Bulaşık makinesi olmazsa olmaz bir ev aleti ise makinede bilinmeyen bir seçenek vardır. Çoğu durumda kendimizi bardak, tabak ve çatal-bıçak koymakla sınırlıyoruz, ancak tam depolama kapasitesiyle optimum şekilde kullanmıyoruz. Bu çok kullanışlı gizli özelliğe göz atın.

Bulaşık makinesi, mutfağınızdaki temel ev aletlerinden biridir. Sınırlı kapasiteli bir makine olduğu için her tava veya tabak içine sığmaz. Neyse ki, tek yapmanız gereken, sadece bardakları değil, aynı zamanda uzun bardakları da bulaşık makinesine koymanıza izin verecek belirli bir işlevi kullanmak.

Bulaşık makinesinin bilinmeyen bir işlevi

Bulaşık makinesinde bulaşıklar

Bulaşık makinesi   çekmeceleri   , üst kısma bardak veya bardak, alt kısma ise tabak veya tencere koyacak şekilde düzenlenmiştir. Daha uzun kupaları veya şarap bardaklarını saklamak için çöp kutusunun yanında küçük bir tutamaç kullanabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken, haznenin aşağı ineceği ve daha büyük eşyaları tutabileceği yuvarlanan kısma basmaktır. Daha sonra kolayca yerleştirip yıkayabilirsiniz. Bu seçenek sizin için çok yararlı olsa da, tüm bulaşık makinesi modellerinde mevcut değildir. Seninkini kontrol et!

Bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekenler nelerdir?

Plakaları bulaşık makinesine koyun

Bulaşık makinesi tabak, çatal bıçak takımı ve mutfak eşyaları tutabilirken, bu üniteye konulmaması gereken birkaç parça vardır. Aralarında:

1) Suyla şiştikleri için tahta kaşık veya çatal bıçak takımı.

2) Sıcak suya dayanıklı olmayan ve deforme olabilen plastik ambalaj.

3)   Zarar görebilecek seramik mutfak bıçakları .

5) Alüminyum tavalar su ile reaksiyona girerek bozulabilir (bu durum yüzeyde koyu bir kaplama görünümüne neden olabilir)

6) Etiketli kavanozlar, çünkü bunlar sıcak suyla çıkacak ve bulaşık makinesinin filtresini tıkayacaktır.

Maksimum sıcaklıkta (her 100 yıkamada bir) boş yıkama başlatarak cihazınızı korumanız önemlidir. Bu hareket, tahliye borularının yanı sıra tüm makinenin temizliğini sağlar. Bu alışkanlık aynı zamanda kiri ve sabun köpüğünü de temizlemenizi sağlayacaktır. Filtreleri kontrol etmek de önemlidir. Bu kontrol size etkinliği hakkında bir fikir verecektir. Bunları kirli bulursanız, cihazın iyice temizlenmesi için uzun bir vakum döngüsü gerekir.

Kendi bulaşık deterjanınızı yapın

Gereksiz ev ürünlerini avlayın ve işleri basit tutun. Kendi temizleyicilerinizi yapmak için biraz kimyager olmanıza gerek yok. Öyleyse hazır, bulaşık deterjanı geliştirmeye gidelim mi?

1 litre bulaşık deterjanı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler:

0,8 l sıcak su • 50 gr Marsilya sabunu talaşı (veya kendiniz rendeleyin) • 1 yemek kaşığı siyah sabun. İşlevi: tüm yüzeyleri temizlemek ve beslemek. • 1 yemek kaşığı kabartma tozu. İşlevi: temizleme, yağdan arındırma, ovma, koku giderme, bakterilerin çoğalmasını önleme, ayırma, sert suyu yumuşatma. • 1 yemek kaşığı soda kristali. İşlevleri: yağı temizlemek, kokusunu gidermek, kireci gidermek ve çözmek. Eldivenle tutmaya dikkat edin. • 1 şişe veya 1 litrelik sabunluk • İsteğe bağlı: birkaç damla uçucu yağ. İşlevleri? Her şeyi parfüm.

Daha ekolojik, daha ucuz, yapımı kolay, (bulaşık) suyunu alıp kendi temizlik ürününüzü yapmanın zamanı geldi. Söz veriyorum, ev yapımı müstahzarlar endüstriyel çözümlere göre biraz daha az yağ giderici olsa bile basit ve etkilidir. Sadece bulaşıklarınızı yıkamak için sıcak su koymayı unutmayın. Toplu olarak kurslarım sitesinin kurucusu Carole, tarifi birçok kez test etti ve yeniden test etti. Bize ideal versiyonunun yanı sıra ipuçlarını ve püf noktalarını da veriyor.

Aşama 1

Marsilya sabununu çok sıcak suda eriyene kadar karıştırın. Tüm talaşları eritmek için iyice ısrar edin, aksi takdirde bulaşık deterjanınız katılaşacaktır.

2. adım

Siyah sabun, kabartma tozu ve soda kristalleri ekleyin. Ana şey, oranları gözlemlemektir: yemek kaşığı, her üründen aynı miktarda almalıdır. Tamamen eriyene kadar karıştırın.

Aşama 3

Karışımı açık havada birkaç saat bekletin. Sıvı halden bir çeşit viskoz macuna dönüşür. Biraz akışkan ve kalın olmalı, ancak endüstriyel konsantre bulaşık deterjanından daha az viskoz olmalıdır.

4. Adım

Karışımı güzel bir 1 litrelik sabunluğa dökün.

Marsilya sabunu

Marsilya sabununuzu dikkatli seçmeye özen gösteriniz çünkü birçok sahtesine konu olmaktadır. Otantik dört bileşenden oluşur: bitkisel yağlar (çoğunlukla zeytinyağı), su, deniz tuzu ve soda. “Gerçek” Marsilya sabunu %72 zeytinyağı içerir.

 

ev