Çelik ocak için temizlik ve parlak tutma açısından en iyi malzeme hangisidir? Çizilmeyi önleyici etkiyle nasıl temizlenir?

Bir ocak

Çelik ocak , onu nasıl temizleyebilir ve parlaklığını her zaman canlı tutabiliriz? Mutfağın bu özel bileşeni, günlük kullanımımızdan dolayı sıklıkla lekelere maruz kalır. Yağ, kızartma, sos ve aynı zamanda buhar… Bütün bunlar ve daha fazlası yüzeyde birikiyor.

Her kullanımdan sonra ve yemek pişirmeyi (ve yemeyi, bu durumlarda önce zevki) bitirdiğimizde, çelik ocağı her zaman mümkün olan en iyi durumda nasıl tutacağımızı düşünmeliyiz. Ama kesinlikle hafife alamayız. Aslında her şeyi mahvetme riskini göze alabiliriz.

Gerekli özeni göstermezsek çelik ocağımızın çizilme riskiyle de karşı karşıya kalırız. Söz konusu yüzeyin işlenmesi için tasarlanmamış aksesuarları ve hatta malzemeleri kullanmak zorunda kalırsak bu gerçekleşebilir.

Çelik ocak, lekeler nasıl çıkar

Ocakta farklı boyutlarda tencereler

Çelik ocağın parlatılması her zaman zor mu oluyor? Bu çok basit hileleri deneyin ve ne kadar harika olduğunu göreceksiniz.

Mutfaklarımızın bu vazgeçilmez bileşeninin temizliği ve bakımı oldukça basit ve etkili bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca her şeyi tamamlamak için çok az zaman harcayabileceğiz. Bu durumda bizim için çok yararlı ne olabilir?

Sadece pamuklu bir ped ve biraz zeytinyağına ihtiyacımız olacak. Diski ıslatıp ocağımızın her yerine geçiriyoruz.  Kir ve lekeler kaybolacak ve yalnızca daha önce kaybolan parlaklık kalacaktır.

Ocağın çizilmesi nasıl önlenir

Son olarak başka bir alternatif ise limon suyudur. Ya çok pürüzsüz bir süngerle ocağımızın üzerine serpip iyice ovalayıp sonra durulayabiliriz ya da iki parçaya böldüğümüz turunçgillerin tam yarısını süngermiş gibi kullanabiliriz.

GÜNCELLEMELERİMİZİ KAÇIRMAK İSTEMİYORSANIZ VE HER ZAMAN YENİLİKLERİ İLK HABERDAR OLMAK İSTEMİYORSANIZ BİZİ SOSYAL KANALLARIMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ:  TELEGRAM , INSTAGRAM ve TİKTOK

 

Bu, evdeki musluklar gibi birçok yüzeyde de uygulanabilen bir yöntemdir. Ancak ocakta sodyum bikarbonat ve aşındırıcı süngerlerden kaçınılması tavsiye edilir. Aslında hem bahsi geçen malzeme hem de pürüzsüz olmayan süngerler çizik izleri bırakabilir ve genellikle yiyecek ve sıvıları pişirdiğimiz ocaklarımızın görünümünü bozabilir.