Ev temizliği için mükemmel bir bileşendir, aynı zamanda kireçlenmeye karşı da mükemmeldir. İşte evinizde mutlaka bulunması gereken ürün.

Tuvalette inatçı kireçlenme

Kullanılacak doğru ürünlere sahip değilseniz ev temizliği asla çok kolay değildir. Hijyen ve temizlik açısından şüphesiz en çok dikkat edilmesi gereken oda şüphesiz banyodur. Çok sayıda bakteri ve kir birikimine ev sahipliği yapan ve ev sahipliği yapan bölge, aynı zamanda kirecin de en kolay oluştuğu yerdir.

Tuvaletteki kireç tortusu, yalnızca nerede daha kolay biriktiği ve onunla nasıl mücadele edileceği değil.

Ev banyosunun hayali bir alt bölümünde, bakteri kalıntıları ve kirler açısından hiç şüphesiz ilk sırada tuvalet yer alır . Yaygın düşünce hiç de yanlış değil, çünkü kullanım şekli ve işleyişi göz önüne alındığında, tuvalete bakterilerin yanı sıra kireç taşı da eklenir ve bu kireç taşı da yeterince işlenmezse zamanla lekelere ve çizgilere neden olabilir. hoş olmayan kahverengi bir renk.

Eğer cam duşunuz varsa, muhtemelen en kirli yerler ideal sıralamasında ikinci sırada yer alacaktır. Hem camın hem de fayansların üzerine yerleşen sinir bozucu kireç damlacıkları, halkalar ve lekeler bırakarak kirli ve dağınık olma fikrine katkıda bulunur.

Piyasada bu sorunu çözecek sayısız ürün var ancak bunlar genellikle çevre dostu olmayan kimyasal maddeler açısından zengin. Üstelik çoğu zaman kokuları, kokuların eklenmesine rağmen ne yazık ki kesinlikle çok güçlü ve neredeyse rahatsız edicidir.

Muhtemelen bilmediğiniz şey, banyoyu temizlemek için en iyi müttefikin, kesinlikle evinizde bulunan bir ürün olduğudur. Aslında ideal müttefik beyaz sirkedir ve birçok farklı şekilde kullanılabilir.

Banyo temizliğinde sirke kullanın

Beyaz sirke, konu temizlik olduğunda gerçekten sayısız kullanıma uygundur.
Örneğin tuvaletteki koyu lekeler için, doğrudan lekelerin üzerine (veya sorun su seviyesinin altındaysa tabana) bol miktarda dökün ve yaklaşık 20-30 dakika etki etmesini bekleyin. Sirke bu sayede lekeyi zayıflatarak etki etme şansına sahip olacak ve diş fırçası veya süngerle ovalayarak temizlemenize olanak tanıyacaktır. Temizliğin yanı sıra sirke, sanitasyon için de mükemmel bir müttefiktir; dolayısıyla bu yöntemi periyodik olarak kullanmak, lekelerin tekrar çıkmasını önlemenize de yardımcı olacaktır.

Duş camı uygulaması da buna çok benzer. Bu durumda 250 ml su, 2 yemek kaşığı sirke ve 2 yemek kaşığı bikarbonattan oluşan bir karışım hazırlanması tavsiye edilir.
İdeal prosedür, karışımı bir sprey şişesine koyup duş camına püskürtmek ve yine yaklaşık 20 dakika etki etmesi için bırakmaktır. Daha sonra süngerle ovalayıp, suyla durulayıp, kağıt havluyla kurulayarak devam edebilirsiniz.

Aynı solüsyon, ancak bikarbonat içermeyen , duşun hem içindeki hem de dışındaki fayansları temizlemek için de kullanılabilir . Fayanslar için dozlar biraz farklıdır, çünkü oran 2/3 sirke ve 1/3 su olmalıdır. Burada da solüsyonu doğrudan fayansların üzerine püskürtebilir, etki etmesini bekleyebilir ve ardından nemli bir bezle temizleyebilir, leke veya küçük küf varsa ovalayabilirsiniz.

Kireçlenmeye karşı sirke

Ev temizliğinde sirkenin diğer kullanımları

Beyaz sirkeyi evde birçok amaç için kullanabilirsiniz. Bunlardan biri odaları arındırmaktır : Buzdolabında kötü kokuları gidermek için bir bardağa iki parmak sirke koymak yeterli olacaktır, odalarda ise hoş olmayan kokuları gidermek için az çok büyük kaplara dökülebilir.

Çamaşırlar için de faydalıdır, deterjana birkaç kaşık sirke eklemek kıyafetlerin daha yumuşak olmasına ve en inatçı kirlerin yağdan arındırılmasına yardımcı olacaktır. Çamaşır makinesinin bakımı ve iç temizliğinde de geçerli bir yardımcıdır.

ev