Ne yazık ki bir süre sonra artık çiçek açmayan bir bitki satın aldınız mı? Bu önemsiz değil. Işık, besin maddeleri, su, sıcaklık veya nem gibi birçok neden bu çiçeklenmeyi önleyebilir. İşte bitkilerinizin güçlü ve sağlıklı büyümesine yardımcı olacak 4 etkili ipucu.

kullanılmış çay poşeti

Çay

Çay içerken poşetleri veya yaprakları asla atmayın. Çünkü özellikle toprağı gübrelemenizde ve güllerle ilgili saf harikalar yaratmanızda çok işinize yarayacaktır.

 Ve bitkilerin hızlı bir şekilde çiçek açması için kurumuş tüm   çiçekleri  çıkarmanız gerekir  .

Tarçın

Tarçın  mükemmel bir besin  üreticisidir.

Küçük numara: 2 çubuk tarçın alın (toz haline getirilmiş olsa bile işe yarar), bitkinin kökünün her tarafına serpin, ardından toprağın tarçını koyduğunuz kısmı da dahil olmak üzere bitkinin her yerine serpin.
Bir parça pamuk veya emici doku kullanarak sulanan kısmın üzerine koyun ve fazla suyu emmeye çalışın.

Bu işlemi haftada en az bir kez tekrarlayabilirsiniz. Bitkileriniz sağlıklı büyüyecek!

doğal gübre

Peelingler

İşte bitkilerinize sıçrayacak harika bir karışım: birkaç muz kabuğu,  en  az 4 yumurta kabuğu ve kahve telvesi. Her şeyi karıştırın ve bir macun elde edeceksiniz.

Bitkinizin harikulade büyümesi ve çiçeklerle patlaması için en iyi besindir.

Karanfiller

Toprak besinleri bitkilerin kolayca büyümesine yardımcı olur.
Bu nedenle paslı karanfillerin demir miktarını aştığını biliyoruz.

Bu nedenle, sulama sırasında demirin oksitlenmesi için bitkinize çok yakın toprağa en az 3 veya 4 karanfil yerleştirmelisiniz. Bu harika bir ek besindir!

Bitkilerinizin sağlıklı ve bol çiçekli büyümesine yardımcı olacak bazı temel kavramları akılda tutmak da önemlidir:

Çiçek saksıları

iyi drenaj

Her bitki genellikle plastik veya toprak bir saksıya yerleştirilir, ancak boyut olarak çok küçüktür, böylece evde olduğunda saksıya ekebilirsin.
Bitkinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayacak besin ve desteğin toprak olduğunu asla unutmayın.

Çömlek ise dipte veya tabanda delik olması gerekir. Direkt toprakta ise suladığınızda suyu tıkayabilecek iç içe taş veya dalların olduğu yerlere koymamaya dikkat edin.

Bunları hesaba katmadan sularsanız bitkiniz daha doğrusu kökleri su ile dolacak ve çürümeye başlayacaktır.

Her zaman çiçek açmalarını sağlamanın iyi bir yolu, onları iyi su akışına izin veren stratejik yerlere yerleştirmektir. Tabana iyi bir alt tabaka yerleştirebilir, ardından toprağı üstüne koyabilir ve bitkinizi ekebilirsiniz.

Yine de perlit, kil veya volkanik kil yerleştirmenizi tavsiye ederiz.

Nokta nakli

Bazı bitkiler besin eksikliği veya yer darlığı nedeniyle çiçek açmazlar.

Yer sıkıntısı olması durumunda, bitkinizin satın aldığınız zamanki ile aynı boyutta olmadığını fark etmek kolaydır. Gerçekten de, büyürken kökleri mutlaka uzar ve çok daha fazla alan gerektirir.

İyi çiçek açmaya devam etmeleri için zaman zaman daha büyük bir saksıda yerlerini değiştirmek gerekecektir. Bunu saksıyı kaldırdığınızda ve drenaj deliğinden köklerin çıkmaya başladığını göreceksiniz.

Bu işlemi ilkbaharda yapmaya çalışın: Sahip olduğunuzdan daha büyük ve daha geniş bir saksı seçin, içine iyi bir alt tabaka koyun ve bitkinizi dikkatlice içine yerleştirin. Son olarak, toprak ekleyin.