Bitkilerin çiçek açması ve iyi büyümesi için besinlere ihtiyacı vardır. Bunun için özellikle bitkileri gübrelemek için bir gübre temini tavsiye edilir. Gübre kimyasal olabileceği gibi doğal da olabilir. Gerçekten de mutfağımızda bulunan bazı malzemeler gübre olarak kullanılabilir. Yumurta kabuklarında da durum böyledir. Yumurta kabuğu infüzyonu ile bitkilerinizi nasıl çiçeklendireceğinizi öğrenin.

 Yumurta kabukları, bitki büyümesi için gerekli olan mineraller ve amino asitler açısından zengindir . Bu nedenle bahçecilikte faydalıdırlar. Bunları atmak yerine,     iç mekan veya bahçe bitkileriniz için gübre olarak kullanarak geri dönüştürmeyi düşünün.

yumurta kabukları1

Yumurta kabuğu infüzyonu ile bitkiler nasıl çiçeklenir?

İhtiyacın olacak

  • 10 yumurta kabuğu
  • 5 litre su

Orta ateşte bir tencereye 5 litre suyu dökün ve kabukları ekleyin. Kaynadıktan sonra demlenmeye bırakın ve tavayı ocaktan alın.

Karışımı 24 saat bekletin. Ardından infüzyonunuzu süzün ve bir şişede serin tutun. Bu, sadece bitkilerinize ihtiyaç duydukları hidrasyonu sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda büyümeleri için gerekli besinleri  de sağlayacak olan sulama suyunuz olarak hizmet edecektir  . Bu sıvı gübrenin üç aya kadar saklanabileceğini unutmayın.

yumurta kabukları

Bitkiler için yumurta kabuğunun diğer kullanımları nelerdir?

Kompostu zenginleştirmek için:  Yumurta kabukları gübre olarak hizmet etmenin yanı sıra kompostu da zenginleştirebilir. Onları kabaca ezin ve kompostunuza ekleyin. Böylece  içerdikleri kalsiyum, fosfor ve fosfat bitkilerinizi parçalayacak ve besleyecektir.  Ve hepsi bu değil. Yumurta kabukları ayrıca  kompostun pH’ını dengelemede ve daha az asidik hale getirmede etkilidir. Gerçekten de içerdikleri kalsiyum kompostu oluşturan bazı atıkların asitliğini nötralize etmeye yardımcı olur.

Bitkileri zararlılardan korumak için:  Sebze bahçesindeki bitkiler  salyangoz ve sümüklü böceklerin hedefi   olabilir . Onları püskürtmek için yumurta kabuklarını kabaca ezin ve  bu karındanbacaklılara karşı bir bariyer oluşturmak için bitkilerin etrafına dağıtın.

Hastalıklardan korunmak için:  Toprağa yumurta kabuğu eklemek bahçenizdeki domates, biber ve patlıcanlara çok iyi gelecektir. Gerçekten de, kalsiyum bu sebze bitkilerinin çürümesini önlemeye yardımcı olur. Yumurta kabukları şeftali ve bademi yaprak kıvrılmasından korumada da faydalıdır. Bu kriptogamik hastalık  , enfekte meyve ağaçlarının yapraklarının deformasyonuna neden olur.  Bir kriptogamik hastalığın bir mantarın neden olduğu bir bitki hastalığı olduğunu unutmayın. Yaprak kıvrılmasına karşı savaşmak için yumurta kabuklarını ağlara koyun ve çiçek açar açmaz meyve ağacına asın. Kullanılan kabukların kaynatılmaması gerektiğini unutmayın.

Bitkilerin çiçek açması için başka hangi doğal gübreler?

  • muz kabuğu

muz kabukları

Vitamin ve mineraller açısından zengin olan muz kabuğu, iç mekan bitkileriniz için olduğu kadar bahçe veya sebze bahçesindeki bitkiler için de gübre olarak kullanılabilir. Sıvı gübre hazırlamak için 2 veya 3 muz kabuğunu suyla dolu bir kavanoza koyun. Kavanozu sıkıca kapattığınızdan emin olun ve hazırlığınızı bir hafta bekletin. Daha sonra kabukları çıkarın ve bu muz suyunu bitkilerinizi sulamak için kullanın.

Muz kabuklarının da kompostu zenginleştirmek için kullanıldığını unutmayın. Gerçekten de bozunduklarında fosfor, potasyum, magnezyum, demir ve azot açığa çıkarırlar. Bu besinler bitkilerin çiçeklenmesini teşvik eder , kök sistemlerini uyarır ve hastalıklara karşı dirençlerini arttırır.

  • Kahve telvesi

bitkiler için kahve telvesi

Ekonomik ve el altında bulunan  kahve telvesi  , domates, yaban mersini veya gül gibi asitliği seven bitkiler için  etkili bir gübredir .   Bunu yapmak için bir kova su, iki fincan kahve telvesi dökün ve 24 saat demlenmeye bırakın. Tek yapmanız gereken bu sıvı gübre ile bitkilerinizi sulamak.

Ayrıca bitkilerinizin etrafına biraz kahve telvesi serpebilir veya saksı toprağı ile karıştırabilirsiniz.

  • pişirme suyu

Sebzeleri, makarnaları ve pirinci pişirmek için kullanılan su, bitkileri sulamak için çok etkilidir, aynı zamanda onları beslemek ve büyümeleri için gerekli vitamin ve mineralleri sağlamak için de çok etkilidir. Bu yiyecekleri pişirdikten sonra suyunu saklayın ve  kullanmak için soğumasını bekleyin.

Yumurta kabuğu gibi mutfakta kolayca bulunabilen malzemeler sayesinde bitkilerinizi gübreleyerek sağlıklı bir şekilde çiçek açıp gelişmelerini sağlayabilirsiniz.