Press ESC to close

Bitkilerinize muz kabuğu koymak neden önemlidir? Akıllı bahçıvanların zeki numarası

Bahçeciliğin hayranı mısınız ve bitkilerinizi doğal ve sürdürülebilir bir şekilde gübrelemek mi istiyorsunuz? Panik yapmayın, ihtiyacınız olan şey bizde var! Bu makalede, bitkilerinizi kimyasallar olmadan gübrelemenin en uygun yöntemlerini keşfedin. Kendi doğal gübrenizi nasıl yapacağınızı öğrenin ve bitkilerinize ihtiyaç duydukları tüm besinleri verin!

Bol çiçeklenme için ev yapımı gübre nasıl yapılır?

Elinde toprak tutan bir adam

Bitkileri mükemmel sağlıkta tutmak için gübre ve benzeri ürünler doğrudan özel bitki mağazalarından satın alınabilir. Kısa sürede büyümeleri, çiçek açmaları ve güzel meyveler vermeleri için dolaptaki malzemelerle ev yapımı ürünler de hazırlayabilirsiniz!

Bir dizi doğal gübre tarifi , bitkiler üzerinde gözle görülür bir etkiye sahip olan muzların kullanılmasını gerektirir .

Bu meyve potasyum ve diğer birçok besin açısından zengin olduğundan, bitkileriniz üzerindeki etkisi her zaman ilgi çekicidir.
Bu numara, hem saksıdaki hem de bahçedeki bitkileri sulamak için kullanılmalıdır. Özellikle biberler, sulu meyveler, orkideler ve ortancalar için etkilidir ve her tür bitki için büyük ilgi görmektedir. Tedavi özellikle yaz aylarında 15 günde bir, kış ve sonbahar aylarında ise ayda bir tekrarlanmalıdır.

Muz kabuğundan elde edilen doğal gübre

 1. 5 muz kabuğuna ihtiyacınız olacak
 2. Daha sonra derileri bir kesme tahtası üzerinde küçük parçalar halinde kesin.
 3. Bir tencereye su doldurun, kaynatın, kaynayınca kabuklarını ekleyin ve 15 dakika kaynatın.
 4. Isıyı kapatın ve tava içinde soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra deriler pişirme suyuyla karıştırılabilir.
 5. Son olarak, karışımı süzün ve daha sonra saklanabilecek plastik bir şişeye dökün. Sıvı bileşik, bitkileri herhangi bir zamanda sulamak için kullanılabilir.

Daha da basit olan soğuk hazırlığı da kullanabilirsiniz Muz kabuklarını bir kova suya koyun ve 48 saat bekletin. Bu süre geçtikten sonra elde edilen sıvı, ihtiyaç duyulduğunda bitkileri sulamak için kullanılabilir.

Bitkiler için doğal bir gübre olan kahve telvesini de kullanabilirsiniz. Kahve telvesini kompostlamak, kullanılmış kahve telvesini kompost yığınınıza atmak kadar basittir. Kullanılmış kahve filtreleri de kompostlanabilir.

Doğal gübrelerin faydaları nelerdir?

İşte doğal gübrelerin başlıca avantajları:

 • Toprak verimliliği : Doğal gübreler toprak ekosistemini bozmak yerine dengeler, bu toprak uzun vadede verimli kalır.
 • BİTKİLER İÇİN DAHA İYİ SAĞLIK : Bitki sağlığını doğal bir şekilde artırırlar.
 • Yapay İçerik Yok : Toprağa yapay içerik ekleme konusunda endişelenmenize gerek yok.
 • Kompostlama Kalitesi : Kaliteli bir kompostlama işlemi için organik maddeleri ayrıştırabilirsiniz. Ayrışma, kimyasal müdahale olmaksızın doğru yolu izleyebilir.
 • İyi besinlerle en iyi sonuç : Besinleri yavaş ama sürdürülebilir bir şekilde alırsınız.
 • Toprağın ve bitkilerin bağışıklık sistemini güçlendirmek : bitkileri olumsuzluklara karşı daha dayanıklı hale getirir.
 • Kolay işlem : Doğal gübreler evde kolayca hazırlanabilir.

Doğal azotlu gübrelerin faydaları nelerdir?

Azotlu gübreler, bileşimlerinde azot veya türevlerinin bulunduğu gübrelerdir.

Azotlu gübreler bitki gelişimini sağlamak ve aynı zamanda hücre yapısını desteklemek için kullanılır.
Bu ürünün en önemli özelliklerinden biri bitkisel büyümeyi teşvik etme yeteneğidir.
Azotlu gübrelerin bileşimi, birçok üründe taban gübresi veya örtü gübresi olarak uygulanmalarına izin verir. Bunlar, mahsulün iyi bir verime sahip olması için yeterli miktarlarda dağıtılmalı ve uygulanmalıdır.

 Yüksek potasyumlu gübrelerin faydaları nelerdir?

Potasyum gübresi birçok bitki, ağaç ve çim için mükemmel bir ipucudur. Bununla birlikte, ortancalar, açelyalar ve ormangülleri gibi potasyumlu gübre almaması gereken birkaç bitki vardır.

İç mekan yeşil bitkilerini gübrelemek ne zaman tavsiye edilir?

iç mekan bitkileri 1

Bahar bitkisel iyileşme ile kış sonunda. Tam da bu dönemde, Mart ve Nisan ayları arasında, iç mekan bitkilerinin yanı sıra saksıdaki veya topraktaki dış mekan bitkilerini, bahçedeki çiçek veya meyve çalılarını, sebze bahçesini gübrelemek için iyi bir zaman vardır. Her bitkinin kendine özgü gübreye ihtiyacı vardır.
Bazı gübreler hemen etki gösterirken, diğerleri yavaş ve kademeli bir etkiye sahiptir. Suda çözünen ve yere dökülen çözünür sıvı veya tozlar birkaç gün içinde emilir.