Bu harika kokulu balkon bitkisi ile sivrisinekleri uzaklaştırın

Yazın sıcağı, neşe getirmesi ve özlenen yaz tatilleri, onsuz seve seve yapacağımız dostları da bize geri getiriyor.

Açıkçası yaz mevsiminin gelişiyle birlikte sivrisinekler bizi ziyarete geliyor ve dışarıda kalmak her zaman kolay olmuyor.

Sivrisinekler tarafından ısırılmamak için bahçeye ve balkonlara yerleştirmek için meşaleler ve citronella mumları alıyoruz. Buna ek olarak, endüstriyel miktarlarda cilde bulaşan kremlere ve spreylere bağımlı hale geliyoruz.

Açıkçası, hiçbir şeyin bizi bu “sorundan” kurtaramayacağını biliyoruz, ancak doğanın bize sunduklarını kullanarak, mümkün olduğu kadar engeli aşabiliriz.

Yeşil parmak sevenler, bitkilerin mükemmel müttefikler olduğunu bilirler.

Bu harika kokulu balkon bitkisi ile sivrisinekleri uzaklaştırın

Bu harika kokulu balkon bitkisi ile sivrisinekleri uzaklaştırın

Sivrisinekleri uzak tutmak için mükemmel bitkiler nelerdir?

Mükemmel bitki , tipik bir Kuzey Amerika bitkisi olan Monarda’dır . Doğada çeşitli Monarda türleri vardır ve hepsinin yetiştirilmesi çok kolaydır.

Bu bitkinin özellikleri nelerdir?

Lamiaceae familyasına ait olan bu bitki çok büyüyüp 90 cm yüksekliğe ulaşabilmektedir.

Buna ek olarak, soğuk aylarda yapraklar yeşil kalır . Bitki , haziran ortasından eylül başına kadar kırmızıdan pembeye değişen şemsiye şeklinde çiçekler de üretir .

Monarda çok yıllık otsu aromatik bir bitkidir, aslında yapraklar ovulursa nane kokusuna benzer bir koku salar . Yaprakları tam olarak fitoterapide kullanılabilir çünkü onları kurutarak lezzetli aromatik bir çay hazırlayabilirsiniz.

Kokusu sadece sivrisinekleri mi uzak tutar?

Bu bitkinin kokusunun sivrisinekleri uzak tutacağını göreceksiniz ama aynı zamanda size başka bir hediye daha verecek: kelebekleri çekecek . Hatta kelebekler kesinlikle bu bitkinin ürettiği çiçeklere aşıktır.

Balkonlar ve teraslar gerçekten bir asma bahçe parçası gibi görünecek.

Görmek inanmaktır!