İç mekan yeşil bitkilerinin bakımı kolaydır, ancak bazen zayıflamaya ve solmaya başlarlar. Daha sonra giderek daha az gelişirler ve çiçeklenmeleri durur. Ev bitkiniz aynı kaderi yaşıyorsa, onu güçlendirmek ve büyümesini tekrar teşvik etmek için besinlere ihtiyacı olduğunu bilin. Mutfağınızda bulunan doğal malzemelerle ev bitkilerinizi nasıl canlandıracağınızı öğrenin.

Güzel iç mekan bitkilerine sahip olmak için onları sulamak veya aydınlık bir yerde tutmak yeterli değildir, ancak onları tahrip eden zararlılardan korumanız ve iyi büyümeleri için gerekli besinleri sağlamanız gerekir. Bunun için mutfağınızda bulunan malzemeleri kullanın  !

Doğal malzemelerle bitkiler nasıl canlanır?

  • tarçın

tarçın

Tarçın, bitkileri mantarlardan korumak için etkili antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Gerçekten de genç bitkiler genellikle kırılgandır ve bu nedenle  mantarların neden olduğu kriptogamik hastalıklara maruz kalabilirler.  Bitkilerinizi mantarlardan korumak için saksı toprağına bir çay kaşığı tarçın serpin.

Bu baharat kesimler için de yararlıdır. Bir bitkiyi çoğaltmak için, tohum gibi kesimler de genellikle bir seçenektir. Ancak çoğu zaman, ana bitkiden ayrılan gövde parçasının köklenmesini teşvik etmek için bir köklendirme hormonuna ihtiyaç duyarız  .  Bunun için doğal bir köklendirme hormonu görevi gören tarçın kullanabilirsiniz. Bir tencereye veya toprağa tekrar dikmeden önce, çıkarılan gövdeye biraz tarçın tozu koyun.

  • Soğan kabuğu

soğan kabuğu

Bitkilerinizi onlara zarar veren haşerelerden korumak için, soğan kabuklarından bir maserasyon hazırlamayı düşünün. Bu doğal kovucu yaprak bitleri ve akarlara karşı etkilidir. Bunu yapmak için, soğan kabukları ile dolu bir kaba, kireçli olmayan bir litre kaynak suyuna dökün ve bir gece bekletin. Daha sonra karışımınızı 20 dakika kaynatın, soğumaya bırakın ve süzün. Solüsyonunuzu bir spreye aktarın ve ev bitkilerinizin yapraklarına püskürtün.

Soğan kabukları da organik gübre görevi görür. Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir açısından zengin olan soğan kabuğu, bitkilerinizi sadece gübrelemekle kalmaz, aynı zamanda  gövdelerini güçlendirir ve hastalıklara karşı dirençlerini güçlendirir.

  • yeşil çay

yeşil çay

Yeşil çay, bitkileri sağlıklı tutan ve çiçeklenmelerini iyileştiren doğal bir gübredir  .  Gerçekten de toprağa magnezyum, azot, potasyum ve fosfor gibi bitki büyümesi için gerekli besinleri sağlar.

Sıvı gübre hazırlamak için yeşil çay poşetlerini birkaç saat suda bekletin ve bu infüzyonu bitkilerinizi sulamak için kullanın.

Çay poşetlerini zaten  kullandıysanız, gübre olarak kullanmak için geri dönüştürün.  Bunu yapmak için, etiketi ve klipsi çay poşetinden çıkarın ve doğrudan yere bırakın. Ardından bitkinizi sulayın.

Ayrıca  yeşil çay malç kullanarak bitkilerinizi gübrelemeyi düşünün.  Bunu yapmak için, kullanılmış bir yeşil çay poşeti açın ve içindekileri malç gibi saksı toprağının üzerine yayın. Aynı şeyi bitki çayı yapmak için kullandığınız yeşil çay yapraklarıyla da yapabilirsiniz.

  • Şeker

Şeker

Bitkiniz özellikle kış aylarında güneş görmemesi nedeniyle sararmaya başladıysa bu büyükannenin hilesiyle onu canlandırın. Saksı toprağına biraz şeker serpin ve bitkinizi her zamanki gibi sulayın. Şekeri de doğal bir gübre olan  kahve telvesi ile karıştırabilirsiniz  . 

Bitkilerin yeşil kalması için hangi besinlere ihtiyacı vardır?

Bitkinizin yeşil kalması ve sağlıklı büyümesi için suya, ışığa ve aynı zamanda azot, fosfor ve potasyum gibi temel besinlere ihtiyacı vardır. Bitki ayrıca büyümesi için gerekli olan diğer mineralleri de topraktan alır, ancak kalsiyum veya kükürt gibi daha küçük miktarlarda.

Bununla birlikte, bitkilere gübre ekleyerek büyümeleri için ihtiyaç duydukları besinleri onlara sağlıyoruz.

– Fosfor:  Bitkilerin kök sisteminin gelişimini destekler ve çiçeklenmelerini veya meyve vermelerini uyarır;

– Azot:  Bu, mükemmel bir büyüme gübresidir. Bitkinin yeşillik ve hava kısımlarının gelişimini destekler. Bitkinizin yavaş büyüdüğünü veya yapraklarının sarımsı ya da açık yeşil renkte olduğunu fark ederseniz azot eksikliği var demektir;

– Potasyum:  Bitkiyi dondan korur, onu harap eden hastalık ve zararlılara karşı direncini güçlendirir. Potasyum ayrıca bitkinin özsu sirkülasyonunu teşvik etmenin yanı sıra topraktan aldığı besinleri özümsemesine yardımcı olur.

Mutfağınızda bulabileceğiniz basit malzemelerle solmuş ev bitkilerinizi canlandırabilir, büyümelerini ve çiçeklenmelerini sağlayabilirsiniz.