Beyaz sirke birçok ev işi için çok etkili olsa da, çevre ve bahçeniz için iyidir. Bitkileriniz ve çok daha fazlası için kullanmanızda fayda var. Bu asit çözeltisinin benimsemek için 7 kullanımı vardır!

Bu çok faydalı asetik asit kaynağı harika bir bahçe aleti olabilir. Bu, yedi ipucuyla size yardımcı olabilecek toksik olmayan bir ilaçtır. Bu müthiş dezenfekte edici ürün, bitkilerinizle ilgilenir ve sizi birçok zahmetten kurtarır.

Bitkileriniz için neden sirke kullanmalısınız?

Birkaç damla beyaz sirke bahçeniz için çok yardımcı olabilir!  Genellikle mutfakta kullanılan bu şişe    bitkilerinizin  bakımını  yapmanızı sağlar .  Bu asidik solüsyonun tadını çıkarabileceğiniz tüm kullanımlara şaşıracaksınız.

1- Beyaz sirke bitki saksılarındaki kireç taşını temizler

En etkili çevre dostu ev ürünlerinden biri, tencerelerinizdeki kireci çıkarmak için zorlu olabilir. Bu hileyi uygulamak istiyorsanız, aynı miktarda beyaz sirke ile bir bardak suyu karıştırmanız gerekecektir. Bu karışıma bir sünger batırın  ve kabı ovalayın. İnatçı izler ortadan kalkacaktır.

beyaz sirke spreyi

2 – Beyaz sirke kedileri bitkilerden uzak tutmanıza yardımcı olur

Bu ekolojik böcek ilacı aynı zamanda kedileri tarlalarınızdan uzak tutar. Kedilerin bitkilerinize yaklaşmasını önlemek için bir bardak beyaz sirkeyi bir bardak su ile seyreltmeniz gerekir. Bu solüsyonu, bu hayvanların gitmeye meyilli olduğu yerlere serpin .

3 – Sirke, bitkilerinizde kullanmak için müthiş bir mantar ilacıdır.

Beyaz sirke istenmeyen böcekleri uzak tutabilirken, bitkilerinizi mantar ve küften de korur. Yine de içerdiği asetik asit sayesinde bu çözelti, toprağın pH’ını düşürerek tarlalarınız için gerçek bir kalkan görevi görür. Papatya çayında seyrelteceğiniz  bir yemek kaşığı sirkeyi getirmeniz  ve püskürtücü ile bir şişeye dökmeniz gerekecek. Mantardan etkilenen bitkilerinizi bu hazırlıkla serpin ve işiniz bitti!

sebze bahçesi

4 – Bu çözüm bazı çiçekli bitkilerle ilgilenir

Sirke, özellikle asidik topraklarda yetişmeyi seven gardenyalar, açelyalar ve orman gülleri için bahçe için vazgeçilmez bir ilaçtır. Bu güzel çiçeklerin bakımı için bir bardak beyaz sirkeyi 5 litre su ile karıştırın. Bu sıvıyı püskürtücülü bir şişedeki birkaç kaba dökün. Bitkilerinizi bu müstahzarla ancak suistimal etmeden sulamak yeterli olacaktır.

çiçekli bitki

5 – Beyaz sirke, bitkilerin etrafındaki yabani otları kontrol etmek için mükemmeldir.

 Beyaz sirke, yabani otları öldürmek için  müthiş bir ekolojik çözümdür .   Anlamış olacaksınız: Asitliği bu istenmeyenleri bahçenizden uzaklaştırır! Yalnız, saklamak istediğiniz bir bitkiye uygulamamaya özen göstermeniz gerekecektir. Vakum otunu çıkarmak için sirke püskürtülmesi önerilir. Bu hareketi tekrarlamadan önce 5 gün bekleyin . Yabani ot küçülür ve manuel ayıklamaya devam edebilirsiniz. Büyü, değil mi?

bahçıvan

6 – Sirke, karıncaları bitkilerinizden uzak tutar

Beyaz sirke karıncalardan kurtulmanıza da yardımcı olabilirse, bu kullanım için elma sirkesi daha çok tavsiye edilir. Bundan yararlanmak için evin bakımı için gerekli olan bu ürünü yere dökmeniz gerekecek. Asitliği  , bitkilerinizi yiyebilecek böcekleri uzaklaştırır. Bitkileriniz daha sağlıklı olacaktır.

etkili bileşen

7 – Çiçekli bitkileriniz daha uzun süre dayanır

Bu müthiş yabani ot sökücü    , çiçeklerinizi vazodaysa daha uzun süre canlı tutmada da etkilidir. Bu hileden yararlanmak için iki yemek kaşığı beyaz sirke,  bir litre su ve bir tatlı kaşığı şekeri karıştırın . Bu sıvıyı vazoya dökün ve çiçek aranjmanınızı daha uzun süre saklayabilirsiniz.

Anlayacaksınız: Beyaz sirke kullanmak bahçeniz için harika bir fikir. Kireci ortadan kaldırabilen, belirli bitkileri koruyabilen, yabani otları yok edebilen ve çok daha fazlasını yapabilen güvenli bir üründür!