Kilerde bulunan günlük ürünler arasında şüphesiz en çok bulunan tuzdur. Bir kontrendikasyon olmadıkça, herkesin mutfağında her yemek hazırlığını tuzlamak için bir tencere tuz vardır. Ancak bu öğenin tamamen farklı bir kullanımı mümkündür ve birlikte keşfedeceğimiz şey de bu.

Her yerde bulunabilen ve ucuz olan tuzun birçok erdemi vardır: bir yemeği baharatlamak, hipotansiyon problemlerini azaltmak ve cildi pul pul dökmek. Bununla birlikte, genel halk tarafından hala bilinmeyen bir kullanım, ancak amatör bahçıvanların iyi bildiği ve bahçecilik seansları sırasında uyguladığı. İşte orada.

Bitkilerinize neden tuz atıyorsunuz?

tuz 24

Tuzun vücudunuz için faydaları saymakla bitmez. Ayrıca bitkileriniz için tuzun olumlu bir etkisi olabilir. Magnezyum gibi tuz da bitkilerinizin çiçek açmasına yardımcı olabilir.

Bitkilerinizin toprağına tuz serpmek sağlıklarını olumlu yönde etkileyecektir. Bitkilerin etrafına tuz veya tuzlu su eklemek , tuzun topraktaki suyu emmesiyle kuraklık koşullarını simüle etmeye yardımcı olacaktır . Ancak bazı bitkiler çok fazla suya ihtiyaç duymazlar ve aşırı sulama onlara zarar verebilir.  Bu, tuz eklemenin bitkilerinizin büyümesi için faydalı  olabileceği durum türüdür .

Ancak bitkilerdeki fazla tuza dikkat edin, yapraklarını yakabilir. Bu nedenle magnezyum içeren Epsom tuzunu tercih edeceğiz . Yapraklarda bulunan ve fotosentez için gerekli olan bu pigment olan klorofil üretimi için önemli bir elementtir.

Bunu yapmak için, bir litre suda büyük bir çay kaşığı tuzu seyrelterek bir çözelti hazırlayın. Çözeltiyi bir sprey şişesine dökün ve 15 günde bir bitkilerinizi püskürtün.

Şeker, bitkilerinizi besleyen diğer yiyecekler

İnsanlar gibi, bitkiler ve daha özel olarak bitkiler de özellikle şekere değer verirler. İkincisi, onları canlandırırken parlaklıklarını yeniden kazanmalarını sağlar .

Bitkilerinizi sulamak için kullanacağınız suya şeker ekleyerek farkı ve sonuçları hızlı bir şekilde gözlemleyebileceksiniz. Ayrıca, her zamanki gübrenize, bitkilerinizi beslemeye ve sebze bahçenizin toprağını   zenginleştirmeye yardımcı olacaktır .

Şekeri çeken eşekarısı ve arılar bitkilere gelecek ve onları zararlılardan ve bitkilerinize zarar verebilecek diğer zararlılardan kurtaracaktır.

Bitkileriniz dışında tuz günlük olarak faydalıdır.

Çamaşırlarınız için, görmezden gelseniz de tuz bir seçim yeri kaplar. Kan , mürekkep veya yağ lekelerinden kurtulabilen  mükemmel bir doğal leke çıkarıcıdır .  Beyaz çamaşırlarınızı yıkamak için çamaşırlarınıza bir yemek kaşığı tuz ekleyin ve sonuca hayran kalın.

Ahşap kaplarınızı da tuzla temizleyin. Tahta spatula, kaşık ve maşalarınızı bir avuç tuzla karıştırılmış sıcak suya batırın. Hareket etmesine izin verin ve kalıntı, mutfak eşyalarınızı sihir gibi bırakacaktır . Büyük bir temizlik gerekiyordu, zamanı gelmişti!

Mutfak eşyaları ve bir kavanoz tuz

Sonuç olarak, tuz kesinlikle yemek pişirmede önemli bir unsurdur, ancak aynı zamanda diğer birçok durumda da faydalıdır. Ekonomik ve hemen hemen her yerde bulunur, her zaman bir kısmını bir kenara koyun çünkü her zaman ihtiyacınız olabilir!

ev