Çamaşır suyu hijyen ve temizlik için gerçek bir müttefiktir. Mükemmel bir beyazlatıcı, dezenfektandır, ancak aynı zamanda inatçı lekeleri çıkarmak için etkili bir yağ gidericidir. Bununla birlikte, bu ürünün kesinlikle henüz düşünmediğiniz başka kullanımları da vardır.

 1. Fayansları beyazlatmak 

Fayanslar, ister yerde ister duvarda olsun, evin hijyenik bir kaplamasıdır. Genellikle temizlenmesi kolaydır ve genellikle toz akarlarını ve bakterileri uzak tutmak isteyenler için tercih edilen seçimdir.

Çamaşır suyu da kabartma tozu gibi mükemmel bir beyazlatıcıdır:  durulamaya gerek kalmadan sararmış fayansları beyazlatmak için mükemmeldir.

Açıkçası,  çamaşır suyu güçlü ve kalıcı bir kokuya sahiptir, bu yüzden dayanamıyorsanız suyla seyreltmenizi tavsiye ederim.

Banyo

 1. tuvaletleri dezenfekte edin

Temiz tuvaletler   bir evin olmazsa olmazıdır. Ağartıcı, beyazlatma etkisine ek olarak onları parlak hale getirmeye yardımcı olur. Gerçekten de bu ürün aynı zamanda mükemmel bir dezenfektandır.

Fırça veya aşındırıcı bir sünger kullanarak kasenin duvarlarına bolca dökmek ve kuvvetlice ovalamak yeterlidir.

Sonuçlar anında ve şaşırtıcı olacaktır.

saç fırçası

 1. Fırçaları ve tarakları temizleyin

Saç bakımı için kullanılan iki aksesuar, biraz çamaşır suyu ve ılık su ile ıslatılarak tekrar temizlenecektir.

Aynı şey saç maşaları için de geçerlidir, ancak bu sefer çamaşır suyu biraz soğuk suyla karıştırılmalıdır.

 1. Temiz bıçak ağızları

Bıçak ağızları ve genel olarak mutfak eşyaları, özellikle çiğ et veya yüksek bakteri yükü olan gıdalarda kullanılıyorsa, periyodik olarak temizlenmeli ve sterilize edilmelidir.

Bir bulaşık süngerine birkaç damla çamaşır suyu dökün ve bıçakların bıçaklarını ve mutfak gereçlerinin metal veya plastik kısımlarını ovalayın.

Son olarak, onları temiz su ile durulayın.

 1. Harç kalıntısını çıkarın

Bu durumda, etkilenen yüzeyi küçük bir su kabında seyreltilmiş biraz çamaşır suyu ile temizlemelisiniz: tuvalet, lavabo, bide veya küvet ile ilgili kalıntıları tamamen ortadan kaldırabilen hızlı ve çok etkili bir çözüm.

 1. küf önleyici

Küfün evlerimizde meydana gelebilecek en tatsız rahatsızlıklardan biri olduğunu biliyoruz.

 Ortamdaki aşırı nemden kaynaklanan  küf lekelerinden kurtulmanın   en hızlı ve kolay yollarından  biri kesinlikle ağartıcı kullanmaktır ki bu da doğrudan etkilenen bölgeye uygulanmalıdır.

Tedaviden sonra odaların havalandırılması tavsiye edilir.

Buzdolabı

 1. Buzdolabını temizleyin

Çamaşır suyu sadece banyoda değil, evin geri kalanında da faydalıdır.

Örneğin mutfakta, sterilize edebildiğinden, lekeleri çıkarabildiğinden ve kötü kokuları ortadan kaldırabildiğinden, buzdolabının optimum temizliğini elde etmek için kullanılabilir.

Yüzeyler gıda ile temas halinde olduğu için ağartıcının seyreltilmesi esastır.

Çamaşır makinesi

 1. Çamaşır makinesini temizleyin

Evde çamaşır makinesini çamaşır suyu ile de temizleyebilirsiniz. Yumuşatıcı bölmesini çamaşır suyuyla doldurun ve deterjan bölmesine de bir ölçü kabı koyun.

Daha sonra sıkma yapmadan 40 derecede yıkama başlatılarak çamaşır makinesi tamamen dezenfekte edilmiş ve yeni gibi olacaktır.

Bulaşık makinesi

 1. Bulaşık makinesini temizleyin

Bulaşık makinesinde yıkamadan sonra bakteri, küf ve yemek artıkları birikir. Her gün kullanıyorsanız, bu cihazın en az ayda bir kez kapsamlı ve kapsamlı bir şekilde temizlenmesini tavsiye ederim.

Endişelenmeyin, çünkü bu işlem hayal edebileceğinizden daha kolay ve hızlı.

Çamaşır suyu ile doğrudan bulaşık makinesinin altına dökerek vakumlu yıkama yapın.

Kapıyı kapatın ve durulama döngüsünü ayarlayarak çok sıcak bir yıkama başlatın ve işte, bulaşık makinesi nihayet temiz ve sterilize edildi.

Kahve lekesi 

 1. Çay ve kahve lekelerini çıkarın

Bunlar çıkarılması en inatçı ve zor lekelerden ikisi: Çay ve kahveden bahsediyoruz. Yine, çamaşır suyu yardımcı olabilir.

Kirli giysilerinizi bir su ve çamaşır suyu çözeltisine batırın ve gece boyunca ıslanmasına izin verin.

Tabii ki, renklere dikkat edin.

Havlular ve çarşaflar

 1. Havluları ve çarşafları dezenfekte edin

Havlu ve çarşaflarda hijyen şart! Kimse bakteri dolu çarşaflarda uyumak istemez ve aynı şey yüz ve vücut havluları için de geçerlidir.

Peki bu kumaşlarda derinlemesine hijyen ve temizliği nasıl sağlıyorsunuz?

Ürünü yumuşatıcı gözüne dökün veya olmazsa 100 ml’lik ürünü su akarken özel bölmeye dökerek ön yıkama işlemini başlatın.

Ardından özel bölmeye deterjan ekledikten sonra normal yıkamaya başlayın.

Saksı

 1. Kesme çiçeklerin daha uzun süre dayanmasını sağlayın

Bu mucizevi temizleyiciden birkaç damla püskürterek evdeki çiçekler çok daha uzun süre dayanabilir.

Aşırıya kaçmamaya dikkat edin, aksi takdirde tam tersi etki riskini alırsınız. Spreyin tüm çiçeklere eşit şekilde ulaşması için yeterli mesafeyi koruyun.

 1. Elleri dezenfekte edin

Çamaşır suyu ayrıca ellerinizi dezenfekte etmenize ve hatta tırnaklarınızı temizlemenize olanak tanır. Tırnak fırçasını çamaşır suyu ve su karışımına batırın ve hafifçe fırçalayın. Dikkat, kuru, hassas veya reaktif ciltler için bu hareketten kaçınılmalıdır.

Son olarak, iyice ve çok dikkatli bir şekilde durulayın.

 1. Çöp kutusundaki kötü kokuları ortadan kaldırın

Temizlemek, sterilize etmek ve özellikle çöplerdeki kötü kokuları gidermek için çamaşır suyu zorlu bir müttefiktir.

Çamaşır suyu ile çöp kutuları, atık kapları ve plastiği toplamak için kullanılan kova, koku ve leke olmadan yeniden yeni gibi olacaktır.

ev