Press ESC to close

Bitkilerinizi çamaşır makinesinden gelen suyla sulayın: birçok bahçıvan bunu yapıyor, nedeni harika

Balkonda olduğu gibi bahçede de bitkilerinizi sulamak, onların sağlıklarını ve çiçek açmalarını garanti eden önemli bir jesttir. Özellikle köklerinin yüzey alanı küçüldüğü için susuzluktan daha çok etkilenen saksı bitkileri. Ancak, bitkilerinizi sularken kullanabileceğiniz şaşırtıcı bir numara var. Çok iyi bildiğiniz gibi, konu sulamaya gelince, önlem almak tedaviden daha iyidir!

Bitkilerinizi çamaşır makinesi suyuyla sulamanızın nedeni

Bitkileri Sula

Bitkilerin çamaşır makinesinden çıkan su ile zarar görmeden sulanabileceğini çok az kişi bilir.  (Tabii bu yazıda göreceğimiz belirli koşullar altında) 

Çamaşır makinesi her çalıştırmada  62 litreye kadar su tüketir . Bu nedenle, bu suyu asla diğer ev işleri için kullanmayanlar, su israfına önemli ölçüde katkıda bulunur.

 

Bu su, bitkilerin büyümesine yardımcı olan mikro besinler açısından zengindir.

Çamaşır makinesi suyuyla bitkiler nasıl sulanır?

Su iç mekan bitkileri

Su, tüm canlılar için temel mikro besinlerin bir kaynağıdır ve uygun şekilde taşındığında  toprakta bulunan diğer değerli maddeleri, gübreleri  ve  kompostu bünyesine katar.

Günlük olarak kullanılan birçok temizlik ürünü kullanan kişilerin sağlığına zarar verebileceği gibi bitkilere de zarar verebilmektedir. Bu nedenle bitkileri bu tür sularla sularken belirli kurallara uyulmalıdır  .

Bu suyu saksı bitkilerine ve bahçedeki bitkilere basitçe püskürtmeniz önerilir. Bu, zararlıların ortaya çıkmasını önleyebilir  ve beyaz sinekler gibi mevcut olanları ortadan kaldırabilir.  Öte yandan, geniş bahçelerde, özellikle yaprakların haşerelerden etkilendiği yerlerde, çamaşır makinesinden gelen su bitkileri 15 gün aralıklarla sulamak için kullanılabilir.

Bu hilenin işe yaraması için çamaşır makinesinde ekolojik ve biyolojik olarak parçalanabilen bir deterjan kullanılması da şarttır. Bu numara, çamaşır yıkamak için bir çamaşır topu kullanırsanız da işe yarar. 

Son olarak, yıkama suyunuza kahve telvesi, sebze pişirme suyu ve hatta karışık yumurta kabuğu ekleyebileceğinizi unutmayın. Yıkama suyunun gücünü artıracak doğal gübrelerdir.

 Yağmur suyu bitkiler için neden faydalıdır?

 Plantasyonlarımızın sağlıklı ve kuvvetli büyümesi büyük ölçüde kullanılan suyun türüne bağlı olacaktır  Bitkilerinizi kaliteli olmayan suyla sulamak, bitkinin büyümeyeceği anlamına gelmez, ancak istenmeyen bir toksin veya böcek tarafından etkilenme riskinin daha yüksek olacağı anlamına gelir.

Bitkileri sulamak için yağmur suyunu da kullanabilirsiniz. Bu su, asidik olmadığı sürece idealdir (çok kirli bölgelerde olduğu gibi). Diğerlerinin yanı sıra manganez, kükürt, kalsiyum veya titanyum gibi rüzgar tarafından asılı toz şeklinde yerden taşınmış olabilecek çok önemli mineraller içerir. Ayrıca pH değeri nötr olduğu için her türlü bitkiyi sulamaya uygundur.