Kene ısırıkları evcil hayvanlarımızda kaşıntıya neden olabileceği gibi insanlara da hastalık bulaştırabilir. Bu böceklerle mücadele etmek için onları evde yok etmek için doğal haşere kontrol tedavileri vardır.

Köpeğinizin veya kedinizin sık sık kaşındığını görürseniz, tüylerine kene bulaşmış olabilir. Dört ayaklı arkadaşlarınız bu parazitleri evin her yerine bulaştırabilir. Bu patojenik böcekle hilelerle savaşabilirsiniz.

Keneler nerelere bulaşabilir?

İnsanlara bulaşma riski taşıyan bazı türler, esas olarak kırsal alanlarda çoğalmaktadır. Ve haklı olarak, bitki örtüsünün olduğu yerde çoğalırlar ve dışarıda dolaşan hayvanları etkilerler . Bu nedenle bahçede kalan hayvanlarda kene ısırması sık görülür. Rhipicephalus sanguineus, şehirde bulunan akarlardan biridir. Bu dış parazitler kuru bir iklime düşkündür.

kediler ve köpekler

Evde kene istilası olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bu patojenik akarların varlığını fark etmek için köpeğinizin veya kedinizin tüylerini kontrol etmeniz önemlidir. Evcil hayvanınız bu canavarları kapalı bir alanda veya dışarıda yakalamış olabilir. Keneler karanlık ve kuru yerleri tercih ettikleri için bu tür enfestasyonlar mobilyalarda da görülebilir. Lyme Borreliosis’e neden olabilecek bu böceklerin çoğaldığını fark ederseniz,  antiparaziter bir tedavi kullanmanız çok önemli olacaktır.

kene ısırığı

Doğal haşere kontrol ürünleri ile evdeki kenelerden kurtulmak mümkün.

Herhangi bir kontaminasyonu önlemek için, hayvanlarınızın kürkünde bulunan keneleri ortadan kaldırmakla başlamak önemlidir.

lyme hastalığı kene

1- Beyaz sirke ile kene kovucunuzu yapın

Bu çok etkili numara hem keneler hem de pireler için ürkütücüyse, bu maddenin kokusu sayesindedir. Onun adı ? Böcek kovucu güce sahip beyaz sirke. Bundan yararlanmak için iki eşit oranda su ve bu asit çözeltisini karıştırmak gerekecektir.  Sıvıyı evin her yerinde kullanabileceğiniz püskürtücülü bir kaba boşaltın .

köpek yavrusu

2- Kene ısırmasını önlemek için karanfil kullanın

Kimyasallar olmadan kene istilasıyla savaşabilirsiniz. Bu ilaçtan yararlanmak istiyorsanız,  bir tencere kaynar suya koyduğunuz bir avuç karanfil gerekir . Bu infüzyon, doğal bir pire kovucu görevi gören ve aynı zamanda kenelere karşı savaşan güçlü bir koku bırakır. Daha sonra bu müstahzarı süzün ve buharlaştırıcılı bir kap kullanarak iç mekanınızın karanlık yerlerine serpin.

karanfiller

3- Uçucu yağlar, bu parazit varlıklara karşı savaşmak için idealdir.

Kenelerle savaşmanın bir başka yolu da birkaç ürünü karıştırmaktır. Evdeki kenelere veda etmek için evinizin   her köşesine koyduğunuz bir bardak suya bir damla limon, hint, susam ve tarçın esansiyel yağını karıştırın.

doğal kene kovucu

4- Temiz bir eve sahip olmak bu iç parazitleri uzak tutar.

Keneler sadece hayvanınızın derisine yapışmakla kalmaz, aynı zamanda evinizi de istila eder. Bu nedenle bu hayvanlar  kanepelere, halılara, giydiğiniz giysilere  ve hatta cildinize yapışabilirler. Bu fenomene karşı savaşmak için, çamaşırlarınızı düzenli olarak yıkamak, aynı zamanda evinizi iyi temizlemek, özellikle mobilyaların karanlık köşelerini temizlemekte ısrar etmek önemlidir.

Evcil Hayvan

Bu parazite karşı savaşmak için diğer alternatifler

Kene istilası çok büyükse, doğal hileler etkisiz olabilir. Bu hayvanlar evcil hayvanınızı ısırdıysa, onları çıkarmak için onu bir veterinere götürmeniz gerekecektir. Bu akarlar evinizi etkiliyorsa, bir evcil hayvan mağazasında kolayca bulunabilen bir kene kovucu satın alabilirsiniz. Ürün toksik olabileceğinden talimatları dikkatlice okumak önemlidir.  Ayrıca duruma göre köpeğinizi veya kedinizi birkaç saat veya gün boyunca evden uzak tutmanız da önemli olacaktır .

ev