Sebze bahçesi olan herkes, havuç hasadını ikiye katlamak için bu tekniği bilmeden edemez. İşte çok basit bir numara.

Bahçe havuçları

Havuç ekimi oldukça basit ve yaygındır, çünkü küçük arazilerde bile ekilmeye uygundurlar. Daha zor olan, hasatın bereketli olmasını sağlamaktır. Bu yazıda havuç hasatınızı ikiye katlamak için kusursuz bir yönteme bakacağız.

havuç büyütün

Havuç muhtemelen en popüler sebze türüdür. Apiaceae familyasına ait olup, A vitamini ve diğer çok önemli besinlerin kaynağıdırlar . En yaygın olanı turuncudur, ancak sarı, beyaz ve mor gibi çeşitli renklerde olabilirler. Mutfakta hem çiğ, dış kısmı olmadan hem de pişmiş olarak kullanılırlar.

Tek başına, salatalarda, daha ayrıntılı yemeklerde veya iyi bir tavada kızartma yapmak için mükemmel olan havuç, iyi bir lif, A vitamini, C vitamini, potasyum ve magnezyum kaynağıdır .

havuç özellikleri

Oldukça basit ve küçük alanlar için bile uygun olduğu için havuç yetiştirmek eğlenceli ve faydalı bir aktivite olabilir.

Bahçede rahatlıkla yetiştirilebilirler , önemli olan iklime ve toprağa uygun çeşit seçmektir. Havuç iyi drene edilmiş, besin açısından zengin toprakları tercih eder.

Ekimden önce toprağın sürülmüş olduğundan ve yabani otlardan arındırılmış olduğundan emin olmak önemlidir. Toprak hazırlandıktan sonra havuç ekilebilir . Ama çok miktarda havuç elde etmek için bunu nasıl yapacağımızı görelim.

Havuç mahsulünüzü nasıl ikiye katlarsınız?

Daha fazla miktarda havuç elde etmek mümkündür ve oldukça basittir . Genellikle havuçların daha fazla büyümesini engelleyen şey yabani otların varlığıdır. Bugün göreceğimiz yöntem ile yabani otların varlığı neredeyse sıfır olacak ve daha fazla havuç elde etmek için tüm tohumların çimlenmesine izin verilecek.

Ülkemizde açıkta ekim Mart ayında yapılmaktadır. İlk önce zemini hazırlamanız gerekir.  Odun külü ile karıştırılmış sebzeler ve çiçekler için bir substrattan oluşan iyi gübrelenmiş bir toprağa sahip olmak önemlidir . Kül gübrelemeye ve zararlıları uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

Toprağı iyice karıştırın ve küçük bir yükseltilmiş yatak oluşturun. Tek ihtiyacınız olan, az önce yaptığınız höyüğün üzerine yerleştirmek için bir palet veya palet. Paleti iyice bastırdığınızdan emin olun ve ardından tüm delikleri alt tabaka ile doldurun.

Havuçlar

Ardından tohumların üzerine yerleştirileceği tuvalet kağıdı şeritleri hazırlayın . Şeritleri tohumları içeride kalacak şekilde katlayın, bir sprey şişesi ve su ile nemlendirin ve şeritleri palet tahtaları arasındaki deliklere yerleştirin . Ardından daha fazla alt tabaka ile örtün. Bu şekilde, paletin kalasları yabani otların gelişmesine izin vermeyecek ve havuçlar rahatsız edilmeden, daha büyük ve daha fazla büyüyebilecektir. 3 ila 4 ay içinde havuçlar hasat için hazır olacaktır.

Havuçlar çok fazla güneşe maruz kalıyorsa olası yanıklardan korumak için üzerini bir bezle örtmek gerekir . Havuçları çok büyümeden hasat ettiğinizden emin olun, aksi takdirde sert ve lifli hale gelirler. Havuçlar hasat edildikten sonra buzdolabında saklanabilir veya ileride kullanılmak üzere dondurulabilir.

ev