Böcekler evinizi istila edebilir ve sizi onları yok etmek için etkili bir böcek ilacı aramaya zorlayabilir. Bir sebze bahçeniz varsa, bazı böcek zararlılarının bitkileriniz için tehlike oluşturabileceğini bilirsiniz. İşte bu zararlıları bitkilerinizden uzak tutmak için doğal kovucuların bir listesi.

Bahçıvan genellikle meyve ağaçlarının ve bazı bitkilerin etrafında dolaşan istenmeyen böceklerle karşılaşır. Onları kovmak için kimyasallarla dolu böcek öldürücüleri seçebilir veya zararlılara karşı ekolojik bir mücadele başlatmak için doğal bir kovucu seçebilir. Siz de en zorlu doğal böcek kovucu tedavileri bilmek istiyorsanız, size bunu nasıl yapacağınızı gösteriyoruz.

Zararlıları bitkilerinizden uzak tutmak için bazı ipuçları nelerdir?

1. Kırmızı örümcek akarlarıyla savaşmak için

kırmızı örümcekler

Kırmızı örümcek akarları olarak da bilinen dokumacı örümcek akarları, aslında bitkilerimizin yapraklarında bulunan mikroskobik akarlardır. Bu zararlılar, süs veya sebze bitkilerinin özsuyu ile beslenmek için bitki üretimine saldırır. Bu yırtıcıları avlamak için aşağıdakiler gibi biyolojik bir insektisit seçebilirsiniz:

  • Soğan kaynatma

Bir kaynatma, örümcek akarları için etkili bir doğal çözümdür. Hazırlamak için 2 adet soğanı yarım litre su ile karıştırın  ve  bu karışımı on beş dakika kaynatın. Soğumaya bırakın, ardından sadece sıvıyı tutmak için karışımı süzün. Bu karışımı bitkilerin üzerine püskürtmek için suyu bir sprey şişesine dökün.

  • kil

Kil, örümcek akarı istilasını önleyen mükemmel bir böcek ilacıdır. Bitki saksılarınızın veya saksı toprağınızın dibine kil tozu serpmeniz gerekecektir. Bu hile nemi azaltır ve böylece ünlü kırmızı örümcek akarını uzak tutar.

2. Asma böceği avlamak

otiorhynchus

Kulak böceği, bitki yapraklarıyla beslenen küçük siyah böceklerdir. Bitkilere saldırdıklarında toprağa yumurta bırakırlar ve köklerle beslenen larvaları ortaya çıkarırlar. Sonuç ? Bitkileriniz zayıflar ve kurur ve büyümeyi durdurabilir. Onları patojenik böceklerden korumak için doğal bir tedavi sizin için çok faydalı olabilir. Nematodlar  , asma biti için en iyi tedavi olarak kabul edilir. Bu mikroskobik solucanlar, haşerenin yok olmasına neden olmak için parazitleşir ve istila eder. Zararlılarla savaşmak için tozu suyla seyreltin ve ardından bitkilerinizi bu işlemle sulayın.

3. Orta yaşları ortadan kaldırmak için

orta yaşlar

Sivrisinekler, yeşil bitkilerin üzerinde uçan ve yumurtalarını toprağa bırakan küçük uçan böceklerdir. Yumurtadan çıktıklarında, kökleri yiyen ve bitkileri zayıflatan larvalara yol açar. Orta yaşları ortadan kaldırmak için doğal tedavileri tercih edebilirsiniz:

  • siyah sabun

Bir çorba kaşığı siyah sabunu bir litre suda seyreltin ve karışımı bir sprey şişesine dökün. Çözeltiyi her sulamadan sonra bitkilerinize püskürtün.

  • Limon otu esansiyel yağı

Uçucu yağların birçok faydası vardır   . Orta yaşları uzaklaştırmak için, bu haşerelere karşı savaşmak için limon otu yağına batırılmış bir pamuk topunu saksı toprağınıza koyun.

  • tarçın

Tarçın bu zararlılara karşı doğal bir çözüm olabilir. İki yemek kaşığı tarçını sıcak suda seyrelterek bir demleme yapın ve ardından demliğin soğumasını bekleyin. Bitkilerinizi bu tedavi ile sulayın.

4. Ölçekli böcekleri yok etmek

etli böcekler

Ölçek böcekleri, sıklıkla iç mekan bitkilerini istila eden zararlılardır. Bitki özsuyu ile beslenerek gelişimlerini değiştirirler ve siyah mantar, isli küf oluşumuna neden olabilirler. Ayrıca meyve ağaçlarında bulunabilirler ve hasadı tehlikeye atabilirler. Bunları ortadan kaldırmak için bazı çareler ürkütücüdür:

  • ısırgan gübresi

Isırgan otu bulamacı, et böceği ile savaşan doğal bir böcek ilacıdır. Böcek zararlılarından korumak için bu çözeltiyi bitkilere püskürtün.

  • Beyaz sirke

 Beyaz sirke, kabuklu böcekleri anında yok  eden doğal bir tedavi yöntemidir .   Bir bardak beyaz sirkeyi bir litre suda seyreltin ve parazitlerin istilasına son vermek için bu karışımı bitkilerinizin yapraklarına dökün.

5. Yaprak bitleriyle savaşmak

yaprak bitleri

Yaprak bitlerini kontrol etmek zor olabilir. Bu parazitler bitkilerin dallarına, yapraklarına, sürgünlerine ve köklerine saldırır. Bitkinin kurumasına, yaprakların düşmesine ve bitkinin hastalığa karşı savunmasız kalmasına neden olabilirler. Bitkilerinizi korumak için iki insektisit ürkütücüdür.

  • siyah sabun

İki yemek kaşığı siyah sabun ve bir litre suyu karıştırın ve solüsyonu istenmeyen parazitlerin üzerine püskürtün.

  • pelin

Bu ilaç, güllerinizi yaprak bitlerinin istilasından korur. Bitkilerinizi bu zararlı haşerelerden korumak için yer üstü kısımlarına pelin püskürtebilirsiniz.

Artık bitkilerinize toplu halde yerleşen zararlılardan ev ilaçları sayesinde ve sağlığa ve çevreye her zaman toksik olan pestisit kullanmadan nasıl kurtulacağınızı biliyorsunuz.