gübre doğaldır ve bundan sonra başarıyla yetiştirebileceğiniz orkideler gibi en narin bitkilerinize bile zarar vermeden hareket eder!

ev