Paslı bakır ve bronz eşyalarınıza siyah sabunla yeni bir hayat verin. 10 dakika yeterli, işte nasıl yapılacağı.

Kararmış bronz ve altın

Uzun süre paslanmış nesneleri eski görkemlerine kavuşturmak sadece bir rüya gibi görünebilir . Ancak doğru malzemeleri biliyorsanız bu mümkündür . Un , beyaz sirke , tuz ve siyah sabundan oluşan bir macun hazırlayarak , bronz ve bakır eşyalarınızı eskisi gibi  parlatmanın sırrını keşfedeceksiniz .

Siyah Sabun: Çünkü paslı bronz ve bakır üzerinde etkilidir.

Siyah sabun, yüzyıllardır çeşitli malzemeleri temizlemek ve işlemek için kullanılan geleneksel bir Güney Amerika ürünüdür . Siyah macun kıvamında olan bu sabun , bitkisel yağların potasyum hidroksit ile karıştırılmasıyla elde ediliyor . Siyah sabun, ev temizliğinde , cilt ve saç bakımında kullanılan doğal , biyolojik olarak parçalanabilen ve toksik olmayan bir üründür ., aynı zamanda paslı nesnelerin işlenmesi için de .

Pas, metal neme ve oksijene maruz kaldığında ortaya çıkan bir demir oksidasyon şeklidir Pas metalin yüzeyine zarar vererek onu kırılgan hale getirebilir ve yapısal bütünlüğünü etkileyebilir . Bu nedenle, metal nesnelerin görünümünü ve işlevselliğini korumak için onu çıkarmak önemlidir .

Paslı bakır ve bronz

Siyah sabun, antioksidan özelliklere sahip doğal organik asitler içerdiğinden, bronz ve bakır nesnelerdeki pası çıkarmak için yararlıdır . Oleik asit , linoleik asit ve palmitik asit içeren bu asitler , pası çözme ve oluşumundan sorumlu  oksitleyici maddeleri nötralize etme yeteneğine sahiptir .

Madeni para testi

Daha şüpheci olanlar için , siyah sabun bazlı macunun pası çıkarma ve metali parlatmadaki etkinliğini hızlı bir şekilde test etmenin çok basit bir yöntemi var . Test basitçe, yeterince kirli olması daha iyi olan, seçtiğiniz bir madeni parayı elde etmekten ve bir sonraki paragrafta açıklayacağımız gibi hazırlanan doğal cilayı uygulamaktan ibarettir .

Durulandıktan sonra madeni para parlayacak ve bu yöntemin etkinliğini gösterecektir . Ama paslanmış bakır veya bronz nesneleri cilalamak için macunun nasıl yapıldığını görelim .

Nasıl yapılır

Bronz ve bakır mutfak eşyalarındaki pası hızlı ve kolay bir şekilde çıkarmak için macunumuzu hazırlamak için sadece dört malzemeye ihtiyacımız var . Özellikle şunlara ihtiyacımız var: beyaz sirke, un, tuz ve siyah sabun . Bir kasede bir kaşık un , bir tuz ve bir çay kaşığı siyah sabunu karıştırarak başlayalım . Ardından sirkeyi azar azar ekliyoruz ve bu sırada karıştırıyoruz . Sonunda oldukça sıvı kıvamda bir macun elde etmeliyiz..

Paslı bakır ve bronz

Bu noktada temizlenecek paslı nesnelerin saklanacağı bir kap alalım . Bu ve sonraki işlemleri gerçekleştirmek için bir çift koruyucu eldiven giyilmesi özellikle tavsiye edilir . Şimdi siyah sabun hamurunu nesnelerin tüm yüzeyini tamamen kaplayacak şekilde yayalım . 10-15 dakika etki etmesine izin verin . Bu süre zarfında siyah sabunun içindeki organik asitler pası çözmeye ve nötralize etmeye başlar.oksitleyici maddeler .

Gerekli süre geçtikten sonra , siyah sabun macununun büyük kısmını çıkarmak için nesneleri eski bir bezle temizleyebiliriz . Ardından, nesneleri akan sıcak su ve biraz sabunla durulayın , belki bir süngerle kalıntıları nazikçe çıkarmamıza yardımcı olabilirsiniz . Son olarak, yüzeyi temiz bir bezle iyice kurulayın . Sonuç, parlak bronz ve bakır nesneler olacaktır . , sanki onları yeni satın almışız gibi. 

Öğelerinizin ömrünü uzatın

Genel olarak siyah sabun , metaller dahil birçok farklı malzemenin temizliğinde kullanılabilen çok yönlü bir üründür . Gördüğümüz gibi, antioksidan özellikleri sayesinde siyah sabun özellikle metal nesnelerden pası çıkarmak için kullanışlıdır .

Paslı nesneleri temizlemek için siyah sabun kullanmak, onların güzelliğini ve işlevselliğini korumaya ve kullanım ömürlerini uzatmaya yardımcı olacaktır .

ev