Ateşi düşürmek veya baş ağrısını hafifletmek için aspirin almak yaygındır. Ancak, bu ürünün aynı zamanda bitkilerin stresini atmak için çok hayat kurtarıcı olacağını kim hayal edebilirdi?

Bitkiler aynı zamanda stres, iklim değişikliği ve uygunsuz bakımdan da etkilenebilen canlılardır. Her şey onları nasıl koruduğunuza ve büyüdükleri koşullara bağlıdır. Yeterince ışık alıyorlar mı yoksa tam tersine güneşe fazla mı maruz kalıyorlar? Düzgün sulanıyorlar mı? Onları rahatsız etmeye gelen birçok parazitin istilasından sürekli olarak korunmaları gerektiğinden bahsetmiyorum bile. Bakımı kolay gibi görünseler bile, bazıları savunmasız olabilir ve diğerlerinden daha fazla dikkat gerektirebilir. Sizce aspirinin bitkileriniz üzerindeki etkisi ne olurdu?

Bitkilerinizde neden aspirin kullanmalısınız?

Bitki püskürtme

Budama sırasında, aşırı sıcaklıklarla karşı karşıya kaldıklarında veya hatta evcil hayvanınızın üzerlerinde yürümesi veya yapraklarını çiğnemesi de dahil olmak üzere, bitkilerinizi strese sokabilecek sayısız durum vardır. Kendilerini korumak için, genellikle “aspirin” olarak adlandırılan aktif ve güçlü bir madde olan salisilik asit üretirler. Ağrı, migren, ateş ve her türlü iltihabı gidermek için sıklıkla kullandığımız bir ilaç.

Ancak bitkiler doğal olarak bazen yetersiz miktarlarda salgılarlar. Bu nedenle onlara “sakinleşmeleri” için daha fazlasını sağlamak daha akıllıca olacaktır. Aspirin onların stresini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda mikroorganizmalardan, çoklu haşerelerden de korur ve böylece her türlü hastalığa karşı daha dirençli hale getirir.

Bilmekte fayda var : Bitkilerinizi sulamak için kullandığınız her litre su için bir aspirin tableti (toz halinde) çözmeniz tavsiye edilir .

Aspirinin tarlalarınızda diğer ilginç kullanımları

Domates dikmek 1

  • Aspirin köklendirme ajanı görevi görür: çiçeklerinizi veya herhangi bir bitkiyi nakletmeye gittiğinizde, daha güçlü, daha sıkı ve daha dayanıklı kökler geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz. Bunu yapmak için, daha büyük bir tencereye veya doğrudan bahçeye yerleştirmeden önce kökleri bir aspirin ve su karışımıyla püskürtün. Transplantasyonun genellikle bir stres kaynağı olduğunu unutmayın: aspirin, savunmalarını güçlendirmek ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için hareket edecektir.
  • Aspirin ayrıca tohum çimlenmesini iyileştirmeye büyük ölçüde katkıda bulunur. Düşük doz aspirin (5 litre suya 1 tablet) hücre büyümesi için çok elverişli olacaktır.
  • Aspirin bitki büyümesini uyarır . Bütün bir sezon boyunca, Rhode Island Üniversitesi, bitkilere her üç haftada bir sulu bir aspirin çözeltisi püskürterek bu yöntemi denedi. Sonunda, püskürtülen bitkiler çok daha büyüktü ve bu ilaçtan yararlanmayan muadillerine göre çok daha verimli bir çiçeklenme gösterdi.
  • Az önce harika bir buket aldınız ve çiçeklerin çok çabuk solmamasını mı istiyorsunuz? Bu yüzden aspirin kullanın! Bu ilaç ayrıca kesme çiçeklerin daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olur. Vazodaki suya yarım tablet koyun ve bariz farkı hissedin!
  • Domates yetiştirmek asla kolay değildir. Onları sağlıklı ve sağlıklı tutmak için aspirinin gücüne güvenin. Domates bitkilerinizi bir aspirin ve su karışımına püskürtün (veya tohumları ıslatın). Böylece hastalıklara karşı daha dirençli hale gelecekler ve en iyi formda kalacaklardır.
  • Aynı şekilde mantarlarınızı tedavi etmek için de bu ilaç idealdir çünkü her türlü mantar hastalığını önler. Bitkilerinize su ve aspirin karışımı püskürtün. Bonus olarak, aynı çözüm bazı yanmış sürgünlerin iyileşmesine yardımcı olabilir. Yanma ve acı çekmenin ilk belirtilerinde, hemen bitkilerinize çok etkili olacak bu solüsyonu püskürtün.
  • Son olarak, bilmeyenler için bir aspirin macunu böcek ısırıklarını, özellikle de arıları rahatlatabilir. Özellikle bahçe işlerinde yeni ısırıldıysanız, hemen bir aspirin tabletini suda ezin ve anında rahatlama için doğrudan ısırığın üzerine uygulayın.