Kompostlamayı kesinlikle duymuşsunuzdur. Kompost, basit ve doğal bir işlemden sonra bitkileriniz için mükemmel bir gübreye dönüşen farklı organik maddelerin karışımıdır.

Meyve, sebze ve yumurta kabuğu kabukları, kullanılmış kibrit, saç, toz, kağıt, kuru yapraklar ve daha fazlası gibi her gün çöpe attığınız organik maddeler mükemmel bir kompost oluşturabilir.

Size nasıl yapılacağını ve kompost yapmak için ne kullanmanız gerektiğini öğreteceğiz.

1- Kompostunuzu bir araya getirin

kompost soyma

Bir kompost kutusu kurmak çok basittir ve erişiminiz olan ve hatta evinizde bulunan eşyalarla yapılabilir. Piyasada hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilen mobilya şeklinde kompostlar bulunmaktadır.

Bugün size ev yapımı kompostu nasıl iç mekana uygun hale getireceğinizi göstereceğiz. Açık alanınız varsa, onu da taşıyabilirsiniz.

Balkonlar   , teraslar ve teraslar için idealdir  !

Ne ile kompost yapabilirsiniz?

Kompostunuzu plastik kasalardan veya boya kovası, tahta sandık gibi plastik kovalardan veya evinizin etrafındaki herhangi bir derin kaptan yapabilirsiniz.

Kovaları veya kovaları üst üste yerleştirmeniz gerekir, bunların birbirine bağlı olması ve organik atıkların doğru şekilde havalanıp tahliye edilebilmesi için alt kısımda delikler açılması gerekecektir. Son kovaya bir toprak tabakası ve bunun altına komposttan sıvı çıkması ihtimaline karşı daha küçük bir kova veya yükseltilmiş bir tepsi koymak çok faydalıdır. Kompostun örtülmesi tavsiye edilir.

2- Kompostunuza koyabileceğiniz şeyler

kompost bitkileri

Kompostunuza koyabileceğiniz organik atıklar: meyveler, sebzeler, kahve telvesi, çay filtreleri, yumurta kabukları, atık odun, karton ve kağıt, kül, yaprak,  kullanılmış  kibrit  , saç ve tozdur.

Kompostlama işlemi farklı organik malzemelerin karışımı ile yapıldığından kompost içerisine ne koyarsanız koyun dengeli bir şekilde yapılması önemlidir. İyi bir kompost elde etmek için uygun pH değerine sahip olmanız gerekir. Bu gübre için ideal olan, ne çok ıslak ne de çok kuru olmasıdır.

Kompostunuza atamayacağınız şeyler

Kompost denge gerektirir ve çürüyen veya verimsiz bir şekilde ayrışan atıklar atarsanız bu risklidir. Bu besinler şunlardır: et, katı ve sıvı yağlar, odun kömürü, narenciye kabuğu rendesi, süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri.

3- Ayetlerin entegrasyonu

solucan gübresi

Solucanlar kompostlama için idealdir. Organik atıkları yerler ve çürümüş halde toprağa geri verirler. Bu mükemmel bir denge sağlar.

İdeal olarak, solucanları organik maddeyi atmanın ilk iki haftasından sonra dahil etmelisiniz.  Solucanlar bu adım için harikadır ve dışkıları, bitkileriniz   için harika bir kompost ve gübre olan humus üretecektir  .

Diğer böcekler

Kompost, organik maddenin uygun şekilde parçalanması için farklı böceklerden oluşan bir ekosisteme ihtiyaç duyar. İşte bazı böcekler:

Asker sinekleri ve larvaları, atıkları diğer böceklerden daha hızlı özümsedikleri için tercih edilen müttefiklerdir. Springtails ayrıca kompostun hızlı ayrışmasına yardımcı olur, böcekler, symphylans süreci hızlandırabilir.

4- Kompostunuzun hazır olup olmadığını nasıl anlarsınız

kompost hazır

Kompost, bulunduğu yere, aldığı organik maddeye (miktarı, kalitesi, çeşidi), sıcaklığa, neme ve bulunduğu ortama bağlı olarak farklılık gösterme eğilimindedir.

Kompostunuzun hazır olup olmadığını anlamanın en kolay yolu kompost kutusunun kapağını açmak ve organik maddeler arasında ayrım yapmamaktır. İzole elementlerden temizlendiğinde kompostlamaya hazırdır ve kullanabilirsiniz.