Bitkileri tehlikeli mantar hastalıklarından korumak için çok etkili bir çözüme güvenebilirsiniz.

bahçedeki toz

Güneşli günlerin geri gelmesiyle birlikte, çeşitli ortamlara parlaklık ve renk verebilen muhteşem bitkilerle hem evinizi hem de bahçenizi zenginleştirme isteği artıyor. Ayrıca, bitki yetiştirmek aynı zamanda meyvelerinin tadını çıkarmak anlamına da gelir: örneğin domates bitkilerini, aynı zamanda salatalıkları, kabakları, patlıcanları ve çok daha fazlasını düşünün. Ancak konuya aşina olan herkesin bildiği gibi, bitkilere sağlıklı ve güçlü büyümeleri için her zaman büyük özen gösterilmelidir . Ne yazık ki, bitki hastalıkları her zaman kapımızda, ama neyse ki yeşil dostlarımızı korumamızı sağlayan etkili çözümler var.

Bitki hastalıkları, bu çare ile nasıl önlenir: birkaç adım yeterlidir

Yaz dönemi, yani sıcaklıkların kolayca 30 dereceye ulaştığı (ve aştığı) dönem , bitkilerin bazı hastalıklara karşı kendilerini daha iyi savunmasını sağlar.

hastalıklı bitki

Örneğin oldukça yaygın bir bitki hastalığı olan tüylü küf bu sıcaklıklarda gelişmez. Ancak yağmurların geri dönmesiyle birlikte hava sıcaklığının düşmesi ve nemin hakim olmasıyla durum tamamen değişir . Bunlar, bitkilerde mantar hastalıklarının gelişmesi için kesinlikle ideal koşullardır.

Tüylü küf çoğunlukla domates bitkilerini ve asmaları etkiler, ancak hastalıklar tüm bitkileri hedef alabilir . Bitkilerimizi korumak ve hastalanmalarını önlemek için ne yapabiliriz?

En iyi çözüm , mantar hastalıklarına karşı etkili korumayı garanti etmek için bitkilere püskürtülecek bazı biyolojik preparatlara güvenmektir .

Sadece bir örnek vermek gerekirse, bitkileri korumak için en çok kullanılan ürünlerden biri, asmaları, sebzeleri ve meyveleri korumak için mükemmel olan bakır sülfattır .

Antik çağlardan beri kullanılan bakır sülfat, mükemmel bir fungisit ve bakterisittir. Kimyasal bir ürün olduğu için, sıcaklıklar çok yüksek olmadığında bitkilere bakır sülfat püskürtülmesi tavsiye edilir , aksi takdirde sıcaklıkla iyileşme yerine durumun daha da kötüleşmesi riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Bu nedenle bakır sülfat sonbahar ve kış aylarında uygulanabilir. Domates bitkilerine , meyve olgunlaşmadan yaklaşık birkaç hafta önce  bakır sülfat püskürtülmelidir .

Kabartma tozu ve süt de bitkilerimiz için mükemmel korumalardır.

Bitkilerimizi mantar hastalıklarından korumak için kullanabileceğimiz diğer unsurlar ise kabartma tozu ve süttür . Meyvenin olgunlaşması sırasında, bikarbonat ve süt güvenle kullanılabilirken, kimyasal ürünlerin kullanımı kesinlikle önerilmez.

Sprey tesisleri

Bunlar bakır sülfattan daha az ‘güçlü’ çözümler olsa da, bitkiler üzerindeki koruyucu etkileri yine de tatmin edicidir . İdeal olan, bikarbonat veya süt ile karakterize edilen solüsyonu haftada en az bir kez püskürtmektir.

Bu durumda meyveler ilaçlamadan hemen sonra toplanıp yenebilir . Yakında bitkilerimizin herhangi bir mantar hastalığı tehlikesi olmadan nasıl güçlü ve sağlıklı büyüdüğünü fark edeceğiz .