Press ESC to close

Bu iç mekan bitkileri hamamböceklerini evinize çeker: hiçbir koşulda onları tutmayın

İç mekan bitkileri moda oldu ve bazıları şimdiden evlerimizi doldurmaya başladı. Her şeyden önce evimize getirdikleri bu küçük doğal dokunuş, yadsınamaz estetik ve dekoratif boyutları için onları takdir ediyoruz. Bununla birlikte, genellikle göz ardı edilen şey, bunların bir rahatsızlık ve sorun kaynağı olabileceğidir. Gerçekten de bazıları hamamböceği gibi zararlıları çekebilir. Bu nedenle, hangi bitkileri kesinlikle evinizde bulundurmamanız gerektiğini öğrenelim.

Hangi ev bitkileri hamam böceklerini çeker?

Tahtakuruları, güveler, karıncalar, hamamböcekleri ve diğer hamamböcekleri gibi böceklerden bahsederken, nemli ve karanlık ortamları sevdiklerini bilmek önemlidir. Hayatta kalmak için kesinlikle yiyeceğe ama her şeyden önce suya ihtiyaçları var. Nitekim bir hamam böceği birkaç gün yemek yemeden durabiliyorsa, susuz da yapamaz. Bu yüzden en çok banyolarda ve mutfaklarda bulunurlar, ancak sadece değil. İç mekan bitkileri sorunu, bu haşerelerin ıslanmak ve beslenmek için gelebileceği her zaman nemli küçük bir ev oluşturdukları için buradan kaynaklanır  .. Böylece çok su isteyen ve düzenli olarak sulanan bitkiler onları cezbeder. Bu nedenle, orkideler ve tropik ve egzotik bitkiler bu zararlıların gelişimini destekler. Minyatür versiyonlarında şu anda çok moda olan Brezilya ağaçlarından da kaçınılmalıdır. Bu nedenle, bitkilerinizin böcekler tarafından istila edildiğini fark ederseniz,  sulama sıklığını birkaç gün azaltın.

 kapalı bitkiler

Hamam böceklerinden kurtulmak için bazı doğal ipuçları

Evde hamamböceği istilasından daha kötü bir senaryo var mı? Görsel olarak iğrenç olmalarının yanı sıra  tehlikeli mikrop ve bakteri taşıyabilirler . Bu nedenle varlıkları hafife alınmamalıdır. Dişi bir hamam böceğinin hayatı boyunca 400 kadar yumurta bırakabileceğini ve koloniler halinde yaşadıklarını bilin.

Evinizi işgal etmeden önce onları yok etmek için bazı ipuçları:

  1.  Yiyecek artıklarından kurtulun:  Temizliğin böcekler tarafından kolonize edilmekten kaçınmak için gerekli olduğunu biliyoruz çünkü her şeyden önce yiyecek arıyorlar. Ne kadar çok yiyecek bulurlarsa o kadar çok çoğalırlar . Ek olarak, hamamböceklerinin omnivor olduğunu ve kesinlikle her şeyi yediklerini unutmayın. Bu nedenle, mümkün olduğunca titiz olmak ve ortalıkta hiçbir şey bırakmamak önemlidir. Bu nedenle, gıda maddelerini hava geçirmez kutulara koymayı, ev aletlerini (fırın, ocak vb.) temizlemeyi, bulaşıkları günlük olarak yıkamayı, her akşam çöp ve evsel atıkları dışarı çıkarmayı ve evcil hayvanların çöp kutularını saklamayı unutmayın.
  2. Kanalizasyonları temizleyin:  Hamamböcekleri nemli ortamları sever ve  en sevdikleri yerler şüphesiz lavabo, duş ve lavabo giderleridir . Orada yiyecek artıkları veya başka türlü bir atık bulurlarsa kesinlikle çoğalırlar.
  3. Ağartıcıdan kaçının:  Çelişkili görünebilir ama  ağartıcı kullanımı hamamböceklerini kovmak veya öldürmekten uzaktır… Aksine onları çeker ! Bu, ikincisinin birbirleriyle feromonlar aracılığıyla iletişim kurması ve çamaşır suyu kokusunun ikincisine benzemesiyle açıklanmaktadır.
  4. Doğal kovucular kullanın:  Piyasadakiler de dahil olmak üzere kimyasal böcek öldürücülerin sıkıntısı olmadığı doğrudur, ancak bunlar her zaman etkili değildir, özellikle de genel olarak zehirli oldukları için.  Bu durumda, hamamböceklerinin dolaştığı tüm stratejik yerlere serpmek için sprey olarak kullanılacak beyaz sirke, kabartma tozu veya diyatomlu toprak gibi doğal ürünleri tercih etmek daha iyidir  : köşeler, çatlaklar, yarıklar ve süpürgelikler (ekleyebilirsiniz). onları çekmek ve bu maddeleri yutmaya teşvik etmek için yem olarak biraz şeker).
İki atomlu toprak, doğal bir böcek ilacı

Artık bu zararlıları yok etmeye hazırsınız. Açıkçası, ağır bir istila kurbanıysanız, etkili ve radikal bir ilaçlama için bir uzmana başvurmaktan çekinmeyin.