Evde iyi hissetmek elbette çok önemlidir, bu nedenle sağlıklı, temiz ve düzenli bir ortamda yaşamak demektir. Mutfak, belirli kir türlerinin çoğalması için mükemmel bir ortam olabilir. Bulaşıklarınızı en uygun hijyenik koşullarda hazırlamak için sadece birkaç dakikanızı alacak basit, doğal ipuçları var.

Mutfağınızı temizlemek için saatlerce temizlemenize gerek yok! Dağınık bir tezgahta yemek pişirmekten daha rahatsız edici bir şey yoksa, aydınlık ve pırıl pırıl temiz bir oda bulmak oldukça mümkün. Sadece size zaman ve para kazandıracak bu birkaç ipucunu bilin ve temiz bir mutfağın keyfine varacaksınız.

  1. Fırını temizlemek için elma sirkesi

fırın sirkesi

Vazgeçilmez bir cihaz olan fırın, aynı zamanda en inatçı yağların tutulduğu yerdir. Ovalamakla yorulmadan kurtulmak için bir kapta 4 yemek kaşığı karbonat, 5 yemek kaşığı elma sirkesi ve birkaç damla bulaşık deterjanını karıştırmanız yeterli. Karışımı fırının içine geçirin ve nemli bir bezle her şeyi temizlemeden önce birkaç saat etki etmesi için bırakın.

  1. Kireç tortularından kurtulmak için sirke kullanın

kireçtaşı sirkesi

Paslanmaz çelik lavabolar, kaçınılmaz olarak kireç tortuları nedeniyle kararma eğilimindedir. Ondan kurtulmak için birçok doğal çözüm var. Bunlar arasında sirke. Nemli bir beze birkaç damla dökün ve lavabonuzu silin.

  1. Mutfak dolaplarınızı temizlemek için karbonat

fırın dolabı mutfak

Kabartma tozunun temizleme özellikleri iyi bilinmektedir. Dolaplarınıza parlaklığı geri kazandırmak ve inatçı lekelerden kurtulmak için bir ölçü bitkisel yağ ile iki ölçü kabartma tozunu karıştırabilirsiniz. Bu numara yağ izlerinden kısa sürede kurtulacak!

  1. Lavabonuzun altını limonla temizleyin

limonlu lavabo

Lavabo, kireç tutmasına ek olarak, yağ birikmesine neden olan bir yüzey de olabilir. Ondan kurtulmak için yarım limonun üzerine bir yemek kaşığı karbonat dökmek gibisi yok. Ardından yüzeyinizi temizlemek için narenciye kullanın. Birkaç dakika bekletin ve ardından su ile durulayın. Bu sadece tazelik vermekle kalmayacak, aynı zamanda mikropları da etkili bir şekilde öldürecektir.

  1. Mutfak robotunuzun bakımını yapmayı unutmayın!

mutfak robotu

Modern bir mutfakta vazgeçilmez hale gelen bu tür cihazlar, bu nedenle onları temiz tutmak ve mümkün olduğunca bakımını yapmak çok önemlidir. Bu cihazlarda her zaman kir birikintileri barındıran küçük boşluklar vardır, bunları çıkarmanın en iyi yolu, temizliğinizi bitirmek için bir kürdan ve ardından nemli bir bez geçirmektir.

  1. Mükemmel temiz fayanslar için kabartma tozu

kabartma tozu döşeme

Genellikle mutfakta ve banyoda, fayansların derzlerinde kir kümeleri birikir. Ondan kurtulmak için, macun kıvamına gelene kadar su/bikarbonat soda karışımı hazırlayın. Sirke ile buharlaştırmadan önce etki etmesini bekleyin ve ardından bir diş fırçası  ile ovalayın .

  1. Mutfağınızdaki havayı temizlemek için

mutfak havasını arındırmak

Mutfağınıza ne kadar iyi bakarsanız bakın, yemek kokuları bazen havayı solumaktan rahatsız edebilir. Bir tavaya biraz sirke koyup ısıtmanızı tavsiye ederiz, böylece buhar mutfağınızdaki havayı arındırır.

ev