Bu eski kaynatma ile artık hiçbir mantar bitkilerinize saldıramayacak! Emin ol!

Mantar hastalıkları birçok bitkinin karşılaşabileceği en yaygın sorunlardan biridir. Bu enfeksiyonlar bitkide yaprakların kurumasından tüm yapının ölmesine kadar çeşitli zararlara neden olabilir. Ancak doğal bir çare bilmek bir fark yaratabilir.

Aslında at kuyruğu, mantar bitkisi hastalıklarına karşı mükemmel bir çözüm olarak kabul edilir. Bu bitkinin antifungal ve antibakteriyel özellikleri sayesinde zararlıların bahçenize saldırma şansı en ufak olmayacaktır. Doğal bir tedaviyi seçmek, yalnızca zararlı kimyasalların kullanımından kaçınmanıza olanak sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda bahçenizdeki harika meyvelerin tadını korkmadan çıkarmanıza da olanak tanıyacaktır.

Bu bitkinin külleme ve küflere karşı etkili bir silah olduğu, aynı zamanda tedavi gören bitkilere zarar vermeden kök çürüklüğüne karşı da etkili bir silah olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle atkuyruğu bitkilerinin doğal bakımını yapmak isteyenler için pratik ve güvenli bir çözümdür.

At kuyruğu kaynatma: nasıl yapılır

Hasat için en iyi zaman haziran-ağustos ayları arasıdır, toplanması çok kolaydır, makas veya bıçağa ihtiyaç duyulmaz, ellerinizle kolayca çıkar. Toplandıktan sonra demetler yapın, bağlayın ve serin, havalandırılmış ve iyi korunan bir yerde baş aşağı kurumaya bırakın. Bu şekilde sezon boyunca saklayabilirsiniz.

Bu eski kaynatma ile artık hiçbir mantar bitkilerinize saldıramayacak, yapmanız gereken şey şu:

300 gr taze at kuyruğu veya 100 gr kurutulmuş at kuyruğu; Tüm dalları iyice doğrayın ve 1 litre suya koyun. Yaklaşık 30 dakika, tercihen 1 saat boyunca ateşte kaynatın. İyice soğumasını bekleyin ve ardından at kuyruğunun son damlasını sıkın. Bu noktada bahçenizin her tarafına püskürtmek için ekstraktınıza 4 litre su ekleyin.

ev