Bitkilerinize saldıran tüm haşereleri öldürmek için basit bir hareketin yeterli olduğunu biliyor muydunuz? Bahçıvanlar da bu yöntemi kullanıyor, nelerden oluştuğunu öğrenelim!

Çiçeklerde limon kabukları

Bitkileri doğal yöntemlerle tedavi etmek, çevreye zararlı bileşikler salan ve sağlığınız için kötü olan kimyasal maddelere kesinlikle tercih edilir. Bununla birlikte, limon kabukları gibi bitkilerle etkili bir şekilde ilgilenmek için yemek atıklarını da kullanabileceğinizi muhtemelen bilmiyorsunuzdur.

Bu doğru, haşereleri bitkilerden uzak tutmak ve mükemmel ve sağlıklı büyümelerini sağlamak için olağanüstü bir güce sahipler . Bu yöntem aynı zamanda bitki yetiştirme konusunda yetenekli ve dolayısıyla onları parazit saldırılarından koruma konusunda uzman olan bahçıvanlar tarafından da kullanılır.

Ne yazık ki, çoğu zaman akarlar, mantarlar, karıncalar ve her türden böcekler ölene kadar bitkilere yerleşir. Ancak limon kabuğu yöntemi ile müdahale ederseniz bitkileriniz bereketli bir şekilde büyümeye devam edecektir. İşte limon kabuğunun tüm özellikleri, faydaları ve nasıl kullanılacağı!

Limon

Limon kabuğunun özellikleri

Bitkileri daha sağlıklı hale getirmek için limon kabuğu kullanmanın olumlu bir yönü, artık onları atmak zorunda kalmamanız ve böylece atık miktarını azaltmanızdır. Bu yemek artıkları, bitkileri hasta eden parazitleri ortadan kaldırmanıza ve onları kurutmanıza izin veren inanılmaz özelliklere sahiptir.

Limon kabukları, içerdikleri potasyum, nitrojen ve fosfor miktarı sayesinde bitkilere toprağı zenginleştiren, bitkilerin sağlıklı ve başarılı kalmasına yardımcı olan muazzam besinler sunar. Bitkiler böcek saldırılarına karşı daha dirençli hale gelir ve gelişip büyüyebilir.

Limon kabukları, yaprak bitleri de dahil olmak üzere çok sayıda parazitin istilasını önler ve gerçek bir böcek ilacı görevi görerek saldırılarını doğal bir şekilde önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur.

Zararlıları kovmak için toprağa limon kabukları

Limon kabuklarının antiparaziter özelliklerinden yararlanmanın basit bir yolu, onları parçalara ayırıp yere yerleştirmek ve bitkinin etrafında bir kabuk çemberi oluşturmaya çalışmaktır.

Bu şekilde toprağın pH’ı artacak, bu da daha asidik olacak ve bu nedenle parazitler için hoş olmayacaktır. Aslında bunlar turunçgillerin kokusunu sevmedikleri için bitkilerden uzak duracaklardır. Ayrıca limon kabuklarını gömebilir ve daha sonra bitkileriniz için gübre olarak kullanmak üzere bir çeşit kompost oluşturabilirsiniz.

Bu yöntemle gübre satın almaktan tasarruf edeceksiniz ve artık bahçedeki veya sebze bahçesindeki bitkilere bakmak için para harcamayacaksınız . Üstelik hem insan hem de evcil hayvan sağlığına zararlı maddeler içermeyen tamamen doğal bir ürün kullandığınızdan eminsiniz.

Muslukta hamam böceği

Limon kabuklu DIY gübre

Evde  limon kabukları  ile gübre hazırlamak çok basit , işte bunu nasıl yapmanız gerekiyor:

  • İki taze limonu soyun;
  • Kabukları 1 litre suda kaynatın;
  • Sıvıyı soğumaya bırakın;
  • Çözeltiyi 3 gün bekletin.

Süre dolduktan sonra elde edilen karışımı bir sprey şişesine aktarın ve bitkilerin üzerine püskürtün. Doğal içerikli bu mükemmel ev yapımı gübre sayesinde güzel ve bereketli bitkilere sahip olabileceksiniz.

Limon kabuklarından suda kaynatılırken salınan esansiyel yağlar haşereleri uzak tutmada ve aynı zamanda bitkileri sağlıklı ve mükemmel tutmada etkili olacaktır. Optimum bitki gelişimini sağlamak için bu gübreyi ayda en az iki kez kullanın .

Bu gübreyi yılın herhangi bir mevsiminde istediğiniz zaman kullanabilirsiniz çünkü her zaman etkilidir ve sıcak veya soğuk da olsa herhangi bir kontrendikasyonu yoktur.

Gördüğünüz gibi basit ve etkili bir şekilde uygulayabileceğiniz bu yöntem ile hem bitkilerdeki parazit sorununu hem de doğal ve ucuz gübre bulma sorununu çözmüş oldunuz. Ve harika olan şey, herhangi bir bitkide tereddüt etmeden kullanabilmenizdir!

ev