Bazı bitkiler evinizin görünümünü iyileştirebilirken, diğerleri sağlığınız için faydalı özelliklere sahiptir. Birçoğu tozu ortadan kaldırır ve havayı temizler. Herhangi bir evde idealdirler. Bu bitkileri iç mekanınızda hızla benimseyeceğinize emin olabilirsiniz!

İster şehirde ister kırsalda yaşayın, havayı temizleyen bitkiler sizin müttefikiniz. Ve haklı olarak, tozdan kurtulmanıza ve aynı zamanda daha iyi nefes almanıza yardımcı olabilirler. Bazıları nefesinizi önemli ölçüde iyileştirecektir.

Çiçekler ekosistem için önemlidir, bu yüzden onlara sahip olduğumuz için şanslıyız. Çok özel amaçlar için yaratıldılar: daha iyi bir yaşam sürmemize yardımcı olmak, renkleriyle hayatımızı güzelleştirmek ve bize sağlık yararlarından başka bir şey getirmemek. Tozdan kurtulmanızı sağlayan bitki nedir?

Bitkiler havadaki tozu nasıl temizleyebilir?

saksı bitkisi

 NASA ve Washington Eyalet Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmalar ve deneyler, bazı bitkilerin iç mekan hava kalitesini iyileştirmede olumlu bir etkiye sahip olduğu sonucuna varmıştır . Bitkiler iç mekanlarda karbondioksit seviyelerini düşürür ve formaldehit ve nitrojen dioksit emisyonlarını azaltır. Ayrıca yaprak yüzeylerinde toz parçacıklarını tutma özelliğine de sahiptirler. Pürüzsüz yapraklı olanlara göre havadaki toz parçacıklarını daha etkili bir şekilde yakalarlar.

Sizi tozdan arındıran bitkiler

şeytanın sarmaşığı

Tozun bol olduğu bir ortam için birçok faydalı bitki vardır ve özellikleri sayesinde toz parçacıklarını yakalayıp yok etmeyi başarırlar. Bu nedenle, toz akarlarına alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız, evinizde böyle bir bitki bulundurmanız önemlidir. Bu türler bambu palmiyesi, aglaonema, ejderha ağacı, şeytan sarmaşığı ve barış zambağıdır.

Bitkileri mümkün olduğunca verimli bir şekilde toza konumlandırma

Aglaonema bitkisi

Tozun çoğu, açık pencerelerden ve ön kapıdan eve girer. Bir pencereyi uzun süre açık bırakırsanız, bir hafta sonra farkı göreceksiniz. Tüm toz parçacıkları evinizi istila edecek.  Bu nedenle, özellikleri sayesinde bu sorunu çözmenize yardımcı olabilecek birkaç  bitki vardır.

Tozdan kurtulmak için bitkileri açık kapı ve pencerelerin yanına yerleştirin. Ayrıca onları bu şekilde yerleştirerek büyümeleri için yeterli ışık alırlar. Kabul edebileceğiniz küçük bir öneri, bitkileri dizüstü bilgisayar, tablet vb. elektronik cihazlardan uzağa yerleştirmek. Bu, bu tür cihazların üzerine su veya toprak dökme riski olmadan cihazlarınızı güvende tutar.

Bahçıvanların bir başka hilesi, toprağın üzerine 5 cm’lik bir gözenekli çakıl veya başka bir malzeme tabakası yerleştirmektir. Bu, bitkilerin düzgün büyümesini etkileyebilecek ve sağlığınıza zarar verebilecek küf oluşumunu önleyecektir.

Ne tür bir çiçeğe sahip olursanız olun, bu tür çakılların sadece evinizdeki bakıma ihtiyaç duyan bitkiler gibi faydaları olacaktır.   Böylece iç mekan bitkileri sayesinde ev ve çalışma ortamı temiz tutulur .

Bitkiler çok fazla suya veya önemli miktarda ışığa ihtiyaç duymazlar. Bahçıvanlara bir bitkiyi satın alırken veya internette bilgi araştırırken nasıl bakım yapacaklarını sormak önemlidir.