Bitkileri sulamak için buz küpleri kullanmak, tüm dünyada giderek daha popüler hale gelen bir numara. Kolay ve ekonomik olan bu numara, bitkinizi düzgün bir şekilde sulamanızı sağlar.

Bitkileri sulamak için buz küpleri kullanmak

Güve orkideleri, Orchidaceae familyasındaki türdeşlerinin çoğu gibi, birkaç yıldır Fransa’da en yaygın izin verilen iç mekan bitkilerinden biri olmuştur.

Bununla birlikte, çoğu zaman köklerin çürümesine ve dolayısıyla bitkinin ölümüne neden olan çok fazla sulanırlar.   Orkideleri  sulamak için buz küpleri kullanmak   , bu sorunla mücadelede yaygın bir yöntem haline geldi. Evdeki tüm bitkiler üzerinde yapılabilecek oldukça basit bir jest.

Buz nispeten yavaş erir ve daha uzun bir süre boyunca sabit miktarda nem getirir.

Orkidelerin çoğu ılıman iklime sahip ülkelere özgüdür, bu nedenle pek çok insanın soğuğun bitkiye zarar vereceği korkusuyla onları sulamak için buz küpleri kullanmak istememesi şaşırtıcı değildir.

Ancak, Amerikan Bahçe Bitkileri Bilimi Derneği’ne göre endişelenecek bir şey yok. Bu teknik, toprağın kademeli olarak sulanmasını sağlar, bu da bitki için idealdir.

Yine de dikkatli olun, buz küplerini doğrudan bitkiye uygulamak, genellikle lekeler şeklinde bir miktar hasara neden olabilir, ancak buzu bitkiden yeterince uzağa yerleştirmek tamamen mümkündür.

İhtiyacın olacak:

  • Bir buz küpü tepsisi
  • Pense (isteğe bağlı)

Bitkiler buz küpleriyle nasıl sulanır?

Buz küpleri alın

Bitkileri sulamak için buz küpleri kullanmanın ilk adımı, dondurucunuzda buz küpleri yapmaktır.

Sulamayı planlayın

Ohio Eyalet Üniversitesi’ne göre, orkideleri üç buz küpü ile sulamaya başlamak en iyisidir, ancak ışık, nem ve ısı gibi faktörlerin suyun buharlaşmasını artırabileceğini unutmayın.

Ardından, orkide saksısında   bitkiye     çok yakın olmayan  , ancak suyun toprağa iyice nüfuz etmesine yetecek kadar yakın olan alanları bulun  .

Buz küplerini yerleştirin

Buz küplerini çıkarın ve üç tanesini yere koyun. Yavaş yavaş eriyecek ve bitkiyi yavaş yavaş sulayacaklar. Patojenlerin bulaşma riskini azaltmak için buz küplerini hareket ettirmek için bir maşa kullanmayı düşünün.

Bu hareketi tekrarlamayı unutmayın

Buz küplerini yerleştirdikten sonra buz küpü kabını yeniden doldurabilirsiniz. Genelde haftada bir uygulamayı tekrarlamakta fayda var. Toprak çok kuru veya çok ıslaksa, her seferinde bir buz küpü ekleyin veya çıkarın.