Kazanlardaki ve sıcak su borularındaki kireç ve kireç, ısıtma sistemlerinizin verimliliğinden ödün verirken boruların ömrünü kısaltabilir. Bundan kaçınmak ve daha yüksek enerji faturalarıyla karşılaşmamak istiyorsanız, size nasıl yapacağınızı gösteriyoruz.

Kireç ve kireç, kazan borularının veya tüm banyonun içinde yıllar içinde kalınlaşmaya devam eden beyaz bir tabaka şeklini alabilir. Söz konusu,  güçlü bir kalsiyum karbonat ve magnezyum varlığı.  İpuçları ve tavsiyeler yoluyla bu rahatsızlığın nasıl üstesinden gelineceği aşağıda açıklanmıştır.

sıcak su boruları

Ölçekli su boruları: zararlı etkiler

Sıcak su bir ihtiyaçsa, kötüye kullanılması, cihazlarınızın elektrik tüketiminin artmasına katkıda bulunmanın yanı sıra, kireç ve kireç oluşumu ile uğraşmak anlamına da gelir. Ve eğer sıcak su boruları tıkanırsa, bunun nedeni özellikle kireç taşına karşı hassas olmalarıdır. Ardından, sıcaklık değişimlerine,  boruların yırtılmasına veya basınç kaybına neden olabilecek rahatsızlıklar ortaya çıkar.

su boruları

Kazan veya sıcak su borularındaki kireci ve kireci nasıl temizlersiniz?

Temizlenecek her boru için birkaç tavayı sıcak suyla doldurun, ardından suyu kapatın ve su ısıtıcısını kapatın. Boruları boşaltmak için muslukları açın ve kapatmadan önce kalan suyun akmasını sağlayın.

Paralel olarak, bir kapta iki bardak beyaz sirkeyi 2 litre suya karıştırın ve çözeltiyi borulara dökün. Birkaç saat bekletin ve giderinize kaynar su dökün. Ardından , sirke ve kaynar su ile parçalanan kalsiyum birikintilerinin  dışarı atılabilmesi için boruları, şofben ve muslukları  tekrar açın .

Borular kireçten uzaksa, banyonuzun içi de kurtulmuş olmaktan uzaktır. İşte onları ortadan kaldırmak ve odanın parlamasını sağlamak için     çok etkili bir numara  .

boru tıkanıklığı açma

Kendi nargile açıcınızı nasıl hazırlarsınız?

Endüstriyel boru tıkanıklığı açma ürünleri zehirli ve hatta pahalı olmaya devam ediyor. Uzun vadede borularınıza zarar vermemek istiyorsanız en iyisi yine kendi tıkayıcınızı hazırlamaktır. Ve bunun için limon suyu, kabartma tozu ve diğer çevre dostu ürünler gibi temel temizlik maddelerini kaçırmak çok zor  .

Kabartma tozu, limon suyu ve kaba tuzu karıştırın ve biriken tartar miktarına göre dozu ayarlayın. Karışımı borulara dökün ve 30 dakika hatta 1 saat etki etmesini bekleyin.  Son olarak, boruların duvarlarına yapışan kireç kalıntılarını parçalamak için kaynar su dökün .

Su borularının bakımı nasıl yapılır?

Su borularınız, lavabonuz veya duş gideriniz olsun, tıkanıklıkları açmak için yapılması gereken başka bir temizlik daha vardır:  Kahve telvesi . Kabartma tozu ve sirkede olduğu gibi,   kabuklu kirleri gidermek için kahve telvesini doğrudan kireç oluşumundan etkilenen boruya dökün .

Pullu sıcak su boruları nasıl önlenir?

Sıcak su borularınızın kirecini temizlediğinizde kendinizi bu işle sınırlamamanızda fayda var çünkü kesin olarak bitirmek istiyorsanız önlem almanızda fayda var. Örneğin, oluşumunun kaynağı olan kalsiyum iyonlarını ortadan kaldırırken kireç oluşumunun önüne geçmek için  bir su yumuşatıcı satın almayı  düşünebilirsiniz. Ayrıca borularınızı olası kireç ve kireç birikintilerinden koruyacak manyetik kireç önleyici alabilirsiniz.

Buna ek olarak,    evinizin giderlerini 5 dakikadan daha kısa sürede açmak için çok sayıda teknik vardır.

ev