Günümüzde çamaşır makinesi olmadan yaşamak gerçekten zor. En vazgeçilmez ev aletlerinden biridir. Özellikle çamaşırlarımızı ve çamaşırlarımızı her gün yıkadığımız için. Pratik, hızlı ve verimli bu yıkama cihazı, şüphesiz zaman ve enerji tasarrufu sağlar. Sorun şu ki, genellikle çamaşır makinemizi ihmal etme eğilimindeyiz. Ancak evdeki tüm aletlerde olduğu gibi düzenli olarak bakımının yapılması şarttır. Çünkü zamanla zarar görebilir ve artık eskisi kadar işlevsel olmayabilir. Sürekli yıkama döngülerinin ve suyun sürekli geçişinin kireç veya küf lekelerinin oluşumuna yol açacağından bahsetmiyorum bile. Giysilerimizi emprenye etme riski taşıyan her türlü bakteri!

Size veriyoruz, çamaşır makinesini temizlemek en kolay iş değil. Cihazın kirecini temizlemek ve çamaşırlarımıza yapışan bazı kötü kokuları gidermek gerçekten zor. Zor ama imkansız değil!

Örneğin, basit bir havluyla yün kazaklarınızı yıkayabileceğinizi, çamaşırlarınıza parfüm uygulayabileceğinizi, kötü kokulardan kurtulabileceğinizi ve çamaşır makinenizin kirecini çözebileceğinizi biliyor muydunuz? İşte her şeyi sizin için daha kolay hale getirebilecek bir arazi ipucu!

Çamaşır makinesinde sık görülen bu 4 sorunu çözebilecek havlu ile bu yöntemi hızlıca keşfedin!

Çamaşırlara parfüm sürün

çamaşırları parfümlemek için

Havluyla yapabileceğiniz ilk şey  çamaşırları koklamak !  Çok popüler hale gelen doğal bir çamaşır deterjanı kullanmayı içeren, nesilden nesile aktarılan eski bir numara: Marsilya sabunu.

Kokusu o kadar yumuşak ve narin ki onsuz yaşayamazsınız! Ayrıca en zorlu görevleri bile yağdan arındırdığı için son derece etkilidir. Bu yöntemi kullanmak için tek yapmanız gereken temiz bir havluyu ılık suyla ıslatmak ve Marsilya sabun çubuğunu her iki tarafına ovalamak. Ardından havluyu çamaşır makinesine koyun. Yıkama döngüsünden sonra kıyafetlerin temiz, narin ve çok güzel koktuğunu göreceksiniz!

Çamaşır makinesindeki kireci temizlemek için

Garip gelebilir, ancak havlu çamaşır makinesinin kirecini temizlemeye de yardımcı olabilir! Ancak hortum genellikle suyu emer ve bu nedenle optimal bir sonuç elde edilemez. Bu sorunu çözmek için, 1 litre suda çözülmüş 150 g sitrik asit (güçlü kireç çözücü) ile bir karışım hazırlayabilirsiniz. İyice karıştırın ve havluyu bu solüsyona batırın. Ardından sıkmadan çamaşır makinesine atın. Yıkamayı boş başlatın ve verimli çalışacağından emin olun!

Kireçli çamaşır makinesi 3

Kötü kokuları gidermek için

Kireç  , nem ve küf  nedeniyle çamaşır makinesinde kötü kokular birikir ve çamaşırlara bulaşabilir. Burada yine havlu yöntemi etkili olabilir!

Kötü kokuları nötralize etmek için en uygun bileşen, hem kireç hem de küf önleyici doğal bir madde olan beyaz sirkeden başkası değildir. Eşit miktarda su ve sirke çözeltisi hazırlamanız, ardından havluyu karışıma batırıp çamaşır makinesine koymanız gerekecektir. Yüksek sıcaklıkta vakumlu yıkama çalıştırın. Artık kötü koku yok!

en yaşlı erkek

Yün kazakları kurutmak için

Havlu kullanımıyla ilgili son ipucu, tüm yün kazaklarınızı en iyi şekilde kurutmaktır.

Hepimizin bildiği gibi,  kazak veya diğer yünlü ürünleri yıkamak çok hassastır,   yıkama etiketi talimatlarına göre yıkanmazsa çekme eğilimi gösterirler.

Ancak önce sadece yün kazaklara bir yıkama ayırarak ve daha sonra hassas programı çok yüksek olmayan sıcaklıklarda çalıştırarak sorunu çözebilirsiniz.

Yıkamanın sonunda sıkma yapmadan kazakları çok hafif baskı uygulayarak bir veya daha fazla havluya sarın.

Bu fazla suyu emecek ve kurumayı hızlandıracaktır!

ev