İşte kediniz varsa kesinlikle eve sokmamanız gereken bitkilerin listesi. Onlar için zehirlidirler.

ficus bitkisi ve kedi

Kedinizin muhtemelen zehirli bir bitki yediğine dair belirtilerin neler olduğunu ve nasıl davranmanız gerektiğini açıklıyoruz. Ayrıca kesinlikle eve koymamanız gereken bitkilerin listesini de açıklıyoruz.

Kedileriniz zehirli bitki yedi, ne yapmalısınız?

Bir kedi zehirlendiğinde görülen semptomların çoğu, deride veya ağızda kızarıklık, şişme veya kaşıntı gibi tahriş veya iltihaplanmanın sonucudur. Toksik ilke belirli bir organı doğrudan etkiliyorsa, semptomlar o organla ilgili olacaktır.

Yaşayabileceğiniz bazı belirtiler şunlardır :

  • nefes almada zorluk (hava yolları etkilenirse);
  • salya akması veya yutma güçlüğü (ağız, boğaz veya yemek borusu etkilenirse);
  • kusma  (mide veya bağırsaklar zehirli bitki tarafından zarar görmüşse);
  • ishal (bağırsaklar veya kolon etkilenirse);
  • aşırı içme ve idrara çıkma (eğer böbrekler zarar görmüşse);
  • hızlı, yavaş veya düzensiz kalp atışı (bitki doğrudan kalbe saldırıyorsa)
Kedi

Şimdiye kadar kedinizin zehirli bir bitki yuttuğundan eminseniz , yapmanız gereken ilk şey yıldızın kürkü, ağzı ve derisi üzerindeki kalıntılarını temizlemektir. Bundan sonra kesinlikle veterinere koşmalısınız.

Tedaviyi belirlemede kedinizin yediği bitkiyi tanımlamanın çok önemli olduğunu unutmayın . Ne tür bir bitki olduğunu bilmiyorsanız veterinere götürebilirsiniz.

Kediniz kusuyorsa, ofise giderken yanınıza kusmuk örneği de alabilirsiniz.
Bunlar, kedinizi emin ellere teslim ettiğinizden emin olmak için veterinere gitmeden önce almanız gereken bir dizi önlemdir.

Peki evcil hayvanınıza zarar verebilecek bitkiler nelerdir? Hepsini bir arada görelim.

İşte evin içine koymamanız gerekenlerin listesi

Kediniz için zehirli olabilecek ilk bitki , özellikle ağız boşluğunda tahrişe neden olan Dieffenbachia bitkisidir. Bir de kedi için solunum ve hatta bağırsak problemlerine neden olabilen çok iyi bilinen Leylaklar vardır .

Dieffenbachia ile aşağı yukarı aynı semptomları veren Ficus’u unutmayalım . Daha sonra zakkum Leylak belirtilerine neden olmasının yanı sıra halsizlik de verebilir.

Kediler için zehirli bitkiler

Ağız boşluğunda her zaman tahrişe neden olan sulu marul ve ardından bu çok tatlı evcil hayvanlarda büyük rahatsızlığa neden olan dişleri de kirletebilen Alocasia. Sonra Caladium, Cyclamen, Iris ve ayrıca örneğin aloe vera ve kaktüs gibi bazı etli bitkiler.

Bu nedenle genel olarak zehirli bitkiler zamanında tüketilirse ve kedi kendi haline bırakılmaz ve ihmal edilmezse kedilerimiz için ölümcül değildir. Bununla birlikte, herhangi bir özel değişiklik olup olmadığını fark etmek için ailesinin her zaman evcil hayvana göz kulak olması önemlidir .

ev