Tüm aile üyeleri için tehlikeli olabileceğinden asla evde bulundurmamanız gereken 9 zehirli bitki nedir?

Dokuz tehlikeli bitki

Zararsız görünen ve bunun yerine bir apartman dairesinde tutulursa bazıları için tehlikeli olabilecek bazı bitkiler hakkında her şeyi açıklıyoruz .

Evde bitkiler, işte tüm avantajları

Bitkiler , hem içeride hem de dışarıda her eve neşe , renk ve ışık getirir. Ayrıca, birçok sağlık yararı sunarlar. Bunların arasında ve en önemlilerinden biri, hava kalitesini iyileştirmeleridir. Çevreyi iyileştirmeye yardımcı olan karbondioksiti emebilen ve oksijeni serbest bırakabilen bazı bitkiler vardır.

Bitkilerin bir diğer avantajı da havadaki nemi artırmaları ve tabii ki sizi dinlenmeye davet etmeleridir. Feng Shui ve diğer kadim tekniklere göre evinizdeki bitkiler, kendinizi daha sakin hissetmenize ve huzurlu bir köşe oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca bitkiler süsler. İç mimarlar için bitkiler projelerinde esastır ve hiçbir zaman eksik olmazlar.

Ev bitkileri

Ancak bir “ama” var: Kediler ve köpekler için   zehirli  bazı bitkiler var, ev dekorasyonunuza dahil etmemeniz daha iyi. Ve yutulurlarsa veya onlarla temasa geçerlerse tehlikeli olabilirler. Bu nedenle, bir bitki satın almadan önce her zaman sorun ve bunlardan herhangi birini önleyebilirseniz, çok daha iyi.

Hangileri en zehirli

1. BELLADONNA VEYA ATROPA BELLADONNA
Adı belki kulağa hoş gelmiyor ama görürseniz eve eklememek en iyisi. Bu bitki oldukça zehirlidir ve yutulması halinde hızlı kalp atışı, nöbetler ve koma gibi semptomlara neden olabilir. Bu bitkiye çok dikkat etmeli ve evde ondan uzak durmalısınız . Genellikle Batı Avrupa’dan Himalayalara kadar büyür.

2. ZEHİRLİ SARMAŞIK VEYA KÖKLENDİRİCİ TOKSİKODENDRON
Sarmaşık, genellikle eve çokça eklediğimiz bir bitkidir. Süsler, dayanıklıdır ve ayrıca yeni başlayanlar için uygundur. Bununla birlikte, evinize dahil etmemek için en iyi olan çeşitli sarmaşıklar vardır. Her şey zehirli sarmaşıkla ilgili, zehirli bir bitki cildinize bulaşırsa kızarıklıklara ve diğer semptomlara neden olabilir.

3. CALLA VEYA ZANTEDESCHIA AETHIOPICA
Calla, dekorasyonda yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Bununla birlikte, yutulması halinde şişmeye, boğaz ağrısına ve ciltte ve ağızda tahrişe neden olabileceği için zehirli bir bitkidir. Çocuğunuz varsa bu bitkiye çok dikkat etmelisiniz çünkü özsuyu çok tehlikelidir.

4. SPATIPHYLLUM VEYA SPATHIPHYLLUM
Birçok yerde görmüş olacağınız bir bitkidir. Büyük yeşil yaprakları ve beyaz çiçeği ile çıplak gözle tanınabilir. Ancak yutulduğunda mide ağrısına ve solunum yollarında tahrişe neden olabileceğinden toksiktir .

5. DATURA VEYA DATURA STRAMONIM
Bu otsu bitki Solanaceae familyasına aittir ve oldukça zehirlidir. Yazın çıkan trompet şeklinde beyaz çiçekleri vardır. Oldukça güçlü bir aroması vardır ve yutulduğunda halüsinasyonlara ve diğer tehlikeli yan etkilere neden olabilir.

6. BETHLEHEM YILDIZI VEYA ORNITHOGALUM UMBELLATUM
Yurt dışında güzel görünümü nedeniyle oldukça popülerlik kazanan bir bitkidir. Ancak insanlar için zehirlidir. Yutulması halinde sinir hasarına ve diğer ciddi semptomlara neden olabilir. Ek olarak, genellikle sümüklü böcek veya beyaz sinek gibi zararlı olarak kabul edilen bazı böcekleri çeker .

Bitkiler, dikkat

7. KRISANTEM VEYA KRISANTEM
Krizantemler neşeli bitkilerdir ve evi dekore etmek için mükemmeldir. Ancak zehirli bitkiler listesinde yer alırlar. Polen alerjiye neden olabilir ve cilt teması atopik dermatiti şiddetlendirir.

8. HERMOMK VEYA CONIUM MACALATUM
Yutulması halinde ölümcül olabilen İspanya’daki en zehirli bitkilerden biridir. İspanya’da bahçelerde ve patikalarda yetişmesi yaygındır. Çok yoğun bir aroması vardır ve küçük beyaz çiçekleri ile ayırt edilir .

9. VADİ ZAMAĞI VEYA CONVALLARIA MAJALIS L.
Bu bitki, zararsız görünen ve bazılarına göre 16. yüzyılda Almanlar tarafından kalbe ve beyne enerji vermek için kullanılan küçük çiçeklerden oluşur. Bunun nedeni, bu zehirli bitkinin kalp atışında bir değişikliğe ve ayrıca baş ağrısına ve baş dönmesine neden olmasıdır.

Bir bitkinin zehirli mi yoksa zehirli mi olduğu konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, onu evinizde bulundurmaktan kaçınmak veya bir bahçıvanlık uzmanına danışmak en iyisidir. Ayrıca, herhangi bir kazayı önlemek için tüm bitkileri çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde sakladığınızdan emin olmanız önemlidir.

ev